خشت اول و‌ معمای نیمکت

0

شیوا دورانگر – خبرنگار:  تیم‌ملی فوتبال کشورمان از ساعت ۲۰:۳۰ امشب در نخستین بازی‌ خود در انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ به مصاف تیم‌ملی سوریه می‌رود. این دیدار در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد.
تیم‌ملی بدون بازی تدارکاتی مقابل سوریه
اسکوچیچ بعد از ۴ برد پیاپی با تیم‌ملی در بحرین به دنبال صعودی مقتدرانه به جام‌جهانی است. شاگردان این مربی که با تیم‌های سوریه، عراق، کره جنوبی، لبنان و امارات همگروه هستند در نخستین بازی خود درحالی میزبان سوری‌ها خواهند بود که مثل دوره قبل نتوانستند اردوی تدارکاتی مناسبی را برگزار کنند و بدون انجام بازی آماده این مصاف حساس شدند. از طرفی تمرینات تیم‌ملی در روزهای گذشته بدون دراگان اسکوچیچ برگزار شد و این مربی کروات که به همراه دستیارش، وحید هاشمیان مبتلا به ویروس کرونا شده بود، شاید نتواند در بازی با سوریه، ملی پوشان را همراهی کند و باید در انتظار نتیجه تست کرونای خود باشند.
از شگفتی‌سازی تا تغییر کادر فنی
وضعیت سوریه هم دست ‌کمی از فوتبال کشورمان ندارد و تیم‌ملی این کشور هم نتوانست بازی دوستانه مناسبی را قبل از این دیدار برگزار کند و چند روز پیش یک بازی مقابل الجزایر برگزار کردند که با نتیجه ۲ بر یک شکست خوردند. سوریه که در پایان مرحله دوم انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به‌عنوان صدرنشین گرو A صعود کرده و توانسته بود شگفتی‌ساز ظاهر شود، بعد از راهیابی به این مرحله کادر فنی خود را دچار تغییر دید و نبیل معلول جای خود را به نزار محروس داد. این مربی سوری چند روز قبل با اعتراض به میزبانی ایران انتقاد کرده بود و مدعی شده بود وقتی بازی استرالیا به خاطر شیوع ویروس کرونا به دوحه منتقل شده ، در ایران با وجود شیوع کرونا و نبود VAR نباید بازی برگزار می‌شد و به‌نوعی ای اف سی را متهم به جانبداری از فوتبال ایران کرد!
برتری آماری ایران مقابل سوریه
۲ تیم تا به امروز ۲۶ بار در مسابقات رسمی مقابل هم بازی کرده‌اند که سهم تیم کشورمان ۱۴ برد و سهم تیم سوریه یک برد بوده است و ۱۱ جدال ۲ تیم نیز با تساوی همراه بوده است. تنها پیروزی سوری‌ها به ۴۸ سال پیش بازمی‌گردد که آن‌ها شاگردان محمود بیاتی را در جریان دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ با یک گل در ورزشگاه امجدیه تهران شکست دادند.
یوزها به دنبال ۶ تایی کردن سوری‌ها
ایران و سوریه بعد از مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴، ۱۰ بار دیگر در این رقابت‌ها باهم روبه‌رو شدند که حاصل آن ۴ برد و یک تساوی برای تیم کشورمان بود. در آخرین رقابت، که ۲ تیم برای حضور در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه تلاش می‌کردند تیم کشورمان که از پیش صعودش را به این مسابقات قطعی کرده بود در یک دیدار تشریفاتی برابر سوریه به تساوی ۲- ۲ رسید.
ایران بعد از این مسابقه هیچ دیدار رسمی در آزادی نداشت و حالا بعد از ۴ سال بار دیگر در خانه به میدان خواهد رفت. با این تفاوت که خبری از هواداران پرشور ایرانی نیست و تیم‌ملی باید در یک استادیوم سوت‌وکور مقابل شاگردان محروس قرار بگیرند.
از گلزنی کارگرجم تا ۳ تایی شدن در آزادی
تیم‌های ایران و سوریه نخستین بار در ۱۸ اردیبهشت ۵۲ به مصاف یکدیگر رفتند. این بازی که از مرحله مقدماتی ۱۹۷۴ آلمان برگزار شد با تک گل اکبر کارگر جم به سود کشورمان خاتمه یافت.آخرین دیدار ۲ تیم هم به فروردین سال جاری برمی‌گردد که شاگردان اسکوچیچ در دیداری دوستانه، با ۳ گل حریف را در ورزشگاه آزادی شکست دادند. محمدحسین کنعانی زادگان، سردار آزمون و کریم انصاری‌فر زننده گل‌های این بازی بودند.
طارمی و آزمون در تعقیب دایی
بهترین گلزن مصاف‌های ۲ تیم کسی نیست به جز آقای گل سابق جهان، علی دایی که در دوران بازیگری‌اش ۴ بار دروازه سوری‌ها را بازکرده است. در جمع نفرات فعلی ۲ تیم، مهدی طارمی، سردار آزمون،کریم انصاری فر، محمدحسین کنعانی زادگان و علیرضا جهانبخش از ایران و عمر السوما از سوریه سابقه بازی کردن دروازه حریف را درآوردند. درصورتی‌که مهاجم تیم‌ملی بتواند در بازی امشب گلزنی کنند خواهد توانست به رکورد دایی برسند. ناگفته نماند که طارمی به همراه آزمون تاکنون یک‌بار دروازه سوریه را بازکرده‌اند.
غایبان سرشناس
البته سردار به دلیل ۲ اخطاره شدن در مرحله پیش مقدماتی از این بازی محروم شده است و عمر السوما هم به دلیل مصدومیت با پیراهن تیم فوتبال الاهلی در جریان مسابقات لیگ عربستان قادر نخواهد بود در این بازی به میدان برود. با این تفاسیر هر ۲ تیم یک مهاجم تاثیرگذار و گلزن خود را در اختیار ندارند.احمد صالح کاپیتان سوری‌ها هم که در خط دفاعی بازی می‌کند در این بازی غایب خواهد بود.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --