دست پرسپولیس کوتاه و پول‌ها بر نخیل

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: نتایج پرسپولیس، همه ما را خوشحال کرده است ولی در اطراف پرسپولیس همیشه خبرها و اتفاقاتی جریان داردکه باعث می‌شود برایش نگران بشویم. اتفاق‌هایی که گاهی خود کوچک‌ترین تقصیر و دخالتی هم در آن‌ها دارد ولی پیش می‌آیند و برای پرسپولیس هم مساله‌ساز می‌شوند. یکی از این موارد به نامه دیروز دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بر می‌گردد که دیروز برای معاونش نوشت.

*دستور وزیر برای قرنطینه پرسپولیس
در نامه دکتر سعید نمکی خطاب به دکتر علیرضا رییسی آمده است: «طبق اطلاع واصله تیم فوتبال پرسپولیس کشورمان در قالب یک گروه ۵۰ نفره جهت انجام مسابقات در شهر گوا کشور هندوستان حضور دارند. از قرار معلوم این تیم پس از بازگشت از کشور هند در مسابقات داخلی فوتبال شرکت خواهند نمود. لذا ضروری است با توجه به شیوع ویروس موتاسیون یافته هندی و آمار بالای ابتلا و مرگ و میر در کشور مذکور، کلیه افراد این تیم و همراهان آن به محض بازگشت تحت قرنطینه کامل و انجام تست‌های مربوطه قرار گیرند.»

*خوشحالی هوادار به خاطر خارج شدن پرسپولیس از شرایط مسابقه!
واکنش بعضی هواداران در ابتدای امر به انتشار این خبر، خوشحالی از این بابت بود که به این ترتیب، پرسپولیس در پایان لیگ قهرمانان آسیا، زمان کافی برای استراحت دارد. شاید اولین بازخوردها از تیم هم، غیر از این نباشد.
این ماجرا مرا به یاد لغو بازی با ذوب‌آهن قبل از فینال آسیا می‌اندازد. اتفاقی که با همکاری بخشی از هواداران پرسپولیس علیه پرسپولیس روی داد!
تعجب نکنید. در آن روزها ترس از انتقال کرونا به بازیکنان پرسپولیس که با توجه به انجام مکرر تست‌ها کاذب بود، فرصت را فراهم کرد تا پرسپولیس دور از شرایط مسابقه به فینال برود. اگر در فینال نبردیم فقط برای محرومیت آل‌کثیر، امیری و پهلوان نبود. فقط برای خطای هند شیری نبود که آن هند هم ناشی از دوری تیم از شرایط مسابقه بود. تمام لحظات آن مسابقه به ویژه در نیمه اول فریاد می‌زد که پرسپولیس اصلا در فرم مسابقه نیست چه رسد به بالاترین سطع مسابقه در قاره.
تک‌بُعدی دیدن مسایل یکی از آفت‌های موجود است. ما بدون این که به فاصله بازی‌ها، تجربه‌های قبلی و شرایطی که رقم می‌خورد وارد موضع‌گیری‌ها می‌شویم.

*فشار روانی مضاعف روی سرخپوشان با قرنطینه ۱۴ روزه
در نامه وزیر بهداشت عنوان شده است که اعضای تیم باید به قرنطینه بروند و این بیش از لغو بازی‌های پرسپولیس است.
کاروان پرسپولیس برای ۲۰ روز خارج از ایران بوده است. دوری ۲۰ روزه به تنهایی باعث فشار روانی و خستگی روحی بازیکنان می‌شود، آن هم ۲۰ روزی که با سختگیری‌های زیاد و فشار بازی‌ها همراه بود. اعضای تیم برای دیدن خانواده‌های خود و همچینی رسیدگی به امور شخصی بی‌قرار هستند. در این شرایط فقط شنیدن این خبر که دربازگشت به ایران هم باید در اردو و قرنطینه بمانند، می‌تواند باعث فشار روانی زیادی شود که باید امیدوار بود روی بازی بازیکنان، تاثیر نگذارد. بعضی از استراحت برای تیم سخن می‌گویند بدون آن که بدانند درباره چه چیزی صحبت می‌شود.
در حال حاضر بین بازی با الریان که اخرین بازی در هند است تا بازی با سپاهان ۸ روز فاصله است. شاید عدد ایده‌آل ۱۰ روز بود که برای استراحت، ریکاوری و تمرین دوباره و سفر به اصفهان عالی بود ولی همین ۱۰ روز هم پرسپولیس را از فرم خوبش در آسیا خارج می‌کند حالا فرض کنیم صحبت از یک قرنطینه ۲ هفته‌ای باشد.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا شنبه شب در تلویزیون مدت زمان قرنطینه برای ایرانیانی را که از هند و پاکستان می‌آیند، با فرض منفی شدن تست، ۱۴ روز خوانده است. این عدد برای پرسپولیس یک فاجعه است.

*تناقض‌ها در اجرای پروتکل‌ها
باید توجه داشت که این مطلب درباره رد پروتکل‌ها نیست ولی بعضی مسایل هم وجود دارد که اصلا نمی‌توان آن‌ها را لحاظ کرد.
روز گذشته در تلویزیون این زیرنویس را خواندید که کرونای هندی در ایران مشاهده نشده است. مشاهده نشدن و وجود نداشتن ۲ موضوع متفاوت است. آیا همه مبتلایان به کرونا بررسی شده‌اند تا معلوم شود مورد هندی است یا نه؟ قطعا نه.
این مدل چگونه می‌تواند وارد نشده باشد درحالی‌که تا همین شنبه شب مسافر از هند آمد و راحت وارد جامعه شد؟
چرا این اقدام‌ها زودتر انجام نشد؟ چرا بر سر ماجرای کرونای انگلیسی که شیوع اول ان در خوزستان بود و نمی‌توانست از جایی غیر از عراق باشد، به موقع اقدام نشد. چرا در تمام این یک سال و اندی این طور نبود که هر کس که از خارج مرزها می‌آید حداقل یک هفته به هزینه خودش در قرنطینه تحت نظر باشد؟ این‌ها تناقض است. تناقض است که مسیرهای رفت و آمد به ترکیه، بازتر از همیشه بود و حالا… .

*همه چیز به سود سپاهان با سازمان لیگ منفعل
و اما اگر اجبار قانونی باشد باید تمکین کرد حتی اگر در اطراف دری که بسته نگه داشته می‌شود دیواری نباشد. در این صورت شرایط برای فوتبال ایران بسیار پیچیده می‌شود. نسخه پرسپولیس که کامکلا پیچیده خواهد شد. از یک طرف فشار روانی روی تیم بالا می‌گیرد و از سوی دیگر عقب افتادن بازی‌ها، باعث فشردگی و فشار مضاعف در ادامه کار برای پرسپولیس خواهد شد. همچنین پرسپولیس از شرایط مسابقه خارج می‌شود. سپاهان هم که یک بازیکن محروم دارد در این مقطع که پرسپولیس کاملا آماده است و ولع بسیاری برای پیروزی دارد روبه‌روی سرخپوشان قرار نمی‌گیرد.
ازسوی دیگر سازمان لیگ باید تصمیم بگیرد کل لیگ را تعطیل کند یا اجازه بدهد که بازی‌های پرسپولیس عقب بیفتد.

*به وزیر بهداشت درباره حباب پزشکی لیگ قهرمانان و پرسپولیس بگویید
و اما رییس کمیته برگزاری رقابت‌های سازمان لیگ فوتبال، می‌گوید که هر آنچه به آنها ابلاغ شود انجام می‌دهند. او نمی‌گوید که صحبت خواهند کرد و شرایط را توضیح می‌دهند و بعد تصمیم هر چه بود اجرا می‌شود. اصلا این حرف‌ها را نمی‌زند.
مساله این است که پرسپولیس در تمام این مدت در یک حباب پزشکی وجود داشته است. الان متاسفانه شرایط تیمی مثل فولاد به مراتب بدتر است. گوا خود از کلونی‌های بیماری در هند دور است و با وجود این بازیکنان پرسپولیس هر ۳ روز یک بار تست داده‌اند و خدای ناکرده اگر ابتلایی اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد از نمونه‌هایی خواهد بود که با مسافران خارجی وارد آن منطقه می‌شود. برای چنین وضعیتی به نظر یک قرنطینه ۳ روزه کفایت کند.
اصلا شکی نیست که باید از نظر پزشکی این اطمینان برای ستاد ملی کرونا حاصل شود که هیچ فرد مبتلایی در تیم وجود ندارد و اگر هم داشته باشد، شناسایی شود. قطعا با توجه به شرایط قرنطینه‌ای که پرسپولیس داشته است، راهکارهای بهینه‌وجود دارد.

*چالش مالی هم دست بردار نیست
و اما مشکلات پرسپولیس که به این‌جا ختم نمی‌شود. مصائب دیگری هم در کار است که در روزهای گذشته درباره‌اش نوشته بودیم. حالا دیگر اثر مشکل مالی در همان هند به صورت ابراز ناراحتی‌ها و کج خلقی بازیکنان بروز پیدا کرده است که منتظر دریافت مطالبات خود بودند و هستند. همین فشار بازیکنان قبل از بازی دوم با گوا باعث شد امیر و گل‌محمدی درباره دغدغه مالی بازیکنان صحبت کنند. آن ها مدام در حال فرستادن پیغام ها برای صدری و سمیعی هستند و در آن‌جا هم سراغ شکوری می‌روند. در واقع نتایج درخشان با وجود چنین شرایطی رقم خورده است و بدیهی است که در صورت جلب رضایت نسبی آن‌ها، تیم در بازگشت با چالش این گونه روبرو خواهد بود که می‌تواند روی عملکرد و تمرکز آن‌ها اثر بگذارد.

*پول هست ولی برای پرسپولیس حرام است
این وضعیت در حالی وجود دارد که باشگاه همچنان تلاش می‌کند تا به منابع مالی دست پیدا کند ولی تقریبا راهی نیست. از جانب مدیرعامل باشگاه مطرح می‌شود که از زمان ورودش به پرسپولیس ۹۵ میلیارد تومان آورده مالی به باشگاه داشته است. با توجه به زمان‌بندی پرداخت‌ها از سوی کارگزار که پیش از این منتشر شده بود، بخش کمی از این رقم، درآمد از این ناحیه بوده است و انتظار می‌رود بخش زیادی از آن قرض به پشتوانه درآمد آسیایی باشد که فعلا بلوکه است تا حالا معلوم شود که سرنوشت دور جدید مذاکرات به کجا بینجامد.
پرسپولیس از تبلیغات محیطی، درآمدی ندارد و از پخش تلویزیونی حتی سهم از تبلیغات تلویزیونی در بازی‌های پرسپولیس هم خبری نیست. فقط می‌ماند فعالیت‌های اقتصادی که آن هم یک جا در اختیار کارگزار است.
در این شرایط، خبرگزاری‌ها می‌گویند دریافتی فروردین از کارگزار هم به جهت کسوراتی که از روز اول روی ان بحث بود، آن عددی نیست که انتظارش می‌رفت و بعضی هم می‌گویند، مشکلات دیگری مانع از رسیدن همه این اندک نقدینگی شده است. با این اوصاف باید منتظر بود دید بالاخره تکلیف پرسپولیس چه می‌شود. فعلا که به هر طرف نگاه می‌کند دستش کوتاه است و خرما بر نخیل. از پاداش آسیایی بگیر تا دیگر درآمدها.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --