تقابل فوتبال با ضد فوتبال

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: نزدیک به ۴۰ روز دیگر تا انتخاب جانشین مهدی تاج باقی مانده است. روز دهم اسفند ماه قرار است بعد از بیش از یک سال بلاتکلیفی، انتخابات فدراسیون فوتبال به انجام رسد و اکنون با ۵ ضلعی علی کریمی، مصطفی آجرلو، کیومرث هاشمی، حیدر بهاروند و شهاب الدین عزیزی خادم مواجه هستیم.
وزیر ورزش در آخرین مصاحبه اش عنوان کرده که این وزارتخانه از هیچ کاندیدایی در انتخابات فدراسیون فوتبال حمایت نمی کند و اگر نامزدی اعلام کند که مورد حمایت وزارت ورزش است، این مساله صحت ندارد.
سلطانی فر البته در شرایطی این صحبت را مطرح کرده که خیلی ها کیومرث هاشمی را کاندیدای مورد حمایت وزارت ورزش عنوان کرده‌اند.
***
تا پیش از ورود کیومرث هاشمی به انتخابات و اعلام زمان ثبت نام ها، از محمدحسین قریب مدیرعامل پیشین استقلال به عنوان گزینه وزارت ورزش در انتخابات یاد می شد، که البته در نهایت او ثبت نام نکرد و البته در مصاحبه اخیرش، از کاندیداتوری کیومرث هاشمی حمایت کرده است.
حمایت قریب از کیومرث هاشمی را می توان حمایت وزارتخانه و دولت از هاشمی تلقی کرد. این در حالی است که فیفا تغییراتی در اساسنامه فدراسیون ایجاد کرد تا دست دولت و سیاسیون از سر فوتبال کوتاه شود. فوتبالی‌ها هم به دنبال این هستند که اداره فوتبال به دست سیاسیون نباشد و بارها و بارها در مصاحبه های‌شان این موضوع را اعلام کرده اند، اما بعید به نظر می رسد که این بار هم شاهد بی طرفی وزارت ورزش در انتخابات فوتبال باشیم.
به نظر آن‌ها در انتخابات دهم اسفند ماه حتما گزینه خواهند داشت و این گزینه تا امروز که کیومرث هاشمی بوده است.
***
چندی پیش مهدی علی نژاد گفته بود که بازنشسته ها حق ورود به انتخابات را ندارند، بعد هم مسعود سلطانی فر تاکید کرده که این فدراسیون به عنوان یک موسسه عمومی غیردولتی، ملزم به رعایت قوانین و مقررات داخلی است و بر این اساس بازنشستگان نمی توانند در انتخابات فدراسیون فوتبال حضور داشته باشند. این به معنای منع ورود حیدر بهاروند به انتخابات است، هرچند از سال گذشته هم این مساله مطرح بود و با همین شرایط، سرپرست فعلی در انتخابات ثبت نام کرد.
بعید به نظر می رسد که بهاروند و نامزد پوششی اش شهاب الدین عزیزی خادم، شانس زیادی برای انتخابات داشته باشند. خصوصا این روزها که وزیر و معاونانش بارها و بارها در مورد ممنوعیت ورود بازنشسته های به فدراسیون جدید صحبت کرده اند.
***
و اما علی کریمی… خیلی ها خوشبین نیستند که این مجمع به گزینه فوتبالی رای بدهد. در روزهای گذشته هم امیر حاج رضایی به عنوان یک کارشناس زبده فوتبال که فدراسیون های زیادی را دیده و نقد کرده است، در همین راستا گفت: «سال‌های بد و سیاهی را پشت سر گذاشتیم. هر کسی که روی آن صندلی می‌نشیند، میراث شوم گذشته روی دوش او وجود خواهد داشت. با این حال باید مسایل را تفکیک کنیم…. یک نکته مهم در این انتخابات که گفتن آن ضرورت دارد، حضور علی کریمی، مهدی‌ مهدوی‌کیا و سعید دقیقی است. این ها فوتبالی هستند و از جنس فوتبال، اما نمی‌دانم آیا آن‌ها برای انتخابات فیلتر می‌شوند یا اگر فیلتر نشدند، انتخاب خواهند شد یا نه و اگر انتخاب شوند کار بسیار سختی پیش‌رو دارند. ضمن تحسین شجاعت کریمی که پا به این عرضه گذاشته و می‌داند در این فوتبال چه خبر است، حضور او در انتخابات را نماد اعتراض جامعه فوتبال می‌دانم. حضور کریمی در انتخابات به این مفهوم است که جامعه فوتبال یک نماینده از طرف خودش دارد، اما موانع بسیار زیادی در راه کریمی وجود خواهد داشت. کریمی در انتخابات صدای مظلومیت فوتبال خواهد بود.»
حاج رضایی، کریمی را صدای مظلومیت فوتبال در قبال ورود غیرفوتبالی ها و سیاسیون می داند و در پاسخ به آن‌هایی که معتقدند کریمی سابقه مدیریتی ندارد و این نمره منفی در کارنامه اوست، می گوید «مگر اجازه دادید فوتبالی‌ها بیایند تا سابقه مدیریتی داشته باشند؟»
و حالا از کیومرث هاشمی به عنوان گزینه وزارت ورزش یاد می شود، درحالی که او در بدترین دوره فوتبالی ایران که منجر به تعلیق فدراسیون شد، سرپرست بود.
علی آبادی رییس پیشین سازمان وقت تربیت بدنی، بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ دادگان را برکنار کرد و کیومرث هاشمی سرپرست فدراسیون شد. در این دوره شاهد تعلیق فوتبال مان بودیم.
دوره ای پر از اتفاقات عجیب و غریب که رییس سازمان، در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کرد و درنهایت فیفا جلوی برگزاری انتخابات را گرفت. سیاه ترین روزهای تاریخ فوتبال ایران در همان مقطع رقم خورد.
از این رو می شود تقابل کریمی و هاشمی را در انتخابات پیش روی فدراسیون، تقابل فوتبال و ضدفوتبال دانست، تقابلی که باید دید در ادامه به چه شکل پیش خواهد رفت.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --