تایید صلاحیت؛ شروعی برای رُنسانس فوتبالی؟

0

از قبل هم وعده داده شده بود که اسامی کاندیدای تایید صلاحیت شده، روز نوزدهم بهمن ماه اعلام خواهد شد. همین اتفاق هم افتاد، فقط با چند ساعت تاخیر؛ درست در بامداد بیستم بهمن.
۶ نفر برای ریاست فدراسیون فوتبال و جانشینی تاج ثبت نام کرده بودند که یکی از آنها که خیلی بی ربط به فوتبال و انتخاباتش بود، در همان ابتدای کار از لیست نامزدها حذف شد.

*ممنوعیت ورود برای جریان سابق

باقی نفرات ماندند تا تایید صلاحیت آنها از سوی مراجع ذیصلاح بیاید و همانطور که پیش بینی می شد، سرپرست فعلی رد صلاحیت شد و حالا مانده اند علی کریمی، مصطفی آجورلو، کیومرث هاشمی و شهاب الدین عزیزی خادم.

هرچند حیدر بهاروند نایب رئیس دوم فدراسیونِ مهدی تاج و سرپرست حال حاضر، رد صلاحیت شده اما از شهاب الدین عزیزی خادم به عنوان نماینده جریان سابق یاد می شود، نواب رئیس معرفی شده از این دو نفر، مانند هم بود و اگر بهاروند انتخاب می شد عزیزی خادم نایب رئیس اول فدراسیون او بود و اگر عزیزی خادم؛ بهاروند نایب رئیس اولش.

*عزیزی خادم بدون نواب رئیس ماند

پیش از آنکه به گزینه های دیگر برسیم، لازم است به نکته جالب توجهی اشاره کنیم. درحالیکه در روزهای گذشته شایع شده بود مهدی مهدوی کیا به خاطر دوتابعیتی بودن رد صلاحیت خواهد شد، اما این اتفاق رخ نداد. آن هم در شرایطی که در میان روسای فدراسیون های ورزشی طی این سال ها رئیس دوتابعیته کم نداشته ایم.

اما دو نایب رئیس معرفی شده از سوی عزیزی خادم ردصلاحیت شده اند، حیدر بهاروند و منصور قنبرزاده و حالا باید دید عزیزی خادم وضعیتش در انتخابات با دو نایب رئیس رد صلاحیت شده، به چه شکل پیش خواهد رفت.

اساسنامه فدراسیون فوتبال و آیین نامه انتخاباتی در خصوص اینکه در صورت انصراف یا رد صلاحیت نواب رئیس پیشنهادی نامزدی، تکلیف او در انتخابات چه خواهد شد، توضیحی نداده است.

*اصفهانیان، زمان آبادی و حمیداوی هم تایید صلاحیت نشدند

علاوه بر حیدر بهاروند و منصور قنبرزاده که رد صلاحیت شان قابل پیش بینی هم بود، فریدون اصفهانیان، غلامحسین زمان آبادی، بیت الله رضایی، توحید سیف برقی، سعید نحوی، علیرضا کهوری، جواد محمدی و فرهاد حمیداوی هم بنا بر دلایلی تایید صلاحیت نشدند و قادر به حضور در انتخابات دهم اسفند ماه فوتبال نیستند.

البته اسامی کامل ثبت نام کنندگان از سوی فدراسیون فوتبال معرفی نشده اند اما اینطور که همان زمان اعلام شد، ۸۱ نفر در لیست ثبت نام کنندگان ماندند و ۱۰ نفر به خاطر نقص مدارک ثبت نام شان باطل شد.

در ادامه نیز طبق اطلاعیه پایانی، صلاحیت ۶۹ نفر تایید شد و ۲۲ نفر رد صلاحیت شدند.

*رقابت اصلی بین ۴ نفر باقی ماند

طبق اطلاع رسانی فدراسیون فوتبال نفراتی که صلاحیت شان برای حضور در انتخابات در بخش های مختلف تایید شده، نفرات زیر هستند:

تایید صلاحیت شدگان ریاست و نواب رئیس:

علی کریمی (مهدی مهدوی کیا، سعید دقیقی، فاطمه علیپور)

شهاب الدین عزیزی خادم (از سه نایب رئیس فقط شهره موسوی تایید شد)

مصطفی آجرلو (حسن نصر اصفهانی، امیرحسین فتاحی، لیلا محمدیان)

کیومرث هاشمی (علیرضا رحیمی، غلامرضا بهروان، پریا شهریاری)

روسای هیات‌های فوتبال:

طهمورث حیدری (چهارمحال و بختیاری)، حبیب‌الله ابوالحسن شیرازی (تهران)، جواد ششگلانی (آذربایجان شرقی)، احسان اصولی (خراسان رضوی) عبدالکاظم طالقانی (خوزستان)، حسین باجیوند (قزوین)، امیرحسین محتشم (بوشهر)، علی طاهری (اصفهان)، عباس صوفی (همدان)، منصور بیک وردی (البرز)، غلامعلی هنرپیشه (فارس)

مدیران عامل باشگاه‌ها:

اکبر محمدی (پیکان)، بهرام رضاییان (پارس جنوبی)، محمد جواهری (گل‌گهر)، سعید عباسی (آلومینیوم اراک)، محمد رضا ساکت (سپاهان)،، سعید نجاریان (تیم فوتسال شهروند ساری)، احمد مددی (استقلال)، مهرداد سراجی (سایپا)، علیرضا جنتی (تیم فوتسال گیتی پسند اصفهان)، احمد عشقان ملک (تیم فوتبال ساحلی مقاومت گلساپوش (یزد)

کارشناس هیات رئیسه:

احمدرضا براتی، نیما نکیسا، داود رفعتی، رضا رضایی، فریده شجاعی، مسعود مرادی، ابراهیم شکوری، حمیدرضا مهرعلی، صادق دوردگر، میرشاد ماجدی، حسن کامرانی‌فر، محسن ترکی، محمد آخوندی، هوشنگ نصیرزاده، امین نوروزی، حسین شمس، علیرضا شهاب، غلامرضا جباری، علی علیزاده، هدایت ممبینی، شهامت عباسی، رضا درویش، حسین زرگر، رسول فروغی، سعید فتاحی، خداداد افشاریان، بهنام ابوالقاسم پور، علیرضا ابراهیمی، رضا صادق پور، حسین نیرویار، اسماعیل صفیری، جمیله کشاورز، رضا محمد کاظمی.

*احتمال انصراف و ائتلاف و کاهش دوباره نامزدها

با حذف حیدر بهاروند از پروسه انتخابات، حالا چهار گزینه اصلی جانشینی صندلی مهدی تاج را علی کریمی، مصطفی آجورلو، شهاب الدین عزیزی خادم و کیومرث هاشمی تشکیل می دهند.

البته چیزی که مسلم است افراد رد صلاحیت شده و خصوصا چهره های شاخصی که در بین آنها حضور دارند، تلاش شان از امروز برای دریافت تاییدیه صلاحیت آغاز خواهد شد.

در انتخابات فدراسیون های مختلف دیده ایم که احتمال تایید عضو رد صلاحیت شده، وجود دارد.

جدای از این احتمالات و امکان اضافه شدن دوباره برخی افراد به پروسه انتخابات فدراسیون فوتبال، البته این احتمال را هم باید در نظر گرفت که از تعداد کاندیدا باز هم کاسته خواهد شد و این بار انصراف و یا ائتلاف دلیل آن خواهد بود.

بعید به نظر می رسد که در انتخابات دهم اسفند ماه همه این اسامی قصد شرکت در مجمع را داشته باشند.

*رنسانس فوتبالی در راه است؟

به دلیل یک سری اتفاقات قدیمی، برخی این احتمال را می دادند که اجازه ورود به انتخابات به علی کریمی و مهدی مهدوی کیا داده نشود و از همین رو بود که شایعه رد صلاحیت مهدوی کیا نیز طی روزهای گذشته مطرح شد.

با این وجود هر دوی آنها و لیست مورد نظر علی کریمی تایید صلاحیتش را از مراجع ذیصلاح گرفت.

هرچند خیلی از پیشکسوتان فوتبال معتقدند این انتخابات فرمایشی است و مجمعِ غیرفوتبالی و غیرمتخصص به علی کریمی رای نخواهد داد اما حذف حیدر بهاروند، به نوعی حذف یک جریانِ قوی از انتخابات فدراسیون فوتبال بود.

نایب رئیس دوم مهدی تاج که بعد از استعفای او سرپرستی فدراسیون را طبق قانون به خود اختصاص داد و می خواست مدیریت فوتبال را در ادامه از آن خود کند.

حالا با تایید صلاحیت کریمی و مهدوی کیا، باید دید فوتبال ایران در بخش مدیریتش به دنبال رُنسانس است؟

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --