بن بست پرسپولیس

0

مهدی وفامنش – خبرنگار: یک روز عجیب‌وغریب دیگر هم بر پرسپولیس گذشت. از آن روزهایی که از هوادار تا مدیر سرگیجه گرفته بودند. حتی آنی که آمده بود نمی‌دانست چه چیز را باید بخواهد. بس که خواسته داشت. خب همیشه این وسط، هستند آن‌هایی که دنبال یک‌سری مسایل دیگر هستند و آماده‌اند جمعیت ناراحت هوادار را به هر سویی بکشند.
از سه‌شنبه‌شب همه‌چیز دست‌به‌دست هم داده بود که هوادار پرسپولیس، دیروز به یک بمب در آستانه انفجار بدل شود. از سه‌شنبه قرارها برای تجمع برابر مجلس بود به سیاقی که استقلالی‌ها چند روز قبل انجام داده بودند. البته با خواسته‌هایی متفاوت. هوادار نگران، از نیمه‌شب آماج خبرهای ناگوار قرار گرفت که با استوری بشار به اوج رسید. برای هوادار ساعات شب نمی‌گذشت تا صبح شود. صبح که شد خبرهای بعدی از راه رسید.
*خبرهای خوب درباره برانکو
آخرهای شب سه‌شنبه‌شب بود که باشگاه اعلام کرد، آنچه که دارد را صبح چهارشنبه به برانکو می‌رساند تا حسن نیت خود را نشان دهد و باقی بدهی در حدود ۵۰۰ هزار یورو را هم در قسط می‌دهد که هر زمان تاریخ‌ها مشخص شود به برانکو اعلام می‌شود. ساعتی بعد، وکیل برانکو در مصاحبه‌ای موافقت با این مساله را اعلام کرد. او با تاکید برانکو روبرو است که از اقدام منجر به کسر امتیاز پرسپولیس و سقوط به دسته پایین‌تر خودداری کند. تا این جا شب به‌خوبی در حال پایان بود.
*بشار، هواداران را به هم‌ریخت
نیمه‌شب که شد ناگهان استوری بشار دست‌به‌دست چرخید که گفته بود از پرسپولیس می‌رود. از هواداران عذرخواهی کرده بود و البته تاکید روی این مساله که باشگاه مقصر نیست. بعضی در شبکه‌های اجتماعی مطرح کردند او با فشار باشگاه این حرف را زده است! بعضی هم مدعی شدند که اینستاگرام باشگاه در کنترل رسول‌پناه است!!
اعلام او بمبی در میان هواداران بود درحالی‌که باشگاه با پیشنهاد او مخالفت کرده بود. این حاشیه‌سازی از سوی وی عجیب بود.
خبرنگاران عربی هم واکنش نشان دادند. سعد الحارثی که حالا نزد ایرانی‌ها معروف‌تر از عربستانی‌هاست به بشار اتهام پول‌پرستی زد و گفت برای پول حاضرشده است که لیگ پرقدرت و فینال آسیا را بدهد و به یک تیم بدون افتخار برود.
عمر القحطان خبرنگار عراقی شبکه «الکاس» قطر هم در این زمینه در صفحه توئیترش نوشت: بشار رسن هر اتفاقی که بیفتد مصمم به ترک باشگاه پرسپولیس است. تیم آینده‌اش او بدون شک باشگاه اف سی قطر است.
محمد السعدی دیگر گزارشگر الکاس هم مدعی شد که باشگاه پرسپولیس به خاطر پرداخت مطالبات برانکو و کالدرون مجبور به فروش بشار و خلیل‌زاده شده است. ادعایی که درست نبود ولی انعکاس آن در رسانه‌های داخلی بر آتش خشم هواداران دمید تا این‌که اصلاً کاری به اخبار رسمی دراین‌باره نداشتند.
*مخالفت پرسپولیس با رفتن بشار و تهدید باشگاه‌های قطری
صبح دیروز ابتدا این علیرضا اشرف بود که کذب بودن خبر جدایی بشار را اعلام کرد. بعد از باشگاه با اعلام این‌که تعهدات خود را انجام داده است، از مخالفت با درخواست بشار برای جدایی خبر داد. همچنین در خبری از نامه هشداردهنده خود به فدراسیون فوتبال قطر خبر داد که اگر با بشار مذاکره کنند به فیفا شکایت خواهد کرد.
*سهم ناچیز پرسپولیس از پیشنهاد ۳ میلیون دلاری
رسانه‌های عراقی می‌گویند باشگاه القطر برای ۲ سال، بیش از ۳ میلیون دلار به رسن پیشنهاد داده است. این در حالی است که او به باشگاه برای رضایت‌نامه، ۳۵۰ هزار دلار پیشنهاد داد. این در خالی است که او بند فسخ قرارداد ندارد تا نیم‌فصل که می‌تواند درازای پرداخت، ۲۵۰ هزار دلار از تیم جدا شود. به بشار گفته شد که باید به تمرین برود ولی او برای سومین روز پیاپی غیبت داشت.
به نظر می‌رسد بشار قصد دارد باهمان شیوه بیرانوند بعد از جام جهانی، باشگاه را وادار به قبول خواسته‌های خود کند.
*خبر شجاع و کمال، شوک بعدی برای هواداران
هواداران هنوز درگیر این ماجرا بودند که خبرهای شوک‌آور بعدی رسید. مورد اول مربوط به شجاع بود. این‌که قرارداد خود را فسخ کرده و نامه برای باشگاه رفته است. رسول‌پناه بعدا به هواداران توضیح داد که بله، او درخواست فسخ کرده است ولی ۱۰ روز هم مهلت وجود دارد. خبرگزاری‌ها دراین‌باره نوشتند که تاریخ درخواست شجاع برای ۱۴ مهر بود، پس مهلت در ۲۴ مهر پایان می‌یابد. خبر فسخ شجاع هنوز هضم نشده بود که خبر فسخ کمال هم رسید و این‌که ۲ روز از پایان مهلت مانده است. این خبر البته غروب دیروز تکذیب شد . آن‌هم از سوی عوامل باشگاه ولی در همان نوبت صبح، هواداران را منفجر کرد. با ممانعت از ادامه تجمع برابر مجلس، هواداران عصبانی به سمت باشگاه سرازیر شدند. تعدادی دیگر از هواداران نیز با شنیدن اخبار به‌سوی باشگاه حرکت کردند. احتمالا در راه بودند که وکیل برانکو آتش را به فتیله این بمب زد. وی اعلام کرد که باشگاه فقط ۴۴ هزار دلار واریز کرده است.
*باشگاه سند پرداخت به برانکو ارائه کرد
هواداران پرسپولیس به مقابل در باشگاه رسیدند. از همان ابتدا شعار و هیاهو شروع شد. چند گروه تلاش می‌کردند که رهبری تجمع را به عهده بگیرند . دروغگو از اتهاماتی بود که به مدیران باشگاه وارد شد. علاوه بر رسول‌پناه ، بعضی معاونان مثل رضا یلوه و همچنین اعضای هیات‌مدیره مورد هجمه و اعتراض بودند. شعار حیا کن و رها کن هم شنیده می‌شد. افراد حاضر خواهان تغییر مدیریتی بودند. البته یحیی موردحمایت بود چه برابر مجلس و چه برابر باشگاه. این درحالی‌که بود که سپهر حیدری هم دیروز به دلایل نامعلومی، قبل از تجمع به باشگاه رفته بود و در ادامه با این شرایط روبرو شد. او در مرحله‌ای هم با هواداران‌ همکلام شد ولی خب در مقامی نبود که بتواند آن‌ها را به‌قدر ذره‌ای هم که شده آرام کند. او با اصرار رسول‌پناه را به میان جمعیت می‌برد درحالی‌که یلوه هم در مواجهه با هواداران نمی‌تواند آن‌ها را ذره‌ای را آرام کند. رسول پناه درنهایت به میان جمعیت می‌رود. کاری که اشتباه بود، چون معلوم بود آن جمعیت نامنظم و عصبانی در وضعیتی نیست که طرف گفتمان قرار بگیرد. با این وجود از اولین کارهایی که انجام می‌دهد نشان دادن رسید پرداخت ۲۵۰ هزار دلاری برای برانکو است که طول می‌کشد به حسابش بنشیند.
*هرج‌ومرج برابر باشگاه
اعتراض‌ها به موارد بسیار زیادی است و هیچ‌کس صبر و تحمل شنیدن توضیحات را ندارد. توضیحات را هم که می‌شنوند، حاضر به پذیرش نیستند. آن اعتمادی که باید وجود داشته باشد، دیده نمی‌شود که البته عجیب نیست. هواداران گاهی با او و گاهی باهم جدل لفظی دارند. عده‌ای هم بودند که گویی هرچند لحظه وظیفه داشتند فضا را متشنج کرده و هیاهو راه بیندازند. در مواردی که رسول پناه به متقاعد کردن هواداران نزدیک می‌شد با داد و فریاد از ادامه بحث جلوگیری می‌گردند. گروه‌های مختلف حساسیت‌های مختلف داشتند. بعضی بیشتر نگران تضعیف تیم با رفتن بازیکنان بودند. بعضی نگران جرائم فیفا و پرونده برانکو. بعضی هم با کارگزار زاویه داشته و عملکرد آن را باعث مشکلات می‌دانستند. خلاصه هر کس از هر طرف یک‌چیزی می‌گفت. بررسی قرارداد با کارگزار ازجمله خواسته بعضی بود که اصرار بر انجام آن داشتند.
رسول پناه درنهایت از حضور در جمع هواداران به‌جایی نرسید و به داخل باشگاه برگشت و خواست نمایندگانی بروند و صحبت کنند.
*حرف‌هایی که شاید تبعات داشته باشد
رسول پناه در جلسه با نمایندگان توانست تا حدی آن‌ها را آرام کند. نمایندگان بعد از نزدیک به ۲ ساعت گفت‌وگو، راضی و درحالی‌که از رسول‌پناه می‌خواستند حداقل تا رفع‌ورجوع بعضی مسایل به‌ویژه تعیین وضعیت کارگزار بماند از باشگاه خارج شدند و بعد از صحبت با دیگر هواداران بود که جمعیت پراکنده شد. این در حالی بود که بعضی از تماشاگران عنوان می‌کردند شاید رسیدن حرف‌های رسول پناه به گوش دیگرانی در تیم و بیرون از تیم و باشگاه باعث واکنش‌ها و تنش‌هایی بشود. آنچه مشخص بود این‌که اکثریت هواداران نه با این اطمینان که مشکلات حل می‌شود بلکه با این اندیشه که دیگر بیش از آن کاری از دستشان برنمی‌آید محل را ترک کردند.

*همه چیز بدتر شد که بهتر نشد
این مسایل در حالی اتفاق افتاد که چند روز قبل به نظر می‌رسید مشکل حل شود. برنامه باشگاه این بود که کارگزار در این مقطع باقی پولی را که قرار است تا پایان فصل پرداخت کند به قدری که مطالبه برانکو پرداخت شود و پرداختی به بازیکنان هم داشته باشند، در اختیار باشگاه بگذارد. در واقع تعهد خود را کمی زودتر اجرا کند.
با توجه به این که سال مالی هم تمام شده است، به نظر برای حساب های آن شرکت هم مشکلی ایجاد نمی‌کرد. باشگاه در این اندیشه بود که با انجام زودتر تعهدات این مقطع را بگذراند و باقی سال را هم بعد از دریافت پاداش آسیایی مدیریت کند. به نظر همه چیز تمام شده بود. اما ناگهان با ورود بعضی افراد به موضوع همه چیز بر هم ریخت. درست بعد از ورود افرادی به درخواست هواداران، ناگهان همه چیز تغییر کرد. در این میان کسی نمی‌داند چه اتفاقی افتاد. هواداران خواسته بودند که بعضی پیشکسوتان با ورود به موضوع به پرسپولیس کمک کنند ولی درست از این مقطع همه چیز پیچیده تر می‌شود. در واقع بعد از این خواست هواداران مناسباتی که وجود داشت و به هر حال کارها را پیش برد به جای آن که بهتر شود، بدتر شد.

در حال حاضر این سوال مطرح است که از چند روز قبل چه اتفاقی افتاد که روند همکاری باشگاه و کارگزار دچار اختلال شده است.
هر چند این سوال هم وجود دارد که وقتی همه می‌دانیم پرسپولیس برای ضمانت بازپرداخت وام، پاداش آسیایی را دارد و این را می‌توان به شکل رسمی با وزارت ورزش و بانک مرکزی پیش برد، چرا هیچ کس در این مقطع به داد پرسپولیس نمی‌رسد. چه کسی مانع این امر است. ترس از چه برخوردهایی مانع این امر است.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --