بهنام ابوالقاسمپور: امیدوارم آخر همه این‌ها از وزن پرسپولیس کم نشود

0

۲  هفته پس از تولدش، دنیا روی سر استقلالی‌ها خراب شد. یک‌بار که به خودش گفته بودیم، خندیده بود و گفت: لابد برای همین است که وقتی بازی می‌کردم من را خیلی دوست داشتند. البته این کنایه‌ای است به اتفاقات گذشته. او این روزها در کسوت مدیران درآمده است. البته یک فوتبالی که مدیر غیرورزشی است چون با حضور غیرورزشی‌ها در فوتبال خیلی جایی برای این قبیل اهالی فوتبال نیست! این هم از شوخی‌های روزگار است که البته نمی‌دانیم باید به آن خندید یا نه.
با این گفت‌وگو با بهنام ابوالقاسمپور همراه باشید. قرار بود فقط تبریک تولد باشد ولی مگر می‌شود درباره پرسپولیس حرف نزد؟

*۴۶ سالگی مبارک با آن قدم خیری که داشتید.
ممنونم. این هم از جذابیت‌های تولد ما شده است.
*خود شما از چه زمانی به صرافت این موضوع افتادید، اصلا به این موضوع فکر می‌کردید؟
پیش آمده بود ولی این موضوع بیشتر از وقتی مطرح شد که شبکه‌های اجتماعی به این موضوع پرداختند و همیشه یادآوری آن برای خود من جالب بود.
*به نظر از آن‌هایی بودید که کمی زمان برد تا وارد فضای هواداری فوتبال بشوید، دقیقا از چه سنی بود؟
خب رشته اصلی من در ابتدا بسکتبال بود البته از قبل آن در کوچه و خیابان و زمین خاکی شهرری فوتبال بازی می‌کردم ولی ورزش جدی من که در آموزشگاه‌های تهران هم دنبال کردم، بسکتبال بود، بعدا هرچه جلوتر رفتیم گرایش به سمت فوتبال بیشتر شد. حوالی سال‌های ۶۵ یا ۶۶ بود که در زمین خاکی شهر ری بازی می‌کردم بعدا به تیم کاوه رفتم که برای خودش در آن جا اسم و رسم داشت. تا این‌که عکسم را یکی از مطبوعات به‌عنوان پدیده‌ای آینده‌دار منتشر کردند. الان یادم نیست کدام هفته‌نامه بود در آن زمان روزنامه ورزشی که نبود. مطبوعات ورزشی محدود بود و اگر اسم و عکس کسی می‌خورد خیلی مهم بود. در مورد من، مناسبتش این بود که یک بازیکن رده جوانان و امید توانسته نظر مربی تیم بزرگسال را برای بازی جلب کند. ازآنجا بود که فوتبال برای من خیلی جدی‌تر از هر زمانی شد و دیگر در این مسیر افتادم.
*به زمان حال برگردیم. بحث داغ هم نقل و انتقالات و استرس و نگرانی هواداران پرسپولیس است، به‌ویژه بابت جدایی نوراللهی و مغانلو، بعد رفتن کنعانی زادگان.
خب درباره بازیکنانی صحبت می‌کنیم که از بهترین‌های پرسپولیس بودند، پس جزو بهترین‌های لیگ هستند. این درست است که بازیکنان، وقتی به پرسپولیس آمده‌اند در این تیم مطرح شده‌اند ولی به‌هرحال یکسری قواعد در فوتبال وجود دارد. آن‌ها برای تیم به یک ستون و مهره تاثیرگذار بدل شده بودند ولی با پایان قرارداد، این اتفاقات محتمل است. باشگاه‌های دیگر هم سعی می‌کنند با رقم‌های بالا بازیکنان را وسوسه کنند. شرایط الان با گذشته خیلی فرق می‌کرد. در آن زمان شرایط فوتبال و جامعه متفاوت بود. فاصله رقمی باید خیلی زیاد می‌شد، به‌ویژه اگر بازیکنی عاشق پیراهن بود تا آن را رها کند و گاهی اوقات هم از روی تعصب و علاقه این اتفاق نمی‌افتد. مغانلو که یک‌جورهایی مجبور شد برود ولی نوراللهی و کنعانی‌زادگان برای تیم زحمت کشیده‌اند. مثل بعضی که خودشان را متعصب نشان می‌دهند اما وسط کار تیم‌ها را رها کرده‌اند و دنبال پول رفتند، نبودند. تا آخر پای تیم ماندند و زحمت کشیدند. از اینجای کار به بعد تا حد زیادی هم موضوع به شرایط باشگاه و مدیریت برمی‌گردد. بازیکن، فوتبالش که تمام شود، ممکن است دیگر کسی به او نگاه کند. پس او باید به آینده خانواده‌اش و امنیت اقتصادی آن‌ها فکر کند. نرخ برابری ریال و ارزهای خارجی هم که یک‌جوری شده، یک رقم معمولی به ریال، خیلی می‌شود. تازه با همین پولی که در آنجا می‌گیرند، نهایت امر، خانه‌ای متوسط بخرند.
*این وسط تکلیف پرسپولیس چه می‌شود؟
بحث را به پرسپولیس محدود نکنیم. خب نقش مدیرعامل و هیات مدیره اینجا مهم است. باید فکر و ایده اقتصادی برای ایجاد درآمد وجود داشته باشد. اعضای هیات مدیره باید پول بیاورند. حالا هر جور که شده باید این اتفاق بیفتد. این قدر بیاورند که یا بازیکن را نگه دارند یا بتوانند جای آن را با بازیکن همطراز پر کنند. عضو هیات مدیره هر باشگاهی به‌هرحال باید بر اساس نیازهای همان باشگاه انتخاب شود.

*گفتید عضو هیات مدیره باید بتواند پول بیاورد. ممکن است این حرف چند جور معنی شود. منظور شما مدلی است که عضو هیات مدیره از جیب پول می‌دهد یا درباره مسایل اقتصادی صحبت می‌کنید؟
از جیب پول دادن که روش غلط است و نتیجه‌اش را دیده‌ایم. این روش چندگانگی در مدیریت ایجاد می‌کند. از طرفی کسی که از جیب پول می‌گذارد یا قبلا کلاه یک جماعت دیگر را در جای دیگر برداشته است یا این‌که الان با اسم و رسمی که به دنبالش است، قصد انجام کارهای دیگر مانند گرفتن وام‌های کلان دارد. منظور من این است که باید بتوانند پروژه‌های درآمدی و اقتصادی را با وجود موانع و محدودیت‌ها ایجاد کنند.
*خب همین حالا درجایی مثل پرسپولیس اگر ایده و طرحی هم باشد چگونه می‌تواند اجرا شود وقتی همه‌چیز از قبل طبق یک قراردادی واگذارشده است؟
من مطلب را به‌صورت کلی مطرح کردم ولی در این مورد خاص بالاخره این قرارداد از قبل بوده و ناگهانی و غافلگیرانه که پیش نیامد. شرایط پرسپولیس هم همیشه خاص بوده است. بالاخره باید راه‌هایی پیدا کرد. حتی اگر لازم است کارگزار را شریک کنند هرچند قرار است برعکس این اتفاق بیفتد ولی بالاخره باید کاری کرد. از طرفی همه‌چیز درآمد امروز و دیروز خلاصه نمی‌شود. یک روزی خدا رفتگان محمد دادگان را بیامرزد، او آمد و یک ساختمانی را برای پرسپولیس گرفت و باقی گذاشت. به نظر من هرکسی که می‌آید باید اگر شده یک آجر اضافه کند. می‌شود از روش‌هایی مثل فاینانس استفاده کرد. یک نفر بیاید بیمارستان بزند. حالا یک مدت مشخصی خودش استفاده کند، بعد برای پرسپولیس بشود. یکی هم بیاید هتل بزند. این‌ها برای آینده پرسپولیس می‌شود حتما الان نباید یه پولی به‌حساب باشگاه بیاید. لازم هم نیست که پرسپولیس هزینه کند ولی خب برای این قبیل امور، نفراتی لازم هستند که بتوانند اطمینان سرمایه‌گذار را جلب کنند چون خود شرایط بی‌ثبات مدیریتی پرسپولیس، سرمایه‌گذار را می‌ترساند. من این مشکلات را می‌دانم ولی بالاخره باید کاری انجام داد.
*حالا فرض کنیم پول داریم به نظر شما درست است که برای حفظ یک بازیکن توازن مالی تیم به هم بخورد، شما بودید این کار را انجام می‌دادید یا دنبال بازیکنان جدید و توانمند می‌رفتید؟
هر یک از این ۲ حالت با ساز و کار خاص خودش قابل انجام است، اما اگر من بودم، چنانچه نمی‌توانستم بازیکن را نگه دارم، معادل او را جذب می‌کردم. نمی‌گویم الان این اتفاق نمی‌افتد، اتفاقا امیدوارم همین بشود. ولی خب با رفتن نوراللهی و مغانلو، جذب هم وزن آن‌ها می‌تواند سخت باشد ولی اگر اتفاق نیفتد از وزن فنی یا روانی تیم کم شود و به مشکل می‌خورد. همچنین دوست ندارم خدای ناکرده از حرف من این برداشت شود که بازیکن جدید ضعیف است. مساله این است بازیکنی که چند سال در پرسپولیس بازی کرده و قهرمان هم شده است. بخشی از وزنش مربوط به قابلیت خودش است و بخشی از آن حاصل رسوخ بزرگی پرسپولیس و روح قهرمانی در وجودش است. پس باید در نظر بگیریم چه قدر زمان داریم. از نظر من مهم است در پایان همه این‌ها از وزن فنی و روانی پرسپولیس کم نشود و بلکه به آن اضافه گردد. این در جریان هر تغییری در هر بخش مجموعه اعم از تیم و باشگاه باید مورد توجه باشد. همچنین مهم است دیگران هم به مسوولیت‌های خود در قبال پرسپولیس و هوادارانش عمل کنند.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --