تویی که نمی‌شناختمت

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس، کاری کرد کارستان. در حالی که تیم‌های دیگری با ۲ بازی در این تورنمنت تریپ خستگی برداشتند، کاری کرد کارستان.
یک بار دیگر ۲ نماینده فوتبال قطر با آن سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در رقابت با پرسپولیس از دور رقابت‌ها خارج شدند. سرخپوشان ایران یکی از آن شب‌های قشنگ و زیبا را برای فوتبال ایران ترسیم کردند، هر چند که خارج از بحث هواداری فوتبال، هستند آن‌هایی که از این رویدا خرسند نیستند و کلافه‌اند از این که چرا هر بلایی بر سر پرسپولیس می‌آید، این تیم از پا نمی‌نشیند و دست از این نمایش‌های خیره کننده بر نمی‌دارد. آن ها نمی‌توانند واقعیت وجودی عجیب و خارق العاده این تیم و در کل پرسپولیس را درک کنند. حتی شاید خود ما هم باید در این ارتباط درباره خودمان باز نگری کنیم که حالا در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.
حسین عبدی، دیروز در جریان کارشناسی خود قبل از شروع مسابقه به مطلب مهمی اشاره کرد. نکته‌ای که البته ما هم از آن غافل نبوده‌ایم ولی او از زوایه‌ای دیگر مخاطبان را به آن توجه داد. او از تیم هایی گفت که در همین مسابقات، بعد از مسجل کردن صعود خود، برای بازی پایانی مرحله گروهی به تعدادی از بازیکنان اصلی خود استراحت دادند و با تغییرات ۳۰ درصدی هم اصلا کیفیت لازم را نداشتند. او با این مقدمه چینی از عملکرد بسیار خوب پرسپولیس پس از تغییرات زیاد در ترکیب اصلی سخن گفت. در واقع یکی از جذابیت‌های کار پرسپولیس در این دوره از مسابقات، همین است. همین مساله، ارایه فوتبالی با این کیفیت و نتایج خوب را دور از ذهن کرده بود. موفقیت پرسپولیسی با توجه به این تغییرات، جذابیت بیشتری پیدا کرده است و در جای خود حتما باید از سوی متخصصین فوتبال، امری قابل مطالعه باشد. نکته دیگر این جا است که بعد از این تغییرات با گذشت هر مسابقه، هماهنگی و شناخت بین نفرات بیشتر می‌شود که به منزله بهبود عملکرد فنی است. اگر بازی‌های هر ۳ روز یک بار و خستگی و مصدومیت ناشی از آن نبود، این مساله نمود عینی بیشتری پیدا می‌کرد. در واقع اگر از یک‌سو این فشردگی باعث افت فیزیکی می‌شود از سوی دیگر جا افتادن ترکیب و نفرات جدید پرسپولیس باعث افزایش توان فنی می‌شود تا قدری از آن خستگی و کوفتگی را پوشش دهد.
برای این که بهتر بدانید بازیکنان به دلیل فشار بازی‌ها تحت فشار بوده‌اند شاید بد نباشد بدانید که روز شنبه اصلا قرار نبود سید جلال حسینی در کنفرانس خبری شرکت کند. سرمربی، وحید امیری را انتخاب کرده بود اما او اجازه خواست که در هتل بماند و استراحت کند.

*پرسپولیسی که فکر می‌کردیم می‌شناسیم
هر یک از ما اگر بگوید توسط پرسپولیس غافلگیر نشده است، تا حد زیادی بلوف زده است. به نظر این پرسپولیس خود کادرفنی را که از نزدیک با تمام مسایل آن درگیر هستند غافلگیر کرده باشد. با قواعد فوتبال جور در نمی‌آمد که پرسپولیس با این کیفیت بازی کند. توجه داشته باشید کار برای تیمی مثل پرسپولیس که از ۲ بازی اول فقط یک امتیاز داشت به مراتب سخت تر از کار برای تیم‌هایی مثل السد بود که این بخش رقابت ها را با اندوخته امتیازی مناسب و بالانشینی آغاز کردند. در واقع پرسپولیس تمام بازی‌های خود را با صد در صد توان انجام داده است و تحت بالاترین سطح فشار روانی بود. درک دشواری این مساله برای ما و شما میسر نیست.
پرسپولیس از سوی دیگر، فرصتی برای اشتباه هم نداشت در حالی که با تغییرات زیاد به مسابقات آمد. همه این ها باعث می‌شد از روز اول سطح انتظار در یک رفتار منطقی خیلی کمتر از این ها باشد. برای بسیاری مهم‌ترین مساله این بود که به یک ارزیابی از بازیکنان جدید و عملکرد فنی و قدرت تصمیم‌گیری کادر فنی به ویژه یحیی گل‌محمدی برسد. این تیم کاملا فراتر از انتظارات حرکت کرد تا جایی که از این جا به بعد هیچ نتیجه‌ای، آنچه را که انجام داده است زیر سوال نمی‌برد.
در واقع پرسپولیس توانست فراتر از انتظارات حرکت کند. کاری که در سال ۲۰۱۸ نیز انجام داده بود. آن ها که عدم توفیق پرسپولیس در فینال آسیا را زیر سوال بردند واقعا به شعور و فهم خود توهینی ابدی کرده بودند. با هیچ فرمولی قابل باور نبود که آن تیم با آن تعداد نفرات، بتواند به آن درجات برسد. دیگر نیازی نیست؛ به شکل یک راز باقی بماند که از یک جایی به بعد خود برانکو هم از تیم خودش متعجب بود چون از آنچه انتظارش را داشت جلوتر حرکت می کرد و نمونه اش همان بازی با الدحیل بود.
ما که آن روزها را دیده بودیم حالا در این روزها بازهم از این پرسپولیس غافلگیر شده ایم. ستاره درخشان پرسپولیس از آن روزها تا اکنون ادامه پیدا کرده است. یک نوری از دل این پرسپولیس می‌تابد که جانش را گرم می‌کند. گویی همه نیاز داریم یک بار دیگر این پرسپولیس را بشناسیم. حالا باید به آن صحبت ژاوی در کنفرانس خبری رجوع دوباره کرد که گفت: من به بازیکنانم گفته‌ام تیم‌های ایرانی به ویژه پرسپولیس از پرشورترین تیم‌هایی است که روبروی آن‌ ها بازی کرده‌ام. دیروز هم نوشتیم که بروید ببینید این حرف را چه بازیکنی با سابقه چه بازی‌هایی زده است. مسابقات و موفقیت‌هایی که برای بسیاری از نامدارترین مردان تاریخ فوتبال جهان هم به شکل یک آرزوی دست نیافتنی باقی ماند. گفتیم او در واقع تعریف و تمجید نکرد بلکه از ترس خود و از برگ برنده پرسپولیس گفت. او از درسی گفت که در مصاف با پرسپولیس به دست آورد.
برای همین هاست که احساس می‌کنم او یک چیزهایی را در پرسپولیس دید که شاید به خوبی متوجه آن نشدیم.
*چه بدن‌هایی
و اما به این‌جای سخن که رسیدیم حیف است از بعضی مسایل نگوییم که این روزها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین آن ها بدنسازی تیم است. به نظر می‌رسد بازیکنان جدید تیم هم به نوعی از بدنساز پرسپولیس برنامه گرفته بودند چون این تیم با پایان رقابت های داخلی مجالی برای بدنسازی نداشت. این تیم اگر تا همین جا دوام آورده است آن را مرهون کار مربی بدنساز خود است و البته تلاش کادر پزشکی و البته ماساژورهای تیم هم که جای خود را دارد. این ها همه مسایلی تعیین کننده تا به این‌جا و از این‌جا به بعد بوده است. البته خدا راشکر که بازی دیشب هم ۱۲۰ دقیقه‌ای نشد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --