دم خروس یا….

0

مناظره دوشنبه شب مدیران کنونی و پیشین استقلال، مسایل زیادی را روشن کرد و البته سوالات جدیدی را به وجود آورد. آنچه خلیل زاده و سعادتمند در تقابل با یکدیگر مطرح کردند، پاسخی به بسیاری از توهم‌ها بود که در تمام این مدت در مغز هوادار استقلال فروکرده بودند تا بسیاری از آن‌ها طوطی‌وار تکرارش کنند. توهماتی که می‌تواند به دلایل مختلف تولید و به خریدارانش عرضه‌شده باشد. هرچند درنهایت این خود ما هستیم که تعیین می‌کنیم شایسته توهم شنیدن هستیم یا نه.
در این میان، با مباحثی که مطرح شد، مشخص گردید حاشیه امنیتی که به‌ظاهر طرفداران استقلال برای تیم خودشان به دست آورده‌اند و گاه جامعه پرسپولیسی، حسرت آن را می‌خورد، به چه نتایجی می‌تواند ختم شود و فقط یکی از آن‌ها سیر کار گذاشته شدن است.
*پاسخ قاطع رییس هیات مدیره به توهم توطئه در مورد استراماچونی
شاید فکر اشتباهی باشد که استقلالی‌ها از رفتن استراماچونی واقعا ناراحت بودند چون این رفتن بهانه‌ای شد برای توجیه بسیاری مسایل.
استقلال آستراماچونی با بازی بیشتر به صدر جدول رسید در مقطعی که پرسپولیس بدترین دوره چند سال اخیرش را طی کرد و باز در این دوره هم دربی را به پرسپولیس کالدرون باخته بودند. رفتن این مربی ایتالیایی فرصتی بود تا استقلالی‌ها خودشان را با ادعای اقدامات علیه استقلال آرام کنند. وزیر ورزش و جوانان هم متهم بود که این کار را برای پرسپولیس انجام داده است آن هم در مقطعی که خود پرسپولیس، شرایط بدی داشت ولی از طرف مقابل نمی‌توانید به همین میزان هم انتظار منطق داشته باشید. حالا قصه جالب شده است. در حالی که سعادتمند همین دوشنبه شب هم تلاش می‌کرد تا برای مظلوم نشان دادن خود، این خوراک را به هوادار استقلال بدهد که باهمه در حال جنگ بود که استرا برگردد، رییس هیات مدیره، پرده از اسرار برمی‌دارد. حالا باید می‌دیدیم کدام طرف درست می‌گوید و اینکه اطلاعاتی که خلیل‌زاده می‌دهد با مستندات و البته اخباری که قبل از این بعضی از معتبرترین خبرنگاران حوزه استقلال مطرح می‌کردند همخوانی دارد.
او می‌گوید برای ۲۰ روز تحت فشار مستقیم شخص وزیر ورزش بوده است تا استراماچونی را برگرداند. از تا صبح بیدار ماندن‌های او می‌گوید. همین خودش نشان می‌دهد که خود وزیر از سوی سیستم تحت فشار بوده است. همه به‌خوبی به یاد داریم که در آن مقطع همه امکانات کشور برای رساندن پول به استراماچونی بسیج شده بودند. شواهد، قرائن و مدارک، غیرقابل چشم‌پوشی هستند. نیازی هم به یادآوری نیست که چندی قبل از آن برای برگرداندن برانکو از چنین شب بیداری‌هایی خبری نبود. چندی بعد از آن هم کالدرون هنوز سرکار بود که صحبت درباره یحیی شروع‌شده بود. چندی قبل هم که شنیدیم سفیر ایران در کرواسی یک سال قبل از جدایی برانکو از لزوم قهرمان نشدن پرسپولیس بر اساس یکسری دیدگاه‌ها سخن گفته بود.
*هوادارانی که سرکار بودند و خریدار دروغ
یادتان هست روزهایی را که هواداران استقلال فشار می‌آوردند که قانون باید برای استقلال نادیده گرفته شود تا مربی ایتالیایی بیاید. بندگان خدا چه استدلال‌هایی هم که مطرح و اختراع نمی‌کردند تا اتفاقی که اصلا قرار بر انجامش نبود را توجیه کنند. هواداران استقلال در آن مقطع عالم و آدم را برای مسایلی متهم می‌کردند و تحت فشار می‌گذاشتند که حالا رییس هیات مدیره استقلال به صراحت می‌گوید برای سرکار گذاشتن و فریب هواداران استقلال مطرح‌شده است. خدا می‌داند چندین و چند بار به هواداران استقلال گفتیم زمانی می‌فهمند که تمام آن ‌حرف‌ها از کمک وزیر به پرسپولیس و اقدام علیه استقلال دروغ است و مدیران و مربیان و بازیکنان این حرف‌ها را برای توجیه عملکرد ضعیف خودشان می‌گویند که خیلی دیر شده است. خب گوش نکردند و رییس هیات مدیره استقلال دوشنبه شب به صراحت از دروغی گفت که به هواداران استقلال گفته شد. خب اسنادی مثل همان پیام استراماچونی در صفحه رسمی خودش نشان می‌دهد که اصلا برنامه و پیشنهاد خاصی برای برگشت وی وجود نداشته و به تعبیری که در برنامه هم مطرح شد، استرا اگر قرار بود برگردد که بعد از گرفتن پولش می‌آمد.
*۱۱۰ میلیارد برای ۱۲ ماه به استقلال، ۱۱۰ میلیارد برای ۲۰ ماه به پرسپولیس؟!
مباحث جالب در برنامه دوشنبه شب یکی، دو تا نبود، یکی این‌که سعادتمند می‌گفت باهمراه اول در حال مذاکره کارگزاری بود تا برای یک سال، ۱۱۰ میلیارد تومان بگیرند. به شدن و نشدنش کاری نداریم. به ۱۱۰ میلیارد برای ۱۲ ماه کارداریم.
چگونه است که با استقلال با هوادار به‌مراتب کمتر و هواداران غیرقابل مقایسه با پرسپولیس بر سر چنین رقمی صحبت می‌شود و بعد برای پرسپولیس، کارگزاری که از آبان ۹۸ آمده است، تا خرداد ۱۴۰۰، برای نزدیک به ۲۰ ماه، قرارداد ۱۱۰ میلیاردی می‌بندد و یکسره هم باید قدردان کارهای کرده و ناکرده باشیم. الان این معادله چگونه قابل‌حل است؟

*پول‌های بی‌حسابی که دردسرساز شد
در این برنامه هم یک نام زیاد مطرح شد. علی نامداری، یک استقلالی برج ساز که پولش از پارو بالا می‌رود و تا اینجا ۳۷ میلیارد تومان قرض‌الحسنه کمک کرده است. حالا در ازای این کمک در جای دیگری امتیاز می‌گیرد یا نه نمی‌دانیم و موردبحث نیست. فرض را بر این می‌گذاریم که پرسپولیس بلایی بر سر استقلال آورده است که این‌طور هزینه کنند تا شاید فرجی بشود.
این وسط صحبت از ۱۰۰ هزار دلار و ۷ میلیارد تومان گم‌شده هم می‌شود. اما ماجرا به همین حاشیه‌ها ختم نمی‌شود. بعضی افراد مطلع مطالب جالبی را مطرح می‌کنند. این‌که به بعضی بازیکنان استقلال گفته شده بود چون افزایش زیاد ارقام قرارداد جنجال‌ساز می‌شود و برای آن‌ها مشکلات دیگری نظیر مالیات به وجود می‌آورد، بخشی از رقم قرارداد را نقدا دریافت خواهند کرد. بعضی بازیکنان زرنگ هستند، ابتدا چنین پولی را می‌گیرند و بعد وارد فاز قراردادی می‌شوند ولی گویا بعضی هم چنین شرایطی نداشته‌اند. پول‌هایی که به باشگاه آمده سند شده است. پس اگر هم به خزانه نرفته توسط ذی‌حساب ذیل ماده ۹۱ شده است که بعدا حسابرسی می‌شود. بعضی بازیکنان استقلال حالا نگران هستند پول خارج از قرارداد را نگیرند یا اگر گرفته‌اند به نوعی جزو دریافتی‌های قراردادی آن‌ها شود که این خود به چالشی بدل شده است و حاشیه‌هایی را به وجود خواهد آورد. این‌جا همان جایی است که بارها گفته‌ایم، پول همیشه حلال مشکلات نیست و اگر مدیریت درست و سازماندهی نباشد دردسرساز می‌شود.

*پول‌های اضافی
در حوزه مسایل مالی حرف‌های جالب و شنیدنی کم نبودند. پرسپولیس باید برای ریال به ریال پولش برنامه‌ریزی کند و در استقلال گونی گونی پول خیرات می‌شود. آن ‌جای حرف خلیل زاده جالب بود که می‌گفت بازیکن سراغ آن‌ها رفته و گفته است که راضی بود قرارداد ۲ میلیاردیش به ۳ تا ۴ میلیارد برسد و بعد به او گفته‌اند که آیا ۵ تا ۶ میلیارد تومان خوب است.
راستش را بخواهید ممکن است رییس هیات مدیره استقلال همه حرفش را نزده باشد و این را گفت تا اولتیماتومی به‌طرف مقابل بدهد.
استقلالی که با پول قرضی اداره می‌‎شود رو چه حسابی ۲ میلیارد تومان اضافی به بازیکن می‌دهد. احیانا بر سر این مبلغ اضافه قرار نیست تسهیم اتفاق بیفتد؟ شاید هم علی نامداری و کمک چند ۱۰ هزاردلاری یک پوشش است که پول به این راحتی خرج می‌شود؟
مساله این است که از این پرداخت‌های اضافی در جاهای دیگر هم اتفاق افتاد، مثلا در پرداخت به شفر ۳۱ هزار دلار اضافه می‌دهند ، آن وقت پرسپولیس، یک‌چیزی کمتر به برانکو می‌دهد و او هم به وکیلش می‌گوید لازم نیست پیگیر آن شود.
*آتش‌بس
و اما در جریان افشاگری‌های استقلالی‌ها علیه یکدیگر، پرسپولیس هم بی‌نصیب نماند و خلیل زاده کار دست سمیعی داد وقتی‌که اعلام کرد که بعد از جذب نادری باهم توافق کردند بازیکنی از یکدیگر نگیرند.
دراین‌باره گفته می‌شود؛ پس از این‌که بعضی بازیکنان استقلال هرج و مرج موجود در مجموعه خود را می‌بینند، تصمیم می‌گیرند که به پرسپولیس بیایند. البته معلوم نیست که چه کسی برای آن‌ها کارت دعوت فرستاده بود چون به نظر نمی‌رسید، یحیی خیلی دنبال بازیکنان استقلال بوده باشد. البته قبل از این‌ها رسول‌پناه هم درباره تمایل دیاباته به حضور در پرسپولیس گفته بود. به نظر در همان مقطع بود که استقلالی‌ها برای سیامک نقشه کشیدند که به در بسته خوردند و بعد از این دربسته به فکر آتش‌بس افتادند، موضوعی که البته باشگاه چه در قالب مصاحبه جعفر سمیعی و چه در قالب بیانیه، آن را رد کرد و اعلام داشت خود را برای رفع نیازهایش با چنین مسایلی محدود نکرده است.
مطلبی که شاید خیلی هم به باور هواداران نیامده باشد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --