تغییر کاربری با وزش باد!

0

ماجرای فوتبال و دولتی بودن و نبودنش به موضوع جالبی تبدیل شده است. این‌طور که پیداست با هر بادی که می‌وزد فوتبال در ایران تغییر کاربری می‌دهد.
اگر قرار به تسویه حساب ۲۰۰ میلیاردی با ویلموتس و دستیارانش باشد، فوتبال به کمک دولتی احتیاج دارد اما در هنگامه برگزاری انتخابات و تغییر اساسنامه‌اش، فوتبال غیردولتی است.

کمک میلیاردی که از سوی دولت روانه خزانه فوتبال می‌شود، امری عادی است و فوتبال به وقت گرفتن بودجه، مشکلی با دولتی بودن ندارد اما زمانی‌که قانون کشوری منع به کارگیری بازنشسته‌ها در همه نهادها اجرایی می‌شود و همه ورزشی‌ها باید از آن تبعیت کنند، رئیس وقت شکایت به فیفا می‌برد و فیفا به بهانه برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا به تهران می‌آید و دولتی‌ها را تهدید می‌کند اگر در نهاد غیردولتیِ زیر مجموعه آنها به دنبال اجرای قوانین دولتی باشند، فوتبال ایران با تعلیق و دردسر بزرگ مواجه می‌شود.

***

روز پنجشنبه معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر ورزش از کمک این وزارتخانه به فدراسیون فوتبال برای حضور قدرتمندانه تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در بحرین خبر داد.

ژاله فرامرزیان میزان این کمک را ۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد، آن هم در شرایطی که درآمدهای فوتبال مشخص است و اگر مدیریت درستی حاکم باشد، طبیعتا با چرخش مالی عجیب در این رشته، فوتبال نباید نیازی به کمک دولتی داشته باشد.

با این حال فرامرزیان که پیش از این علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در چندین برهه از ممانعت او در مسیر اعطای بودجه ورزش اول کشور صحبت کرده بود، با اشاره به اهمیت رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال برای تیم ملی ایران و انتظارات به حق دوستداران فوتبال اظهار کرد: «وزارت ورزش و جوانان به دستور مسعود سلطانی‌فر مبلغ ۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت ورزش و جوانان به حساب فدراسیون فوتبال واریز کرد.»

و در خاتمه نیز او اخبار منتشر شده مبنی بر کمک نکردن وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال را تکذیب کرد.

***

در اینکه همه موافق حمایت از تیم ملی فوتبال در راه رسیدن به جام جهانی پیش رو هستند، شکی وجود ندارد. تیم ملی مسیر دشواری هم در پیش دارد که طبیعتا برای رسیدن به خواست همگانی، به کمک نیاز دارد.

اما مسئله اول این است که فوتبال در ایران جزو اندک رشته‌هایی است که درآمدزاست. هرچند که افتخارات این رشته هرگز با پولی که در آن صرف می‌شود، همخوانی ندارد. چرخش مالی بالایی در لیگ برتر فوتبال ایجاد شد و طبق گزارش‌های مستند، رقم قراردادهای مربیان و بازیکنان فوتبال حتی به ۱۰-۲۰ میلیارد تومان هم رسیده است.

اگر از این بخش هم به خاطر مخاطب زیادی که در فوتبال وجود دارد، صرفنظر کنیم، مسئله اصلی این است که فوتبال لااقل در سال‌های اخیر هر جا که به نفعش بوده، سنگ غیردولتی بودن را بر سینه زده است و هرگاه به ضررش، دولتی تلقی شده است.

آن‌هایی که در این سال‌ها مدعی بوده‌اند که فوتبال با بودجه غیردولتی اداره می‌شود، خوب است که امروز کمک ۱۰ میلیاردی وزارت ورزش را نپذیرند و اگر هم پذیرفتند، فردا روز بر طبل استقلال مالی فوتبال و بی‌نیازی‌اش از بودجه دولتی نکوبند.

با تاکید بر همین رویه بود که رئیس کمیته ملی المپیک از مجمع انتخاباتی خارج شد، موضوعی که البته با مخالفت شدید کمیته ملی المپیک مواجه شده و با فیفا نامه‌نگاری صورت گرفت اما درنهایت اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال ایران بدون آنکه حق رایی برای رئیس کمیته و البته دولتی‌ها در آن لحاظ شود، به تصویب رسید و روز دهم اسفندماه بعد از یک سال تاخیر، سرانجام انتخابات فدراسیون فوتبال به انجام رسید.

در این بین کمیته ملی المپیک ایران اعتراض خود به عدم قرارگرفتن میان اعضای صاحب رای مجمع فوتبال را مطرح کرده است. صالحی امیری به مقامات فیفا نوشته بود که آنها حق رای می‌خواهند که البته این موضوع با موافقت اینفانتینیو مواجه نشد.

فیفا در جواب مکتوب خود بعد از برشمردن توصیه‌های معمولش به فدراسیون‌های ملی، تلویحا با عضویت کمیته المپیک با حق رای در مجمع فوتبال ایران موافقت نکرده و ضمن مطرح نمودن عنوان نظاره‌گر در نامه خود به عدم حق رای و اظهارنظر این نهاد مهم ورزشی کشور در انتخابات آتی فوتبال و مجامع بعدی مهر تایید زد.

استدلال کمیته ملی المپیک نقش مستقیم و حمایتی‌اش در فوتبال پایه و تامین بخشی از بودجه مربوطه بود. واریز کمک ۱۰ میلیاردی اخیر وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال سند دیگری علیه دیدگاهی است که به وقت منفعت، از غیردولتی بودن فوتبال صحبت می‌کند.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --