مشکلاتی که می تواند کام فینالیست آسیا را تلخ کند

0

مهدی وفامنش – خبرنگار: ماجرای اعتراض النصر هم ختم به خیر شد و سر آخر معلوم شد که کنفدراسیون اشتباهی آن شکایت را پذیرفته بود که این خود نشان می‌دهد که در آن ‌جا چه خبراست.

هر چه بود تمام شد ولی مساله این است که سوژه‌های دیگر برای نگرانی هوادران پرسپولیس وجود دارد. از پرونده برانکو ایوانکووویچ و احتمال کسر امتیاز گرفته تا ماجرای شجاع خلیل زاده و حالا رادوشوویچ و بشار رسن.
پرسپولیس صاحب نزدیک به دو میلیون ۷۰۰ هزار دلار است ولی با مشکلات ریز و درشتی روبرو است و این به خوبی نشان می‌دهد که مشکلات در باشگاه‌های ما فقط با پول حل نمی‌شود.
برانکو، خلیل زاده و رادو شوویچ از بدعهدی‌ها می‌نالند و رفتارهایی که باعث ناراحتی شده است.
*تکلیف حکم برانکو معلوم نیست
پرسپولیس در حال حاضر با مشکلاتی روبرو است که باید آن‌ها را با تعجیل ، رفع و رجوع کند. یکی از آن ها به موردی مربوط می‌شود که این روزها دغدغه بزرگ هواداران و آن کسر نشدن امتیازات فصل بعد به خاطر عدم پرداخت مطالبه برانکو است. نزدیک به ۷۵۰ هزار دلار از طلب برانکو باقی مانده است.
بعد از نامه ابلاغی کمیته انضباطی فیفا به تاریخ ۱۲ آگوست، این پرونده وارد فاز نگران کننده‌ای شد. فیفا اعلام کرده بود که اگر باشگاه ظرف ۳۰ روز مطالبه برانکو را ندهد. پنجره نقل و انتقالات آن به صورت خودکار بسته می‌شود و نیاز به رای آتی نیست.
قبل از این ها در چنین مواقعی، جریمه بعدی ۳۰ روز بعد اعمال می‌شد. در قوانین انضباطی فیفا آمده است که جرایم می‌تواند کسر امتیاز یا حتی سقوط به دسته پایین تر باشد. حالا مساله این است که کمتر از دو سال قیل قوانین تغییراتی داشت و حالا با این رای گُنگ فیفا همه گیج شده اند و هر کسی یک حرفی می‌زند.
یک گروه مثل وکلایی که با فدراسیون کار می‌کنند، می‌گویند فیفا در آخرین رای خود نه صحبتب از جرایم بعدی کرده است و نه بعد از ۳۰ روز اولیه، زمان بندی دیگری برای جرایم بعدی اعلام نکرده است.
وکلایی مثل عبدالصمد ابراهیمی هم سوالات و نگرانی‌هایی را مطرح می‌کنند. آن‌ها می‌گویند فیفا به دو چیز برای تصمیم‌گیری استناد می‌کند. قانون و رویه. در این جا هم نگارش قانون ابهام دارد و هم بعد از اصلاح قانون هم چنین پرونده ای نبوده که به عنوان رویه لحاظ شود. هر دو گروه تاکید دارند روند پرونده برانکو را نباید با شفر مقایسه کرد چرا که در دو مسیر متفاوت بوده اند . از جمله این که محرومیت استقلال از نقل و انتقالات با حکم کمیته تعیین وضعیت است و حکم محرومیت پرسپولیس با رای کمیته انضباطی فیفا.
گروه دوم همچنین می‌گویند: اگر اقدام بعدی فیفا منوط به شکایت ذینفع(برانکو) است و تاریخ هم اعلام نشده آیا او می‌توانست دو روز بعد از مهلت ۳۰ روزه برای اقدام بعدی درخواست بدهد؟ شاید از نظر فیفا همان زمان‌های ۳۰ روزه ملاک عمل باشد.
*ممکن است فیفا یکسره سراغ حکم سقوط برود
مساله این است که فیفا یک بار قبل از این تعیین کرده است که هر زمان اسناد پرداخت بدهی را تحویل دهد ملاک عمل خواهد بود. این سخن به آن معنی است که اگر برانکو هر زمان به باشگاه فیفا اعلام کند که پولش را نداده اند و خواهان اقدامات بعدی است، فیفا بدون نیاز به آن که به باشگاه اطلاع بدهد، می‌تواند دستور کسر امتیاز یا سقوط به دسته پایین تر بدهد. این حالت با هر دو تعریف وکلا از موضوع سازگار و البته خطرناک است.
البته بر سر این که چنین اقدامی ناگهانی یا با اعلام قبلی خواهد بود، اختلاف نظر وجود دارد.
نکته نگران کننده این است که وکیل برانکو تا کنون چند بار، مدیران پرسپولیس را نسبت به بی‌توجهی به فیفا متهم کرده است و چنین ادعایی اگر در نامه‌نگاری‌ها بیاید یا آمده باشد می‌تواند فیفا را به واکنش تند بر بیانگیزد.
*پرسپولیس، بوژیدار را می‌خواهد یا نه؟
و اما این روزها یک کروات دیگر هم به شدت از دست باشگاه دلخور است. او کسی غیر از بوژیدار رادوشویچ نیست. او را تا چند وقت قبل حلوا حلوا می‌کردند. به ویژه وقتی که بیرانوند رفت. باشگاه حتی با عجله با او قراردادی سه ساله بست ولی حالا به نظر با درخشش حامد لک همه چیز تغییر کرده است. او از بی توجهی باشگاه نسبت به شرایط قراردادی خود به شدتن ناراحت است. به تعبیر بعضی خبرنگاران، خیلی هنر می‌خواهد که بتوان صدای کسی مثل بوژیدار را در آورد.
سوال این است که آیا باشگاه از تمدید قرارداد پشیمان شده است. آیا این کارها برای این است که بوژیدار خسته بشود و برود. اگر این‌طور نیست، عدم پرداخت مطالبات وی و رفتار متفاوت چیست، اگر هم او را نمی‌خواهند آیا بهتر نیست مساله در یک فضای حرفه‌ای و مسالمت آمیز حل و فصل شود. به راستی چه اصراری وجود دارد که ذفتارها به شکلی باشد که همه لزوما شاکی شوند؟
آن چه مشخص است این که تعدادی از مشاوران فوتبالی مهدی رسول‌پناه به ویژه از جمع پیشکسوتان، عموما نفراتی هستند که در این سال‌های اخیر مرتب گفته‌اند این مقدار هزینه برای دروازه بان دوم اشتباعه است. در ظاهر حرف درستی است ولی کسی که این حرف را می‌زند فضای امروز فوتبال و پرسپولیس را نمی‌شناسد. خط دروازه جایی نیست که بشود در آن کوچکترین ریسکی را کرد. پرسپولیس قبل از این در زمان جواب شدن نیلسون به خاطر سوشا، چوب این مدل نگاه پیشکسوتان پرسپولیس را خورد.
بوژیدار در واقع بیمه‌ای برای عملکرد عالی بیرانوند بود و حالا هم می‌تواند همین نقش را برای لک بازی کند. از سوی دیگر دروازه بان شماره یک تیم ممکن است در طول یک فصل، یک بازی را از دست بدهد و آن یک بازی هم فینال اسیا باشد. حاشیه و تنش درست نکردن برای دروازه بان اصلی نکته مهمی است که خیلی رد تربیت فوتبالیست‌های ایرانی دیده نمی‌شود.

*تکرار گلایه برانکو و کالدرون توسط رادوشویچ
به هر روی بوژیدار در حال حاضر عضو تیم است و خیلی هم شاکی اشت. او در مصاحبه ای بهع این مستاله اشاره کرد. و گفت: «من برای هواداران پرسپولیس احترام زیادی قائل هستم، اما آن‌هایی که در باشگاه به من بی‌احترامی کردند شاید دوست دارند اتفاقات بدی رخ بدهد.
من از آن دست بازیکنان خارجی نبودم که بعد از ۳ ماه پول نگرفتن از پرسپولیس جدا شوم. در این سال‌ها بارها می‌توانستم قراردادم را به صورت یکطرفه فسخ و از پرسپولیس شکایت کنم، اما این کار را نکردم، چون پرسپولیس خانه من است. من فقط حقوقم را می‌خواهم و از آن مهم‌تر احترام می‌خواهم.
نمی‌دانم، من برای این سوال هیچ جوابی ندارم! نمی‌دانم چرا به من احترام نگذاشتند. مگر می‌شود بعد از بازی با السد به همه پاداش داده شود و فقط من و بشار پول نگیریم؟ ۵ ماه است حقوق نگرفتم و قرارداد خانه من را هم تمدید نمی‌کنند! »
این جملات آشنا هستند. این که من فقط احترام می‌خواهم. برانکو با همین گلایه رفت. کالدرون هم. حالا نوبت رادو است.
قرارداد آپارتمان چرا تمدید نمی‌شود. این مساله در مورد اوساگونا اتفاق افتاده بود، چون قرار بود که برود.

*بشار ۲۰ هزار دلار را نگرفته باشد می‌تواند فسخ کند
ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. مساله بشار هم وجود دارد. رسن اگر قبل از این هم پیشنهاد دندان‌گیری نداشت. حالا با بازی‌های اخیر در لیگ قهرمانان، پیشنهادهای خوبی دارد. در حال حاضر هیچ پالسی دریافت نشده است که او اولین بخش رقم قرارداد خود را گرفته باشد. می‌دانید در باره چه رقمی صحبت می‌کنیم؟ درباره فقط ۲۰ هزار دلار که باید یک ماه بعد از عقد قرارداد به وی پرداخت می‌شد. قرارداد او هم ۱۶ شهریور بسته شد و تاریخ آن یا همیتن روز بود و یا روز بعد از آن.
در قرارداد بشار آمده است که هر پرداختی عقب بیفتد او می‌تواند قرارداد را یک طرفه فسخ کند. باشگاه البته یک پرداخت ۱۰۰ هزار دلاری را هم برای ۲۱ مهر تضمین کرده است.
آیا باشگاه می‌تواند بشار را حفظ کند یا همان وضعیت ترابی پیش خواهد آمد. رد آن‌جا باشگاه یک درآمد خیلی خوب را برای یک غفلت ساده از دست داد. درآمدی که همه این مشکلات را حل می‌کرد.

*جدایی شجاع بدون حتی یک دلار درآمد برای باشگاه
و اما مورد دیگری که این روزها باید نگرانش باشیم، شجاع خلیل زاده است. از قبل سفر تیم به قطر، عالم و آدم می‌دانستند، برای پرسپولیس یا در لیگ قهرمانان موفقیتی نخواهد بود یا شجاع قطعا یکی از ستاره‌های تیم خواهد شد.
اما باشگاه به درخواست او برای افزایش رقم قراردارد توجه نمی‌کند. البته آن میزان افزایش عجیب بود ولی باشگاه باید تصمیم می‌گرفت. این کار انجام نشد و بعد رغبتی هم آن مصاحبه را انجام داد. سکوت شجاع بعد از آن مصاحبه، نشان داد که اقدام تلافی‌جویانه باشگاه، جدی خواهد بود ولی شاید در هیات مدیره تصور این بود که شجاع با مشاهده برخورد جدی، کوتاه آمده است.
جالب است که او نامه‌هایی مبنی بر عدم دریافت مطالبات خود در موعد مقرر به باشگاه زده بود.
وقتی یک بازیکن یا مربی چنین می‌کند، بیشتر از یک معنا ندارد. او می‌خواهد در صورت جدایی، هزینه‌ای نپردازد. باشگاه وقتی این نامه را دریافت می‌کند باید بلافاصله دست به کار شود. همین حالا هواداران چون باور نمی‌کنند که شجاع برود اوضاع ارام است ولی او اگر با این ادعا قرارداد خود را فسخ کند که باشگاه به تعهداتن خود در قرارداد عمل نکرده است، آن‌گاه از پرداخت آن ۴۰۰ هزار دلار هم معاف خواهد بود که زیان دو چندان برای پرسپولیس خواهد بود و هیات مدیره و رسول‌پناه را در وضعیت بدی قرار خواهد داد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --