خطر در کمین است

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس درحالی پنجشنبه هفته جاری از هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال میزبان نساجی مازندران خواهد بود که در فاصله ۲ روز مانده به این مسابقه خبر می‌رسد تست کرونای ۷ بازیکن و کادر فنی تیم حریف مثبت شده است. وقوع این مساله باعث نگرانی‌هایی در پرسپولیس شده است، چراکه اعضای این تیم بعد از انجام این مسابقه باید راهی کشور هند شوند تا در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ شرکت کنند.
گرچه هنوز اسامی نفراتی که دچار این ویروس شده‌اند اعلام نشده و به طور دقیق مشخص نیست از این ۷کرونایی چه تعداد بازیکن این تیم هستند اما آنچه مشخص است این نفرات در روزهای گذشته با دیگر بازیکنان در تماس بوده‌اند و در تمرینات و اردوهای این تیم حاضر بودند که این نشانه خوبی نیست. زیرا مشخص نیست این ویروس به دیگران منتقل شده یا خیر و حتی احتمال زیاد است که دیگر بازیکنان نساجی هم به کرونا مبتلا شده باشند. حتی در صورتی که یک بازیکن نساجی ناقل باشد می‌تواند پرسپولیسی‌ها را در آستانه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با دردسر مواجه کند.
صحبت‌های پزشک نساجی به این فرضیه قوت می‌بخشد. چشمه سری گفته است: قبل از بازی با نفت مسجد سلیمان از تمامی عوامل تیم تست کرونا گرفته‌اند و مکانی را برای اسکان تیم در نظر گرفتند که یک ماه کسی در آن‌جا مستقر نبوده است و حتی قبل از حضور تیم‌شان در مسجد سلیمان محل اقامت را کاملا ضدعفونی کرده و پرواز تیم هم چارتر بوده است ولی حال چند بازیکن بعد از بازی بد شده است و زمانی از اعضای تیم تست گرفتند، کرونای ۷نفر مثبت شده است. حال ممکن است این نفرات از قبل دچار بیماری بوده باشند و در تست اولیه این مساله نشان داده نشده باشد یا ویروس از طریق تماس با تیم نقت مسجد سلیمان به این نفرات این تیم منتقل باشد. آن‌طور که متخصصان می‌گویند از زمان قرار گرفتن در معرض ویروس تا شروع علائم سه تا ۱۴ روز طول می‌کشد و این بیماری به طور معمول در طی ۴ یا ۵ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود. فرد آلوده ۲ تا ۳روز قبل از آغاز علائم تا زمان منفی شدن تست ممکن است به عنوان ناقل این ویروس را به دیگر افراد انتقال دهد. بنابراین با وجود این‌که کرونایی‌ها نساجی قرنطینه شده‌اند کماکان این احتمال وجود دارد که دیگر بازیکنان این تیم ناقل باشند. با توجه به قوانین سختگیرانه AFC لازم است که سازمان لیگ ریسک نکرده و دستور به لغو بازی دهد تا خطری نماینده فوتبال ایران را تهدید نکند.
حتما بi خاطر دارید که AFC تیم نامدار الهلال را در فصل گذشته به دلیل ابتلای ۱۸ بازیکن و به حد نصاب نرسیدن نفراتش چگونه با سختگیری از این رقابت‌ها کنار گذاشت. حالا خبر می‌رسد شرایط در این دوره سخت‌تر هم خواهد بود و از باشگاه‌ها درخواست شده با دقت بر روند اجرای پروتکل‌ها در داخل تیم خود نظارت کنند. طبق قوانین جدید هر یک از اعضای یک تیم که در طول مسابقات مرحله گروهی به کرونا مبتلا شود، امکان حضور در ادامه بازی‌های این مرحله را نخواهد داشت و حتی در صورتی که دوره قرنطینه را سپری کند و یا نتایج تست در روزهای بعدی منفی باشد، به این نفرات مجوز حضور در بازی‌های بعدی داده نمی‌شود. گفتنی است در دوره قبل اگر تست بازیکن پس از چند روز منفی اعلام می‌شد، امکان بازگشت به tivsj و حضور در بازی‌های بعدی وجود داشت اما مثبت شدن نتیجه تست کرونا به منزله پایان کار یک بازیکن در مرحله گروهی خواهد بود.
همان‌طور که می‌دانید اسامی بازیکنان به AFC داده شده است و تیم‌ها تا یک هفته مانده به اولین مسابقه خود، امکان اضافه کردن نفرات جدید، طبق سهمیه‌ای را که در نظر گرفته شده، دارند. اگر خدای نکرده یکی از نفرات پرسپولیس به کرونا مبتلا شود کار این تیم در شروع مسابقات سخت خواهد شد و بازیکنی در حد و اندازه‌های نفرات فعلی نیست. جا دارد سازمان لیگ همان‌طور که بازی فولاد و استقلال را به تعویق انداخت با دیگر نماینده فوتبال ایران نیز همکاری کند.لازم به ذکر است که دیدار فولاد با تراکتور به دلیل تداخل با دیدار پلی‌آف لغو شد و بازی استقلال با نفت آبادان به درخواست آبی‌پوشان به زمان دیگری موکول شد.همین چند روز قبل بود که سهیل مهدی اعلام کرد به دلیل شرایط سختگیرانه پروتکل‌های مقابله با کرونا در لیگ قهرمانان آسیا و برای این‌که نماینده کشورمان دچار ضرر و زیان نشود با درخواست استقلال موافقت کرده است. بماند که رییس هیات فوتبال آبادان اعلام کرد لغو این بازی به دستور ستاد مبارزه با کرونا نبوده است. حال باید دید سازمان لیگ به وعده خود عمل می‌کند و همان‌طور که با استقلال در این زمینه کمک کرد با پرسپولیس نیز همکاری خواهد کرد. بدون شک هر اتفاقی که از این پس رخ دهد مسوولیتش با سازمان لیگ خواهد بود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --