حداقل حرمت نان و نمک را نگه دار آقای مکانی

1

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس به خاطر شکایت سوشا مکانی از فعالیت در نقل‌وانتقالات محروم شده است.

این دروازه‌بان پرحاشیه که در فصول چهاردهم و پانزدهم در جمع سرخپوشان حضور داشت، مطالباتی از گذشته دارد و با شکایت به کمیته استیناف توانست این باشگاه را به پرداخت ۸۰۰ میلیون تومان محکوم کند. حکمی که اعتراض پرسپولیسی‌ها را به دنبال داشت و آن‌ها معتقدند در زمانی که این بازیکن با محرومیت ۶ ماهه از سوی فدراسیون رو به رو شده بود، ۵۰ درصد از قراردادش را کسر کرده‌اند. اتفاقا کمیته تعیین وضعیت فدراسیون نیز این موضوع را تایید کرد و اعلام داشت این باشگاه بابت مطالبات مکانی باید ۱۴۵ میلیون تومان به این دروازه‌بان پرداخت کند اما پس از اعتراض سوشا در نهایت حکم توسط کمیته استیناف تغییر یافت و پرسپولیس محکوم به پرداخت تمام و کمال قرارداد و همینطور سود دیرکرد آن به وی شد.
روز گذشته علیرضا صالحی، رییس کمیته استیناف درباره دلیل افزایش یافتن مبلغ محکومیت باشگاه پرسپولیس از سوی کمیته استیناف در پرونده سوشا مکانی گفت: «رای کمیته استیناف درباره این پرونده در آبان ماه صادر شده و تمام مدارک هم برای صدور این رای بازبینی شد. اینکه باشگاه پرسپولیس به عنوان بدهکار نتواند بدهی‌اش را پرداخت و پنجره‌اش بسته شود با ما نیست. در کل اجرای هر رایی به عهده کمیته استیناف نیست و مربوط به کمیته بدوی می‌شود. من هم در جریان نیستم نحوه اجرای حکم به چه شکل است.»
صالحی در حالی از این حکم اظهار بی‎اطلاعی می‌کند که در زیر برگه‌ای استیناف در تاریخ ۱۴ آبان‌ماه صادر کرده بود نام او دیده می‌شود تا این پرسش به وجود بیاید وقتی رییس کمیته استیناف در جریان پرونده نبوده بر چه اساسی حکم تعیین وضعیت را رد کرده و پرسپولیس را محکوم می‌کند؟ و چرا بعد از گذشت چند ماه و با شروع نقل و انتقالات زمستانی دوباره این پرونده به جریان می‌افتد؟
از همه این‌ها عجیب‌تر رفتار سوشا مکانی است.بازیکنی که خود را علاقمند به پرسپولیس نشان می‌داد و تا همین یک سال پیش مدعی بود هیچ حرف فنی مقابل این تیم و هوادرانش ندارد اما حالا هر روز علیه باشگاه سابقش مصاحبه می‌کند و پست و استوری می‌گذارد و حتی سرخپوشان را به خاطر عدم دریافت مطالبش تهدید می‌کند!
صرف نظر از همه ابهاماتی که در ماجرای پرونده شکایت سوشا وجود دارد و در پاراگراف بالا به آن اشاره شد، این بازیکنی از پرسپولیس طلبی دارد که باید پرداخت شود که در نهایت هم این اتفاق خواهد افتاد اما این همه جار و جنجال و تهدید برای چیست؟ آن هم وقتی مکانی از پرسپولیس شکایت کرده و توانسته است این باشگاه را محکوم کند. او با این رفتارها نشان دهد که هنوز با گذشته فرقی نکرده و همان بازیکن پرحاشیه‌ای است که بارها به خاطر جنجال‌هایش محروم شد. اتفاقا پرسپولیس به خاطر جنجال افرینی‌های این بازیکن تاوان زیادی داد و مربیان وقت تیم و هواداران بیشتر از هر بازیکنی هوای این بازیکن را داشتند و به پای اشتباهات فنی و حتی رفتارهای بچه‌گانه وی ماندند.در ۲ فصلی که این دروازه‌بان در پرسپولیس حاضر بود هزار و یک ماجرا داشت. هنوز جوهر امضایش خشک نشده بود که با نیلسون دچار تنش شد و یک روز پست زد که در پرسپولیس یا جای من است یا این دروازه‌بان. کادرفنی وقت تیم هم عذر گلر برزیلی را خواست تا به‌گمان خودش به فوتبال ایران خدمت کرده باشد اما بزرگ‌ترین ضربه را خودش و پرسپولیس زد. چرا که با تن دادن به خواسته مکانی به این بازیکن جسارت داد که با قدرت بیشتری حاشیه‌سازی کند، تا جایی که این دروازه‌بان بعدها حتی مقابل خود درخشان هم ایستاد اما حتی آن روز هم مسوولان باشگاه به جای برخورد با این دروازه‌بان با یک عذرخواهی نمایشی سر و ته ماجرا را هم آوردند تا بعدها مکانی بلای جان برانکو شود و به خاطر درگیری با حنیف عمران‌زاده در دربی از سوی کمیته انضباطی ۳ جلسه محروم شود; در غیبت مکانی تیم پرسپولیس ۸ گل در هفته‌های ابتدایی لیگ پانزدهم دریافت کرد. گرچه بازگشت این گلر پرحاشیه به دروازه تاثیری چندانی در شرایط سرخ‌ها ایجاد نکرد و مکانی نیمی از زمان‌های فصل را به خاطر حواشی که در زمین و خارج از آن داشت محروم بود. اوقاتی هم که درون دروازه بود گل‌های عجیب و غریب می‌خورد تا جایی که پرسپولیس قهرمانی آن فصل را به خاطر دریافت گل‌های خورده زیاد و تفاضل گل پایین از دست داد.در حالی‌که هواداران پرسپولیس هنوز از این دوفصل به عنوان یکی از عجیب‌ترین و تلخ‌ترین فصول پرسپولیس یاد می‌کنند خود مکانی مدعی شده است که عملکردی بهتر از نیلسون داشته است و در پرسپولیس از او حمایت نشده است و حتی چند روز قبل این دروازه‌بان متنی را با این مضمون در صفحه شخصی خود منتشر کرد: یکی بود،یکی نبود، تیمی بود که دروازه‌بانش خارجی بود و هفته‌های اخر هر گلی خورد که فکرش را بکنید تا تیمش قهرمان نشد.همان سال یک تیم دیگر بود که دروازه‌بانش ایرانی بود و یک تنه تیمش را قهرمان کرد.
سال بعد همون دروازه‌بان ایدئالی آمد به تیمی که گلرش خارجی بود،از روزی که آمد حتی یک روز هم ازش حمایت نشد. جالبه که به آن خارجی می‌گفتن بهترین و پولش را ۵ برابر ان ایرانی گرفت و رفت و بعد به اون ایرانی می‌گفتن بدترین و پولش را خوردند!
اشاره مکانی به قهرمانی با فولاد در لیگ سیزدهم است. فصلی که به طرز عجیبی جام از دست سرخ‌ها به اردوگاه آن‌ها رسید. از گل هند ارش افشین به پرسپولیس و بازی کردن با کارت‌های جعلی تا اعتصاب بی‌موقع باریکنان پرسپولیس همه و همه دست به دست هم دادند که پرسپولیس نتوانست آن فصل قهرمان شود اما نیلسونی که باید او را یکی از بهترین خارجی‌های پرسپولیس دانست چه در آن فصل و فصول بعد از آن عملکرد درخشانی داشت و هنوز خیلی‌ها بر این باورند که درخشان با کنار گذاشتن این دروازه‌بان بزرگ‌ترین ظلم را بر پرسپولیس روا داشت. شاید اشتباه اصلی از علی دایی بود که مکانی را با وجود چنین گلر خوبی به پرسپولیس آورد و متاسفانه سوشا هرگز به اندازه اسم و رسم و پولی که گرفت برای پرسپولیس کارایی نداشت و امتیازات زیادی را به خاطر اشتباهات این دروازه‌بان پرحاشیه از دست داد. دریافت ۲۲ گل در ۲۰ دیدار از لیگ چهاردهم، ۱۰ گل در ۸ دیدار آسیایی، ۹ گل خورده در ۱۲ بازی لیگ پانزدهم و محرومیت‌های متعدد انضباطی خلاصه عملکرد سوشا در پرسپولیس بود اما چه در زمان دایی و درخشان و بعدها برانکو وقتی گل‌های بدی ریافت کرد حمایت شد، حتی بعدها درخشان گفته بود با وجود اینکه علاقمند بود نیلسون را نگه دارد که هم رزومه خوبی داشت و هم هواداران او را دوست داشتند اما سوشا را انتخاب کرد، چرا که می‌خواست او پیشرفت کند اما با همه این تفاسیر امروز جناب مکانی چیزی هم به پرسپولیس بدهکار شده است و با قدرنشناسی می‌گوید از او حمایت نشده است. درحالی که این دروازه‌بان جز استرس و حاشیه خاطره دیگری برای هواداران باقی نگذاشت و حالا بابت آن روزهایی که در خانه نشسته بود و پرسپولیس تاوان اشتباهاتش را می‌داد طلب مزد نکرده می‌کند.البته امثال مکانی مقصر نیستند.
تقصیر از قانون گذران فوتبال ماست که به جای تقبیح رفتار غلط بازیکنان از آن‌ها حمایت می‌کنند. شاید هر کجای دنیا بود از پرسپولیس بابت این‌که خودش با بازیکن خطاکار برخورد کرده حمایت و تقدیر میکرد.

انتهای پیام/

1 Comment
  1. هوادار says

    باسلام
    بله ،بدهی آقای مکانی باید پرداخت شود ولی نه در این برهه زمانی واگه ایشون صبر کند انشالله به حقش خواهد رسید و آقای سوشا مکانی نباید در این شرایط حساس وپنجره نقل وانتقالات به باشگاه وهواداران پرسپولیس ضربه بزند وبا احساسات میلیونها هوادار بازی کند واین اختلافات به صلاح نیست و آقای مکانی نباید به خاطر پول وثروت با آه ونفرین میلیونها هوادار مواجه شود. واسلام

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --