تیم‌های حاشیه خلیج‌فارس برای صعود نکردن تیم ملی بسیج شده‌اند

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: لیگ برای تیم ملی به صورت موقت تعطیل شده، در شرایطی که سپاهان شانه به شانه پرسپولیس در مسیر قهرمانی در حرکت است.
از گوشه و کنار برای قهرمان ۴ دوره اخیر فوتبال ایران حاشیه‌سازی می‌کنند تا تمرکز نایب قهرمان آسیا را به‌هم بزنند اما این‌طور که شواهد و قراین نشان می‌دهد شاگردان یحیی گل‌محمدی خوب به وضعیت موجود آگاهی دارند و قصد ندارند قهرمانی لیگ امسال را هم به تیم دیگری بدهند.
در خصوص بازی‌های اخیر تیم ملی فوتبال و شرایط این روزهای سرخپوشان با محمود شافعی بازیکن پیشین تیم ملی و پرسپولیس صحبت کردیم. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت فوتبال ایران را در زیر می خوانید:

خیلی‌ها شانس صعود تیم ملی از این مرحله را با توجه به نتایج قبلی و برگزاری مسابقات در بحرین کم می‌دانند، شما چطور؟
شرایط تیم ملی خیلی خاص، سخت و پیچیده است. تمام عوامل فدراسیون نسبت به این موضوع بسیج شدند که تیم را به سمت جام جهانی سوق بدهند اما نباید از این مساله غافل شویم که کار خیلی سخت است، به این دلیل که بازی در زمین حریف برگزار می‌شود و ما به بردهای مقتدرانه در همه بازی‌ها احتیاج داریم. ما این پیشینه را داریم که با شکست مقابل بحرین جام جهانی را از دست بدهیم. من خودم در آن مقطع در تیم ملی بودم. بچه‌ها باید با همت بالا و فدراسیون و کادرفنی با برنامه‌ریزی مدون و منسجم این بازی‌ها را پشت سر بگذارند. نمی‌خواهم چیزی را بگویم که مردم سرد شوند ولی اسکوچیج مسوولیت سختی را برعهده گرفته، ضمن اینکه جدا از وضعیت خودمان، حریفان هم برای رسیدن به آمادگی مطلوب تمرینات خوبی را برگزار کرده‌اند. رقبای ما و تمام کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هم کاملا بسیج شده‌اند که ایران صعود نکند و شما این را در طول بازی‌ها خواهید دید.
قرار گرفتن کریم باقری در کنار تیم ملی چقدر در این مسیر به ما کمک می‌کند؟
او از نظر پیشینه فوتبالی فرد لایق و مناسبی است و خودش در صعود ایران به جام جهانی حضور داشته داشته، ضمن اینکه شخصیت کاریزمایی دارد که در امر صعود می‌تواند به ما کمک کند. بودن کریم باقری از یک‌طرف و مهیا کردن شرایط برای بازیکنان و امکانات در این مسابقه بین‌المللی که برعهده فدراسیون است، می‌تواند تیم ملی را به هدفش برساند.
لیست نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی را چقدر عادلانه و کارشناسانه دیدید؟
دو، سه تا چهره می‌توانستند به فوتبال ما کمک کنند، اما از دید اسکوچیچ پنهان ماندند. یکی کمال کامیابی‌نیا بود که به نظرم در حقش اجحاف شد. از استقلال هم یکی، دو تا گزینه بهتر می‌توانست دعوت کند. البته هر مربی سلیقه خودش را دارد و خیلی نمی‎شود ایراد گرفت. نمی‌خواهم در این وضعیت حساس خیلی از بازیکنی اسم بیاورم، اما درهرصورت می‌شد نفرات بهتری را دعوت کند.
امید عالیشاه و فورواردهای پرسپولیس چطور؟
عیسی آل‌کثیر، شهریار مغانلو و امید عالیشاه در پرسپولیس می‌توانستند کاندید حضور در تیم ملی باشند، یک مقدار در این زمینه سلیقه‌ای عمل شد.

محمود شافعی در گفت و گو با پیروزی: با ۶۰ هزار تومان پرسپولیس را قهرمان لیگ کردم

برویم سراغ پرسپولیس، در هفته‌های اخیر رقبا حاشیه‌های زیادی برای تیم درست کرده‌اند، با این وجود پرسپولیس در ۳ بازی حساس با سپاهان، استقلال و ذوب‌آهن، ۲ برد و یک تساوی به دست آورد.
پرسپولیس روند رو به رشد داشته و در این ۳ بازی هم بااقتدار و صلابت بازی کرد. این تیم شایستگی اینکه برای پنجمین بار قهرمان ایران شود را دارد. البته از کارشکنی‌های عوامل سایر تیم‌ها در جهت نرسیدن به این عنوان نباید غافل شویم. با این وجود مدیریت پرسپولیس به‌ خوبی دارد عمل می‌کند و بدون سروصدا کار پیش می رود. سمیعی و شکوری در امر مدیریت و یحیی گل‌محمدی و افشین پیروانی در بُعد فنی و سرپرستی تیم کارشان را خوب انجام می‌دهند تا با وجود این حاشیه‌سازی‌ها هیچ خللی در روند تیم ایجاد نشود.
خیلی دردناک بود که به بهانه جام، جان بازیکنان را در اصفهان نشانه رفتند و نارنجک به اتوبوس تیم پرتاب شد.
رفتار ناشاسیتی بود ولی همه جای دنیا هست، در فوتبال اروپا هم دیدیم که چنین اتفاقاتی رخ می دهد. یک مقطعی برای دورتموند هم چنین اتفاقی افتاد. مساله مهم این است که خیلی‌ها به قطار در حال حرکت سنگ می‌زنند که از ریل خارج شود، اما این قطار نباید از حرکت بایستد.
به لحاظ فنی بیشتر کارشناسان معتقدند که پرسپولیس کامل‌ترین تیم برای قهرمانی است.
در همین بازی اخیر پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن خیلی خوب کار کرد و به بازی برگشت. بچه‌ها تمرکز خوبی داشتند و این نقطه اتکای تیم بود. یک نکته آموزنده این بازی، تغییر سیستم و روش تیم در نیمه اول و دوم بود که به خوبی استفاده شد. پلن B یحیی گل‌محمدی خوب جواب داد.
جریمه‌ها بعد از دیدار با سپاهان و استقلال عادلانه بود؟
فوتبال ما به سمتی می‌رود که حکم‌های غیرکارشناسی و سلیقه‌ای صادر می‌شود ولی با این حال معتقدم که پرسپولیس باید تمرکزش را روی موقعیت جدولی‌اش بگذارد و به قهرمانی فکر کند. تا همه این احکام و حاشیه سازی‌ها را از خاطر هوادارانش دور کند.
جالب به نظر نمی‌رسد که روی بازیکن بی‌حاشیه ای چون سیدجلال حسینی در مورد تست دوپینگ زوم کرده‌اند.
این هم ترفند کسانی است که بیرون از این ریل قرار گرفته‌اند و می‌خواهند به قطار در حال حرکت به سوی قهرمانی پرسپولیس سنگ بیندازند. سیدجلال یکی از پاک‌ترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر است که همه از سلامت فوتبال و زندگی‌اش خبر دارند. من فکر می‌کنم این حرکت نابخردانه‌ای است که حاشیه‌سازان تاوانش را خواهند داد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --