تب سابسکرایب

0

میلاد اعظمی – خبرنگار: بعد از اینکه تیم مدیریت فعلی باشگاه پرسپولیس با بحران مالی و مشکلات عدیده مالی دست‌وپنجه نرم کرد با توجه به اینکه راه‌های درآمدزایی به خاطر امضای قرارداد با شرکت آتیه داده‌پرداز مسدود بود مدیران باشگاه به فکر راه‌اندازی کانال یوتیوب خود افتادند.
شبکه اجتماعی یوتیوب به‌عنوان یکی است شبکه‌های اجتماعی پربازدید در سراسر جهان، البته پول‌ساز برای دارندگان کانال در این شبکه شناخته شده است. در این فضا شما می‌توانید با تولید ویدئوهای مختلف و با رساندن مشترکان خود و البته تعداد بازدیدهای خود به یک حد معین به درآمدزایی برسید. همین امر باعث شد تا باشگاه پرسپولیس دست به افتتاح کانال یوتیوب خود بزند، اتفاقی که کمتر از ۳ ماه پیش رخ داد و کانال رسمی باشگاه پرسپولیس در این شبکه اجتماعی راه‌اندازی شد.
پس از راه‌اندازی کانال یوتیوب باشگاه پرسپولیس، از طرف مدیران باشگاه تلاش شد تا هواداران، مخصوصاً هواداران خارج از ایران پرسپولیس به این کانال بپیوندند و با دنبال کردن کانال و دیدن ویدئوهای آن ازنظر مالی به باشگاه پرسپولیس کمک کنند. تب کمک کردن به باشگاه پرسپولیس از طریق کانال یوتیوب بسیار داغ است و به خاطر همین به‌صورت جامع و کامل به بررسی چگونگی و میزان درآمد باشگاه پرسپولیس از این بستر شبکه اجتماعی پرداختیم. در این گزارش می‌توانید اطلاعات کاملی از ماجرای باشگاه پرسپولیس و کانال یوتیوبش به دست بیاورید.
یوتیوب چگونه پول می‌دهد؟
مسئله اولی که مطرح است این است که شبکه اجتماعی یوتیوب چگونه به صاحبان کانال در این شبکه پول پرداخت می‌کند؟ طبق الگوریتمی که مدیران یوتیوب طراحی و اجرا کرده‌اند هر کانالی در بستر این شبکه به یک تعداد بازدید و مشترک برسد واجد شرایط برای درآمدزایی می‌شود. طبق اعلام یوتیوب هر کانال باید بیش از هزار مشترک یا سابسکرایب و ۴۰۰۰ ساعت بازدید در یک سال داشته باشد تا به درآمدزایی پایدار در این شبکه اجتماعی برسید.
میزان درآمد چقدر است؟
مساله مهم میزان درآمد از این شبکه اجتماعی است. طبق قوانین که یوتیوب تصویب کرده در ازای هر ۱۰۰۰ بازدید از یک ویدئو با یک یا ۲ تبلیغ بین یک یا ۲ دلار پرداخت می‌شود. این مبلغ برای فیلم‌هایی که بین ۴ تا ۸ تبلیغ دارند بین ۴ تا ۸ دلار متغیر است. مساله تعیین‌کننده این است که یوتیوب در شرایطی مبلغ را پرداخت می‌کند که مشترکان شما تبلیغ‌ها را کامل ببیند. به این ترتیب اگر شما ویدئویی در یوتیوب داشته باشید که مثلاً ۱۰۰ هزار بازدید داشته باشد، اگر در آن ویدیو چهار تبلیغ باشد شما می‌توانید برای یک ویدئو مبلغ ۴۰۰ دلار دریافتی داشته باشید که اصلاً پول کمی نیست. البته یوتیوب برای ویدئوهای آموزشی و علمی پول بیشتری می‌دهد.
یوتیوب برای هواداران خارج از ایران
نکته بسیار تعیین‌کننده در مورد کانال یوتیوب باشگاه پرسپولیس این است که این کانال برای هواداران خارج از ایران تهیه و تولید شده است. از آنجایی که هواداران خارج از کشور نمی‌توانند به خاطر تحریم‌های ظالمانه در طرح‌های مانند خرید بلیت مجازی یا کمک نقدی به باشگاه پرسپولیس فعالیت داشته باشند می‌توانند با دنبال کردن کانال یوتیوب باشگاه پرسپولیس و سابسکرایب آن و البته تماشای تمام فیلم‌ها با تبلیغاتش به باشگاه پرسپولیس ازنظر مالی کمک بکنند.
چرا هواداران خارج از ایران؟
طبق قوانین که یوتیوب دارد تماشا کردن فیلم‌ها در این شبکه اجتماعی به‌وسیله ابزارهای فیلترشکن امتیاز محسوب نمی‌شود و یوتیوب هرچند وقت یک‌بار مشترکانی که از کشورهای از کشورهایی که در آن یوتیوب فیلتر است در هر کانالی وجود دارد را حذف می‌کند. به این ترتیب عملاً این شبکه اجتماعی فقط برای هواداران خارج از کشور که نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند یا در تمرینات حضور داشته باشند بستری بسیار مناسب است و خیلی به کار هواداران داخل کشور نمی‌آید، چون درنهایت همه هواداران داخل کشور با ابزارهای فیلترشکن وارد یوتیوب می‌شوند که این ازنظر این شبکه اجتماعی قابل‌قبول نیست.
آمارهایی جالب از کانال پرسپولیس در یوتیوب
از زمانی که کانال باشگاه پرسپولیس در یوتیوب تشکیل شده است که کمتر از ۳ ماه می‌گذرد تا به امروز نزدیک به ۲۶ هزار نفر کانال باشگاه پرسپولیس را سابسکرایب کرده‌اند. تا به امروز ۱۳۹ ویدئو توسط باشگاه پرسپولیس بارگذاری شده که درمجموع ۶۸۶۶۵۶ بازدید داشته است. این در شرایطی است که فعلاً برای هر ویدئو در کانال باشگاه پرسپولیس یک تبلیغ در نظر گرفته شده است. بیشترین میزان بازدید برای پخش زنده دربی جام حذفی بود با ۱۳۸ هزار بازدید و کمترین هم ۶۵۱ بازدید برای یکی از ویدئوها بوده است.
درآمد باشگاه از یوتیوب چقدر بوده؟
برای اینکه یک نفر یا یک مجموعه بتواند از شبکه اجتماعی یوتیوب درآمدزایی کند باید حتماً آدرس و حساب بانکی بین‌المللی داشته باشد. با توجه به اینکه کشور ایران به خاطر تحریم‌های ظالمانه چنین امکانی ندارد تمام آن‌هایی که از ایران در یوتیوب کانال دارند باید یک آدرس با یک شماره حساب بسیار معتبر در خارج از کشور را معرفی کنند تا پول به آن حساب واریز شود. در همین خصوص باشگاه پرسپولیس حسابی معتبر را معرفی کرده و تا امروز بیشتر است هزار یورو از این طریق درآمدزایی داشته است. البته این پول هنوز به دست باشگاه پرسپولیس نرسیده اما طبق اعلام یوتیوب باشگاه پرسپولیس توانسته در کمتر از سه ماه چنین درآمدی داشته باشد.
یوتیوب فقط یک ‌راه برای درآمدزایی است
نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که بستری مثل یوتیوب با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد فقط یک‌راه برای درآمد پزایی در شرایط فعلی است. با وجود اینکه مشترکان در داخل ایران خیلی نمی‌توانند در این شبکه اجتماعی فعال و تاثیرگذار باشند، یوتیوب فقط می‌تواند بستری برای هواداران خارج از کشور باشد تا آن‌ها بتوانند از این طریق و باشگاه کمک مالی بکنند. استفاده از یک شبکه اجتماعی مثل یوتیوب برای درآمدزایی در شرایطی می‌تواند مثمر ثمر باشد که راه‌های دیگر درآمدزایی هم باز باشد و این‌طور نباشد که باشگاه مثلاً فقط روی این مسئله حساب کند. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد امکان اینکه به‌صورت عادی و مدام از یوتیوب درآمد کسب شود وجود ندارد و درنهایت این شبکه اجتماعی برای کشورهایی که تحریم هستند بتوانند هرچند ماه یک‌بار مبلغی را واریز بکند که اصلا قابل اتکا نیست. البته اگر غیر از یوتیوب بسترهای دیگر درآمدزایی هم در باشگاه فراهم باشد که به‌واسطه آن هواداران داخل کشور هم بتوانند در این درآمدزایی‌ها شریک باشد اوضاع بسیار بهتر خواهد شد.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --