دخالت مستقیم دولت و خطر تعلیق در کمین ورزش

0

دولت با تصویب اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی، آیین‌نامه‌ای را ابلاغ کرده که دخالت آنها در مجامع را بسیار پررنگ کرده است.

به گزارش پرسپولیس نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی تیرماه امسال از سوی دولت ابلاغ شد. اساسنامه‌ای که مورد تایید وزارت و کمیته ملی المپیک بود اما حالا که اجرایی شده، مشکلاتی پیش آمده که باعث نگرانی روسای فدراسیون‌ها و اعتراض آنها به وزیر ورزش شده است.

در اساسنامه فدراسیون‌ها، اعضای مجمع مشخص هستند اما اعلام نشده رئیس مجمع چه کسی است اما بعد از ابلاغ اساسنامه از سوی دولت نامه‌ای همراه با آن ضمیمه شده مبنی بر اینکه وزیر ورزش رئیس مجمع است و احکام را او امضا می‌کند. وزارت ورزش هم آیین‌نامه‌ای را برای هیات‌های استانی تنظیم کرده که اشکالاتی را به وجود آورده و اعتراض روسای فدراسیون‌ها را به دنبال داشته است.

این آیین‌نامه این امکان را می‌دهد که دولت دخالت مستقیم داشته باشد که قطعا این موضوع یکی از مسائل تاثیرگذار در فدراسیون‌های جهانی است که آنها را حساس خواهد کرد. در این آیین‌نامه هیات‌ها، نماینده ورزشکاران، مربیان، داوران و … توسط مدیرکل انتخاب می‌شوند که نماینده دولت است. از طرفی نماینده آموزش و پرورش و نیروهای مسلح هم دولتی هستند. پس غالب آرا برای دولت خواهد بود. ۳۱ استان در انتخابات فدراسیون‌ها شرکت دارند و وقتی مدیرکل در استان، خود افراد را بچیند با اساسنامه فدراسیون‌ها مغایرت دارد.

با این آیین‌نامه دولت یک پیام روشن برای فدراسیون‌های جهانی دارد مبنی بر اینکه “من این افراد را انتخاب می‌کنم.” به همین دلیل روسای فدراسیون‌ها به حمید سجادی نامه‌ای ارسال کردند تا این آیین‌نامه اصلاح شود. در حالی که در اساسنامه نقش دولت دیده نمی‌شود اما در آیین‌نامه ابلاغی این نقش پررنگ شده است.

حالا باید دید حمید سجادی که چند ماهی است امور را در دست گرفته می‌تواند با اصلاح این آیین‌نامه ورزش را از خطر تعلیق نجات دهد؟

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --