تا ۳ نشه بازی نشه

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: فصل جدید لیگ برتر فوتبال، از فردا با انجام ۴ بازی در شهرهای تهران، اصفهان، اراک و تبریز به‌صورت رسمی آغاز خواهد شد. در مهم‌ترین بازی تیم پرسپولیس، مدافع عنوان قهرمانی لیگ میهمان سایپا خواهد بود. این بازی از ساعت ۱۶:۳۰ با قضاوت حسین اکرمی برگزار می‌شود.
برتری آماری پرسپولیس مقابل سایپا
تیم‌های فوتبال پرسپولیس و سایپا تاکنون ۳۸ بار در لیگ برتر باهم مصاف داشته‌اند که حاصل آن ۲۰ برد برای سرخ‌ها و ۷ برد برای نارنجی‌پوشان بوده و ۱۱ دیدار نیز میان ۲ تیم به‌تساوی انجامیده است. البته درمجموع مسابقات مختلف (لیگ آزادگان، سوپر جام تهران و لیگ برتر) ۵۱ بار باهم روبه‌رو شده‌اند که ۲۵ برد از آن پرسپولیس و ۸ برد برای سایپا به ثبت رسیده است.
مردان مشترک
پرسپولیس و سایپا در تاریخ رقابت ۲۹ ساله خود صاحب نفرات مشترک زیادی بوده‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به احمدرضا عابدزاده، سید جلال حسینی، علی دایی، علی انصاریان، پژمان جمشیدی، محسن خلیلی،کریم انصاری فر، رضا نوروزی، غلامرضا رضایی، محمد عباس زاده، ابراهیم شکوری، هادی عقیلی، میثاق معمارزاده، مهدی ترابی و بسیاری از چهره‌های سرشناس فوتبال کشور اشاره کرد. در بین نفرات فعلی ۲ تیم هم محمدحسین کنعانی زادگان و آرمان رمضانی سابقه بازی در سایپا را دارند.
تقسیم امتیازات در جدال نخست
تیم‌های پرسپولیس و سایپا نخستین بار در تاریخ سی‌ام بهمن ۱۳۷۱ در چارچوب سوپرجام باشگاه‌های تهران برابر هم قرار گرفتند که این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید. محمد اژدری برای پرسپولیس و فرامرز میرزایی برای سایپا گلزنی کردند.
رکوردشکنی پرسپولیس مقابل سایپا
آخرین نبرد ۲ تیم هم در هفته پایانی فصل گذشته بود که با برتری قاطع ۳ بر صفر سرخپوشان همراه شد. امیری، اوساگونا و علیپور گل‌های این بازی را به ثمر رسانند. از گلزنان آن بازی فقط امیری در پرسپولیس باقی‌مانده است و علی علیپور که سابقه زدن ۴ گل به سایپا را در کارنامه خود داشت هم‌اکنون در لیگ پرتغال حضور دارد و اوساگونا نیز در فوتبال عراق توپ می‌زند. ناگفته نماند که پرسپولیس در آخرین مصاف خود با سایپا موفق شد ۲ رکورد تاریخی در لیگ برتر به‌جای بگذارد و با ثبت بیست و یکمین برد فصل، رکورد کسب بیشترین برد در لیگ را بشکند. شاگردان گل محمدی که در فصل گذشته توانسته بودند قبل از پایان لیگ قهرمانی را جشن بگیرند با برد برابر سایپا به شصت و هفتمین امتیاز فصل دست‌یافته و رکورد بیشترین امتیاز را هم جابه جا کردند.
خاطرات خوش پرسپولیس از بازی‌های افتتاحیه
پرسپولیسی‌ها که اختتامیه لیگ نوزدهم را با برد پرگل مقابل سایپا جشن گرفتند در فاصله کمتر از ۴ ماه دوباره مقابل نارنجی‌پوشان قرار می‌گیرند. جالب است که بدانید این برای سومین بار در تاریخ لیگ برتر است که سایپا در بازی افتتاحیه مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد. نخستین بار در لیگ هشتم بود که سایپا در هفته اول از پرسپولیس میزبانی کرد که این بازی با تک‌گل پژمان نوری به سود سرخپوشان همراه شد. در لیگ شانزدهم نیز این نتیجه تکرار شد و پرسپولیس این بار با گل کمال کامیابی نیا از سد میزبان نارنجی‌پوش خود گذشت. باید دید سومین مصاف ۲ تیم به سود کدام تیم خواهد بود؟در ادامه نگاهی خواهیم داشت به نتایج پرسپولیس در آغاز ادوار لیگ برتر فوتبال:
لیگ اول: پرسپولیس ۱ فولاد ۱
لیگ دوم: برق شیراز ۱ پرسپولیس ۲
لیگ سوم: پرسپولیس ۸ پگاه گیلان ۲
لیگ چهارم: فولاد خوزستان ۳ پرسپولیس ۱
لیگ پنجم: فجر سپاسی شیراز ۲ پرسپولیس ۲
لیگ ششم: ابومسلم خراسان ۳ پرسپولیس۲
لیگ هفتم: صنعت نفت آبادان ۲ پرسپولیس ۳
لیگ هشتم: سایپا صفر پرسپولیس ۱
لیگ نهم: مس کرمان ۳ پرسپولیس ۳
لیگ دهم: پرسپولیس ۱ تراکتورسازی صفر
لیگ یازدهم: پرسپولیس ۱ ملوان بندرانزلی ۱
لیگ دوازدهم: صنعت نفت آبادان صفر پرسپولیس ۱
لیگ سیزدهم: پرسپولیس ۱ تراکتورسازی صفر
لیگ چهاردهم: پرسپولیس ۱ نفت تهران ۱
لیگ پانزدهم: پرسپولیس ۲ پدیده مشهد ۲
لیگ شانزدهم: سایپا صفر پرسپولیس ۱
لیگ هفدهم: پرسپولیس ۲ فولاد خوزستان صفر
لیگ هجدهم: پدیده شهر خودرو صفر پرسپولیس ۱
لیگ نوزدهم: پرسپولیس ۱ پارس جنوبی صفر
پرسپولیس به دنبال تداوم بی‌شکستی در بازی نخست
تیم پرسپولیس از سال ۸۵ که در خانه ابومسلم شکست خورد، هرگز در هفته نخست بازنده نبوده است و در سال‌های گذشته پیروزی‌ها و تساوی‌های پرگلی مقابل حریفان داشته است. در طی دوره‌های گذشته سرخپوشان ۱۲ بار با برد لیگ را استارت زده‌اند و تنها ۳ بار بدون امتیاز زمین را ترک کرده‌اند. این در شرایطی بوده که آن‌ها در ۱۰ دوره میهمان بوده‌اند و باید دید قهرمان فصل گذشته در خانه سایپا چه نتیجه ای کسب می‌کند؟
نمایش درخشان قهرمانان در بازی‌های افتتاحیه
جالب است بدانید که اغلب قهرمان‌های ادوار گذشته، هفته آغازین لیگ را با برد شروع کرده‌اند و سپاهان دوره نهم تنها تیمی بوده است که افتتاحیه را با باخت استارت زده است. پرسپولیس که پرافتخارترین تیم لیگ برتر محسوب می‌شود در ۶ دوره‌ای که به قهرمانی دست‌یافت فقط یک‌بار متوقف شد که به اولین دوره لیگ بازمی‌گردد که برابر فولاد تن به‌تساوی داد. در ادامه مروری خواهیم داشتیم بر عملکرد قهرمان‌های ۱۹ دوره لیگ برتر در آغاز هر فصل. تیم‌های ستاره‌دار قهرمان شده‌اند
لیگ اول: *پرسپولیس ۱ فولاد ۱
لیگ دوم: *سپاهان(قهرمان) ۴ نفت آبادان ۱
لیگ سوم: *پاس ۲ استقلال ۲
لیگ چهارم: *فولاد ۳ پرسپولیس ۱
لیگ پنجم: * استقلال ۴ صبا ۱
لیگ ششم: * سایپا ۱ فجر صفر
لیگ هفتم: نفت ۲ * پرسپولیس ۳
لیگ هشتم: *استقلال ۲ ابومسلم صفر
لیگ نهم : استقلال ۱ * سپاهان صفر
لیگ دهم: *راه‌آهن ۱ سپاهان ۱
لیگ یازدهم: * سپاهان ۱ استقلال ۱
لیگ دوازدهم: *استقلال ۱ آلومینیوم
لیگ سیزدهم: سپاهان صفر * فولاد صفر
لیگ چهاردهم: *سپاهان ۲ پیکان صفر
لیگ پانزدهم: سپاهان ۱ * استقلال خوزستان صفر
لیگ شانزدهم: سایپا صفر *پرسپولیس ۱
لیگ هفدهم: *پرسپولیس ۲ فولاد صفر
لیگ هجدهم: پدیده صفر * پرسپولیس ۱
لیگ نوزدهم: *پرسپولیس ۱ پارس جنوبی صفر

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --