بررسی یاغی‌های ۲۰ سال اخیر فوتبال ایران/ سهم پرسپولیس یک نفر!

0

میلاد اعظمی – خبرنگار: بعد از شروع فصل نقل‌وانتقالات جاری فوتبال ایران صحبت‌های زیادی درخصوص جذب یکی دو بازیکن از استقلال برای پرسپولیس مطرح و محمد دانشگر نامش و بارها برای پیوستن به پرسپولیس در رسانه‌ها و فضای مجازی اعلام شد اما درنهایت این اتفاق رخ نداد.
معمولا جابه‌جایی بازیکن بین پرسپولیس و استقلال یک جابجایی پر سروصدا، پرحاشیه و جذاب در فوتبال ایران است هرچند در یکی، دو مورد آخر خبری از آن‌همه سروصدا و جذابیت وجود نداشت اما کسی نمی‌تواند منکر این شود که هر زمان وقتی بین ۲ تیم بازیکنی به تیم رقیب می‌رود تا ماه‌ها فضای فوتبال ایران ملتهب و جنجالی است.
حالا و در روزهایی که خبری از فوتبال باشگاهی در کشور ما نیست تصمیم گرفتیم تمام جابه‌جایی‌های بازیکن بین پرسپولیس و استقلال در ۲۰ سال اخیر را مورد بررسی قرار دهیم. نکته جالب اینجاست که در ۲۰ سال گذشته ۹ بازیکن بین ۲ تیم جابه‌جا شدند که فقط سهم پرسپولیس یک بازیکن است. یعنی ۸ بازیکن به‌صورت مستقیم از پرسپولیس به استقلال رفتند و فقط یک بازیکن در ۲ دهه گذشته به‌صورت مستقیم از استقلال به پرسپولیس آمده است.
نکته تأمل‌برانگیز اینجاست که همان یک بازیکنی که از استقلال به پرسپولیس آمد از ۸ بازیکن دیگر در تیم جدیدش موفق‌تر بود و این مساله این فرضیه را دوباره قوت می‌بخشد که بازیکنانی که از پرسپولیس به استقلال می‌روند فوتبال‌شان تمام می‌شود و بازیکنانی که از استقلال به پرسپولیس می‌آیند دوباره اوج می‌گیرند.
در زیر می‌توانید ریز دقیق و کامل این نقل‌وانتقالات جنجالی را بخوانید:
مهدی هاشمی نسب / پرسپولیس به استقلال
تابستان سال ۱۳۷۹ شاید جنجالی‌ترین نقل‌وانتقال فوتبال ایران به وقوع پیوست و مهدی هاشمی نسب پس از چند سال رویایی در پرسپولیس و زدن ۴ گل به استقلال در دربی‌های تهران از جمع سرخپوشان جدا و پیراهن آبی را به تن کرد. هاشمی‌نسب که در آن سال به خاطر مشکلات مالی اختلاف با علی پروین استقلالی شد، در اولین دربی مقابل پرسپولیس به میدان رفت و موفق شد دروازه پرسپولیس را باز کند. البته هاشمی نسب کلاً در استقلال موفق نبود و نتوانست روزهای خوبش در تیم پرسپولیس تکرار کند و کم‌کم از سطح اول فوتبال ایران دور شد.
علیرضا نیکبخت واحدی/ استقلال به پرسپولیس
علیرضا نیکبخت واحدی تنها بازیکنی است که در ۲۰ سال گذشته از استقلال به پرسپولیس آمده و اتفاقاً سال‌های درخشان و طلایی را هم در پرسپولیس پشت سرگذاشت. نیکبخت واحدی در تابستان جنجالی سال ۸۵ و پس از سال ها بازی در استقلال به پرسپولیس آمد تا فصل جدیدی از فوتبالش را آغاز کند و سال بعد به همراه پرسپولیس قهرمان ایران شد و در جشن قهرمانی و در مقابل میلیون‌ها نفر اعلام کرد که از بچگی پرسپولیسی بوده. نیکبخت هرچند سال در پرسپولیس حضور داشت و آمار گلزنی عجیب‌وغریبی را ثبت کرد. در شرایطی که او در استقلال بیشتر به‌عنوان یک پیستون چپ به کار گرفته می‌شد اما در پرسپولیس عملاً مهاجم بود و همین باعث شد تا روزهای خوبی را پشت سر بگذارد اوج کار نیکبخت هم گلزنی به استقلال در دربی تهران بود تا در آن صورت بتواند انتقامش را از استقلال و امیر قلعه‌نویی بگیرد. هرچند نیکبخت بعد از چند سال دوباره به استقلال برگشت.
علی انصاریان / از پرسپولیس به استقلال
مرحوم علی انصاریان در همان تابستان سال ۸۵ و برای لیگ ششم از پرسپولیس به استقلال رفت. رکورددار بخیه در پرسپولیس که تعصبش زبانزد خاص و عام بود ناگهان در تصمیمی جنجالی پیراهن آبی را پوشید. انصاریان در ۲ بازی مقابل پرسپولیس نتوانست گلی به ثمر برساند اما کاملاً فضای بازی را برای پرسپولیسی‌ها احساسی کرد. در دربی اول به‌محض ورود به زمین انصاریان از طرف پرسپولیسی‌ها تشویق شد تا جو استادیوم آزادی عجیب‌وغریب شود. انصاریان یک‌فصل نسبتاً خوب را در استقلال پشت سر گذاشت اما او هم کم‌کم بعد از آن روی سیر نزولی قرار گرفت. البته انصاریان بعدها در مصاحبه‌های متعدد اعلام کرد که رفتنش به استقلال اشتباه بوده و یک پرسپولیسی متعصب بوده است. انصاریان را می‌شود سومین انتقال جنجالی ۲۰ سال اخیر فوتبال ایران بین پرسپولیس و استقلال دانست. هرچند دیگر خودش بین ما نیست و باید با یاد و خاطرش زندگی بکنیم.
علی علیزاده/ از پرسپولیس به استقلال
علی علیزاده هم سومین بازیکنی بود که در تابستان سال ۸۵ لقب یاغی به خودش گرفت. او هم از پرسپولیس به استقلال رفت اما کلاً نه در پرسپولیس و در استقلال روزهای خوبی را تجربه نکرد و در بهترین حالت یک بازیکن معمولی بود. هرچند علیزاده روی یکی از گل‌های استقلال به پرسپولیس هم تاثیر داشته اما نه در پرسپولیس و نه در استقلال ندرخشید تا پس از گذشت سال‌ها از او فقط به‌عنوان یک یاغی در تاریخ فوتبال ایران یاد شود آن‌هم یاغی که ستاره نبود.
حوار ملا محمد/ از پرسپولیس به استقلال
حوار ملا محمد که یک‌فصل خوب را در پرسپولیس سپری کرده بود و در ۲۲ بازی ۶ گل هم برای پرسپولیس زده بود از سال ۸۹ برای لیگ دهم به استقلال پیوست. حوار که اولین یاغی خارجی فوتبال ایران لقب گرفته است مانند چند بازیکن دیگر در استقلال خیلی درخشان نبود و خیلی زود این تیم را ترک کرد تا ثابت شود بازیکنانی که از پرسپولیس به استقلال می‌روند عموما سرنوشت خوبی ندارد.
محمد قاضی/ از پرسپولیس به استقلال
محمد قاضی دیگر مهاجمی بود که از پرسپولیس به استقلال رفت بازیکنی که در لیگ دوازدهم و در آن روزهای عجیب‌وغریب و پرستاره پرسپولیس پیراهن سرخ را پوشید و پس از یک‌فصل متوسط در پرسپولیس در انتقال جنجالی پیراهن استقلال را به تن کرد، اما در این تیم هم تقریباً همان عملکرد متوسط را داشت و خیلی زود از جمع آبی‌ها جدا شد تا ادامه ماجراجویی‌اش را در تیم‌های دیگری انجام بدهد. قاضی همچنان در فوتبال ایران بازی می‌کند و امسال به تیم هوادار تهران پیوست تا در این چند سال تیم‌های زیادی را عوض کرده و تقریباً در اکثر تیم‌های فوتبال ایران به میدان رفته باشد.
گادوین منشا/ از پرسپولیس به استقلال
گادوین منشا را می‌شود یکی از محبوب‌ترین بازیکنان خارجی تاریخ پرسپولیس قلمداد کرد. این مهاجم نیجریه‌ای هم به خاطر عملکرد فنی‌اش و هم به خاطر اخلاق و رفتارش خیلی زود بین پرسپولیسی‌ها محبوب شد و در یک نیم‌فصل حضور در پرسپولیس و در ۶۲ بازی توانست ۱۴ گل برای پرسپولیس بزند که رکوردی بسیار خوب است. او هرچند در زمستان ۹۷ در فهرست مازاد برانکو ایوانکوویچ قرار گرفت و در انتقال جنجالی به استقلال پیوست. منشا هم مانند تمام بازیکنان دیگری که از پرسپولیس به استقلال رفت سرنوشت خوبی نداشت و با زدن یکی، دو گل حضورش در این تیم تمام شد.
محمد نادری/ از پرسپولیس به استقلال
محمد نادری را می‌شود عجیب‌ترین یاغی فوتبال ایران دانست. نادری که به تیم کورتریک بلژیک رفته بود ۲ فصل به‌صورت قرضی در پرسپولیس بازی کرد اما ناگهان در ابتدای فصل بیستم پیراهن استقلال را پوشید آن‌هم در شرایطی که پیش از آن بارها از تعصب و پرسپولیس حرف زده بود. پس از تنها یک‌فصل حضور در استقلال نادری از این تیم جدا شد و به فوتبال ترکیه رفت تا مشخص می‌شود که نیت نادری برای استقلالی شدن، پرداخت مبلغ قطعی رضایتنامه توسط باشگاه استقلال به باشگاه کورتریک بوده تا نادری بتواند بعد از یک سال بازی در استقلال بدون هیچ مشکلی فوتبالش را دوباره خارج از ایران را دنبال کند.

آرمان رمضانی/ از پرسپولیس به استقلال
آخرین یاغی فوتبال ایران اما شاید ضعیف‌ترین بازیکن در بین همه این بازیکنان باشد. آرمان رمضانی در ابتدای فصل بیستم پرسپولیسی شد ولی آن‌قدر ضعیف بود و آن‌قدر ازنظر فنی پایین که فقط نیم‌فصل در پرسپولیس دوام آورد و به‌صورت مستقیم از پرسپولیس به استقلال رفت. رمضانی در استقلال ۲،۳ گل به ثمر رساند اما نشان داد که سطحش همان است و حضورش در پرسپولیس و شاید حتی استقلال یک سوءتفاهم بزرگ بوده است. هرچه هست نام او فعلا به‌عنوان آخرین یاغی فوتبال ایران ثبت شده و همه منتظر هستند تا ببینند نفر بعدی در این لیست چه کسی است.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --