داوران دائم الخطا!

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس درحالی در هفته یازدهم لیگ برتر  موفق به شکست فولاد خوزستان شد که چیزی نمانده بود با اشتباه داور ۲امتیاز این بازی حساس خانگی را از دست دهد.

در دقیقه ۶۴مسابقه و زمانی که سرخ‌ها با یک گل از حریف پیش بودند، محمدحسین زاهدی‌فر در تصمیمی بحث برانگیز برخورد توپ به کتف محمدحسین کنعانی‌زادگان را هند تشخیص داد و به سود فولاد پنالتی گرفت تا بازی یک بر یک شود! گرچه دقایقی بعد پرسپولیس روی فرصت‌طلبی نورالهی به گل رسید و توانست پیروز از میدان خارج شود اما برای گرفتن این ۳امتیاز فشار زیادی را متحمل شد و تاوان سنگینی داد; تاوانی به قیمت از دست دادن مدافع کلیدی‌اش. همان‌طور که می‌دانید کنعانی‌زادگان به دلیل اعتراض به داور در صحنه پنالتی با کارت زرد جریمه شد و حتی اگر مصدومیتش جدی نباشد که امکان آن بسیار بعید است، در بازی با آلومینیوم به خاطر ۴اخطاره شدن غایب خواهد بود. متاسفانه دیگر مدافع میانی پرسپولیس هم در این بازی دچار آسیب‌دیدگی شد و از آن‌جا که روی نیمکت ذخیره مطمئنی در این پست دیده نمی‌شود مدافع عنوان قهرمانی شرایط بسیار سختی را در ادامه فصل خواهد داشت. در ۱۰دقیقه پایانی بازی مقابل فولاد که خلأ این ۲بازیکن به شدت احساس شد و چیزی نمانده بود روی اشتباهات بازیکنان خودی دروازه لک دوباره باز شود.

شاید اگر داور آن پنالتی را نمی‌گرفت، شرایط به شکل دیگری پیش می‌رفت و آن همه حاشیه و جنجال کنار زمین شکل نمی‌گرفت. در لحظه‌ای که هند پنالتی گرفته شد، کنعانی خود را به آب و آتش می‌زد که داور را مجاب کند مرتکب خطایی نشده است اما حتی قسم خوردن به مقدسات هم تاثیری در نظر زاهدی‌فر نداشت. البته رفتارهای کنعانی‌زادگان را تایید نمی‌کنیم و خوشبختانه بزرگ‌ترهای تیم برخورد به موقعی با این بازیکن داشتند ولی بحث این‌جاست که هدف از استفاده داوران در پشت دروازه‌ها چیست و چرا VAR هنوز جایگاهی در فوتبال‌مان ندارد؟ آرش افشین با هند به پرسپولیس گل می‌زند، یک روز برخورد توپ به سینه بنگر را پنالتی می‌گیرند، روزی دیگر برخورد توپ با سر رضاییان را پنالتی. در بازی جام حذفی هم که داور برخورد توپ با سینه صادقی را هند دانست و او را اخراج کرد و حالا هم که شاهد شاهکار تاریخی از زاهدی‌فر بودیم. اشتباهاتی که گفتیم از داوران معمولی این فوتبال سر نزده است و از افراد باتجربه‌ای چون فغانی، جهانبازی و احمد صالحی که سابقه قضاوت‌های بین‌المللی داشته‌اند انجام گرفته است که این نشان می‌دهد بزرگ‌ترین داوران فوتبال ما هم مرتکب اشتباهات فاحش شده‌اند.

به راستی تا کی پرسپولیس باید قربانی اشتباهات داوران شود و آیا وقت آن نرسیده است که خودمان را مجهز به فناوری کنیم؟ در نظر بگیرید که در حال حاضر در بیشتر لیگ‌های معتبر دنیا از این سیستم استفاده می‌شود ولی در فوتبال به ظاهر حرفه‌ای ما هنوز بازیکنان باید برای اثبات حق خود به قسم و آیه متوسل شوند! رفتارهای کنعانی‌زادگان در لحظه‌ای که پنالتی اعلام شد بیانگیر این موضوع بود که این بازیکن چه فشار کشنده‌ای را تحمل می‌کند و دقایقی بعد از این اتفاق بود که او دچار آسیب‌دیدگی شد. خستگی و استرس بیش از حد در فوتبال یکی از موارد مهمی است که می‌تواند به آسیب‌دیدگی یک بازیکن منجر شود ولی متاسفانه فریدون اصفهانیان به قدری سرگرم انتخابات دور جدید فدراسیون فوتبال هستند که متوجه نیستند با انتخاب‌های غلط خود چه فشاری به تیم‌های لیگ وارد می‌شود. هفته‌ای نیست که بدون اشتباه داوری بگذرد و مسابقه‌ای بدون جنجال به پایان برسد. جالب این‌جاست جناب رییس در شرایطی در هیات رییسه فدراسیون ثبت‌نام کرده‌اند که برای شرکت در انتخابات فدراسیون ‌باید از سمت خود در کمیته داوران استعفا می‌دادند! حتی قبل از دربی این شایعه مطرح بود که برای انتخاب داور این بازی لابی‌هایی پشت پرده میان کمیته داوران و بعضی هیات‌های فوتبال صورت گرفته است که در نهایت داور دیگری دربی سوت زد.هر چند که به مانند چند دربی گذشته سوت‌ها علیه پرسپولیس بود،ولی با شاهکاری که زاهدی فر در بازی اخیر رقم زد چه بسا هند وحید امیری را هم که همه کارشناسان به خطا نبودن آن اذعان داشتند پنالتی می‌گرفت و فاجعه‌ای به مراتب سنگین‌تر از چیزی که در بازی با فولاد شاهدش بودیم رخ می‌داد.

جالب این‌جاست این داور ضمن معذرت خواهی از هواداران پرسپولیس، به دلیل اشتباه قدیمی‌اش در بازی استقلال و سپاهان هم از طرفداران تیم آبی پوش عذرخواهی کرده است و اذعان داشته است که خطای دید باعث شد چنین تصمیمی بگیرد و چون توپ مقداری با منطقه‌ای که می‌شود پنالتی اعلام کرد فاصله داشت، به اشتباه سهوی این صحنه را پنالتی اعلام کرده است.

یکی از موارد مهمی که به داور در تشخیص درست صحنه‌ها می‌تواند خیلی کمک می‌کند جاگیری مناسب در زمین فوتبال است.مطمئنا اگر زاهدی‌فر درست جاگیری کرده بود، دچار خطای دید نمی‌شد. این اولین بار نیست که او مرتکب چنین اشتباهی می‌شود و در گذشته هم به ضرر پرسپولیس پنالتی گرفته بود.

در دور رفت لیگ هفدهم قضاوت دیدار حساس پرسپولیس و ذوب‌آهن به زاهدی‌فر سپرد شد و باز هم این داور در شرایطی که میزبان از حریفش پیش بود یک پنالتی عجیب به ضرر سرخ‌ها اعلام کرد و خوش شانس بود که مرتضی تبریزی ضربه‌اش را به تیر دروازه کوبید.

در لیگ هجدهم هم این داور با چشم پوشی از خطای واضح مدافع نفت روی علیپور که تمامی کارشناسان به پنالتی بودن آن مهره تایید زدند باعث از دست رفتن ۲ امتیاز مهم برای پرسپولیس در آبادان شده بود. از دیگر قضاوت‌های عجیب زاهدی‌فر باید به دیدار پرسپولیس و سپاهان در نیمه نهایی جام حذفی فصل گذشته اشاره کرد که این داور یک پنالتی اشتباه به نفع تیم فوتبال سپاهان اعلام کرد. البته در این بازی او از کمک پشت دروازه یعنی وحید کاظمی مشورت گرفت؛ داوری که قرار است دیدار پرسپولیس و آلومینیوم را سوت بزند. انتخابی که جای بحث دارد و همان‌طور که گفته شد چیدمان داوری‌ها در این فصل فاجعه بوده است.

همان‌طور که مشاهد کردید زاهدی‌فر نشان داده است داور بازی‌های بزرگ نیست و توان مدیریت یک چنین بازی‌های حساسی را ندارد. اوج قضاوت یک داور در تصمیماتی است که در محوطه جریمه اتفاق می‌افتد، چیزی که تا به الان زاهدی‌فر نتوانسته از آن نمره قبولی بگیرد. این داور برای این‌که تشخیص دهد توپ به دست کنعانی‌زادگان برخورد نکرده است کار سختی نداشت، چون به آن صورت محوطه جریمه شلوغ نبود. البته کارشناسان داوری معتقدند در صحنه گل اول پرسپولیس توپ با برخورد به پای احسان پهلوان به اوت رفته است اما باید این را در نظر داشت که توپی که مدافعان پرسپولیس از کنار زمین پرتاپ کردند با دفع ناقص مدافع فولاد زیر پای عبدی قرار گرفت و این‌گونه نبود که این اوت مستقیم زمینه‌ساز گل شده باشد. برفرض هم که اول پرسپولیس روی اشتباه داور به دست آمده باشد، تازه این تیم با فولاد بی‌حساب خواهد شد و در نهایت این بازی باید با برتری یک گله پرسپولیس خاتمه می‌یافت.

انتهای پیام/

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --