ترابیان: پس از سه سال تاخیر، برای همیشه از ایران می‌روم

0

پرسپولیس بعد از شکست سنگینی که مقابل الهلال در عربستان داشت و از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد، تا امروز ۲ برد قابل قبول مقابل تیم‌‌‌‌‌های فولاد خوزستان و نساجی مازندران داشته است.

اولی را در اهواز با نتیجه ۳ – یک پشت سر گذاشته و دومی را هم در ورزشگاه آزادی با نتیجه دو بر یک. شاگردان یحیی گل‌محمدی روز دوشنبه در اراک میهمان آلومینیوم خواهند بود. رضا ترابیان بازیکن با اخلاق سال‌های نه‌چندان دور سرخپوشان که در این سال‌ها به عنوان مربی در کنار تیم خبرنگاران حضور داشت، روز پنجشنبه درحالیکه رفیقِ قدیمی‌اش یحیی گل‌محمدی هم برای بدرقه او به میهمانی خداحافظی آمده بود، با دوستانش در تیم فوتبال خبرنگاران خداحافظی کرد تا برای زندگی به خانواده‌اش در خارج از کشور ملحق شود.
گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با رضا ترابیانِ محجوب و دوست‌داشتنی را در زیر می‌خوانید:

می‌خواهید برای همیشه از ایران بروید؟
خانواده ام ۳ سالی است که رفته‌اند، من به خاطر کرونا کمی تاخیر در کارم ایجاد شد. حالا می‌روم و البته باز هم برای دیدار دوستان به ایران برمی‌گردم.
یحیی گل‌محمدی هم روز پنجشنبه در میهمانی فوتبالی تیم رسانه ورزش حضور داشت.
بچه‌‌‌‌ها خودشان دعوتش کرده بودند تا سورپرایزم کنند.
راجع به وضعیت پرسپولیس هم صحبتی کردید؟
نه، حرف نزدیم؛ ضمن اینکه من به خاطر سفری که دارم، بازی آخر را نتوانستم بببنیم. به هرحال تیم مقداری به خاطر بازی با الهلال به هم ریخته بود، آن ناهماهنگی‌‌‌‌ها و داستان‌‌‌‌‌هایی هم که وجود داشت، کار را خراب کرد.
هماهنگی بازیکنان را می‌گویید؟
نه، ناهماهنگی‌‌‌‌‌هایی که در خصوص پرواز تیم به عربستان اتفاق افتاد. اینطور که معلوم شد سهل انگاری از طرف ایران بوده و این خیلی به لحاظ شخصیتی به تیم لطمه زد. از هر لحاظ که فکر کنید روحیه بچه‌‌‌‌ها را خراب کرد.
اما جدای این مسئله، پرسپولیس خیلی دست و پا بسته مقابل الهلال بازی کرد.
خیلی چیزها تاثیرگذار بود. درواقع الهلال یک پکیج کامل از خوبی و ابزار موفقیت بود و پرسپولیس هم یک پکیچ کامل از ایراد و مشکل.
-تیم باز مدیرعامل ندارد و با سرپرست اداره می‌شود، این مشکل ساز است.
اینها هست، بی پولی هم هست. همه دست به دست هم داده و کار خیلی سخت شده است. بعد از اینکه مقابل الهلال باختیم، ریکاوری آن تیم خیلی دشوار بود، چون تیم به هم ریخته بود، ولی یحیی کار خوبی کرد و مسئولیت شکست را گردن گرفت تا بار روانی را از بچه‌‌‌‌ها بردارد. این چیزها کمک کرد تا پرسپولیس ۲ برد خوب گرفت، اما درمجموع وقتی بازیکن پول ندارد و به موقع قراردادش را نمی‌‌گیرد، نمی‌‌شود توقع داشت که در شرایط خوبی باشد.
یک چیزی که هست، استقلال هم مثل پرسپولیس بدهی دارد، اما آنها چند خارجی به خدمت گرفته‌اند درحالیکه پرسپولیس زمانی که پنجره اش بسته هم نبود مجوز جذب خارجی را نگرفت. به نظر خیلی‌‌‌‌ها دوست ندارند بار دیگر پرسپولیس قهرمان شود و می‌خواهند قهرمانی و قدرت تقسیم شود.
پرسپولیس اصلا پول ندارد. پول بازیکنان سال قبل را ندادند. امسال هم به همین شکل، اینها هم زندگی دارند، خانواده دارند. مجموع این اتفاقات می‌شود بازی با الهلال و آن شکست سنگین. به نظر من مدیریت خیلی بهتر باید عمل کند و کمک کند مشکلات مرتفع شود. به هرحال ممکن است خیلی‌‌‌‌ها هم بخواهند تیم دیگری قهرمان شود، مسئله مهم این است که امکانات و رسیدگی‌‌‌‌ها باید عادلانه باشد.
خصوصا اینکه هر ۲ تیم پرسپولیس و استقلال برای وزارت ورزش هستند و وزارتخانه موظف است که به هر دوی این تیم‌‌‌‌ها نگاه یکسانی داشته باشد. مسائل فنی،کادر مربیگری و بازیکنان تا بخشی تعیین‌کننده قهرمان هستند، بخش دیگر به امکانات و رسیدگی‌‌‌‌ها مربوط است. همه چیز را لیاقت مربی و بازیکن تعیین نمی‌‌کند.
از تکرار قهرمانی ناامید هستید؟
خیلی سخت است، به نظرم امسال یحیی چند تا بازیکن فوق‌العاده خوب را از دست داده و به جای آنها نتوانسته بازیکن خوب بخرد. البته یکی، دو تا از آن خریدها خوبند، اما برای رسیدن به قهرمانی ششم و قهرمانی آسیا، ما نیاز به حفظ نفرات قبلی و تقویت تیم داشتیم، نه اینکه یک تعداد بروند و نیروهای جایگزین در حد انها نباشند. متاسفانه این اتفاق رخ نداد. درحال حاضر پول نیست، امکانات نیست، ناهماهنگی عجیب و غریب در بخش مدیریت هست، یک مربی همه کار را که نمی‌‌تواند انجام دهد. بازیکنان همه تلاش شان را کردند که در اهواز سه گل به فولاد زدند ولی در مجموع راه سختی در پیش دارند، بایستی به تیم کمک کنند.
بازی با نساجی هم درواقع با درخشش مهدی عبدی برای‌مان درآمد.
مقداری این آدم را نگران می‌کند کل تیم باید با شکلی قشنگ و سیستمی درست بازی کنند و هماهنگی لازم وجود داشته باشد، در یک بازی ممکن است یک بازیکن بازی را دربیاورد، اما این یک اتفاق است. اگر تیم شکل خوبی نداشته باشد، این همیشه تکرار نمی‌‌شود. تیم باید خوب بازی کند که بتواند به پیروزی برسد. مستلزم این کار هم تامین مالی تیم، داشتن امکانات مناسب، مدیریت درست و.. است اما پرسپولیس نه اردوی درستی رفته، نه تدارکاتی خوبی داشته و هنوز پول بازیکنانش از فصل گذشته را هم تسویه نکرده است. امسال هم به آن صورت بازیکن نگرفته‌اند و چند بازیکن خیلی خوب را از دست داده اند.
موضوع «خوبان عالم» و جادوگری در فوتبال به مسئله پیچیده‌ای تبدیل شده و رئیس فدراسیون هم تلویحا شایعاتی که مطرح بود را تکرار کرد.
این باعث تاسف خیلی زیاد تاسف است که در فوتبال چنین چیزهایی مطرح می‌شود، به هرحال این بحث‌‌‌‌ها از یک جایی نشات می‌گیرد. در سال‌‌‌‌‌های گذشته هم این صحبت‌‌‌‌ها بود و چند سالی خبری نبود، متاسفم که بار دیگر موضوع جادوگری در فوتبال ما جا باز کرده و اگر در فدراسیون فوتبال این صحبت‌‌‌‌ها باشد، به همه جای فوتبال کشور درز می‌کند و دوباره به لیگ‌برتر و لیگ یک و دو هم می‌رسد.
این بحث‌‌‌‌ها در فوتبال رو به سقوط‌مان خطرناک است.
بله، اینها خیلی بد است امیدوارم این چیزها جمع شود.
تیم‌ملی هم مورد هجمه است، بازی این تیم مقابل کره‌جنوبی وضعیت را بدتر کرد.
فکر می‌کنم بازی آخرش بازی خیلی خوبی نبود، برعکس چند تا بازی مقدماتی که همه را با شکل قشنگ تمام کرد. در آن دیدارها تیم‌ملی هم قشنگ بازی کرد و هم خوب نتیجه گرفت ولی هم در بازی با امارات و هم کره‌جنوبی، هیچ برنامه‌ای نبود و یکی دو بازیکن نتیجه را برای تیم درآوردند و این اصلا اتفاق خوبی نیست، همانطور که در مورد پرسپولیس هم گفتم، همیشه یک اتفاق تکرار نمی‌‌شود، ولی اگر یک تیم خوب باشد و با برنامه بازی کند، می‌شود به تیم مطمئن بود. در بازی با کره مالکیت بیشتر بازی دست تیم میهمان بود، درحالیکه بازی داخل ایران برگزار می‌شد. درست است نباختیم ولی به نظر من خیلی امیدوارکننده هم نبود، ان‌شاءا… که در برای بازی بعدی به مشکل نخورند. در دو بازی اخیر ۴ امتیاز گرفتیم که براساس استعدادهای فردی استفاده تیم بود.
اختلافی هم بین اسکوچیچ و طارمی پیش آمد که با وساطت ظاهری رفع شد.
این چیزها هم است؛ ولی به نظرم در یک مقطعی هستند که زمان جابه جایی کادرفنی نیست، بنابراین باید بیشترکار کنند تا هماهنگی بین بازیکنان داخلی و لژیونرها بیشتر شود. اینها هنر مربی است که تیمش را با سیستم و شکل خوبی پیش ببرد تا تحت‌تاثیر کسی قرار نگیرد.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --