برای استقلال، پول مسئله مهمی نیست

0

استقلال در ادامه ولخرجی‌‌‌‌‌های خود با رودی ژستد، مهاجم سابق باشگاه پانتولیکوس یونان قرار داد بست. این دومین خرید خارجی آبی‌پوشان بعد از جذب یامگا فرانسوی است. استقلال در حالی برای فصل بیست‌ویکم یک مربی و ۲ بازیکن خارجی جذب کرده که بدلیل بدهی و داشتن پرونده در فیفا حق انجام آن را نداشت، اما سازمان لیگ با تحریف قانونی که خود ایجاد کرده یا بهتر است بگویم دور زدن آن راه را برای آبی‌‌‌‌ها باز گذاشت تا مثل همیشه برای خارجی‌‌‌‌ها دست و دلبازی به خرج دهند!
قانونی که با توجه به عدم در اختیار داشتن منابع ارزی و محدودیت‌‌‌‌‌های نقل و انتقال ارز تصویب شده بود و به شرط دادن تضمین مالی به صندوقی که در سازمان لیگ جهت این موضوع باز شده برای باشگاه‌‌‌‌ها آزاد شد.حال سوال اینجاست باشگاهی مثل استقلال که چندین پرونده مالی سنگین در فیفا دارد و باید مطالبات استراماچونی، پادوانی،دیاباته و میلیچ را بپردازد چطور می‌تواند برای پرداخت به موقع مطالبات این ۳ خارجی دارد که اخیر جذب کرده تضمین دهد؟ آیا اصلا ضمانتی از این باشگاه گرفته شده یا همه چیز در حد حرف و شعار بوده است؟
به راستی چگونه است که یک باشگاه دولتی مثل استقلال که همیشه از بی پولی فغان دارد، هر فصل از معتبرترین لیگ‌‌‌‌‌های اروپا بازیکن جذب می‌کند؟ مگر پرسپولیس هم زیر نظر وزارت ورزش اداره نمی‌‌شود، پس چرا این تیم نمی‌‌تواند بازیکن با کیفیت و گران خارجی جذب کند؟ آبی‌‌‌‌ها با چه پشتوانه‌ای همه ساله این همه ریخت‌و‌پاش می‌کنند، بدون اینکه نگران چیزی باشند. اما اوضاع مالی پرسپولیس باید چنان اسفناک باشد که سرمربی تیم با ناامیدی بگوید حتی اگر پنجره نقل‌وانتقالات باز شود توان خرید خارجی نداریم، چون در مخارج یومیه‌مان مانده‌ایم و پولی در بساط نیست که مثل برخی‌‌‌‌ها بازیکن خارجی جذب کنیم. عمق فاجعه دقیقا اینجاست که چرا یک تیم قهرمان که ۵سال متوالی ست جام‌‌‌‌ها را درو می‌کند نباید هیچ درآمدی داشته باشد؟ چرا در فوتبال ایران مثل سایر کشورها به تیم قهرمان پاداش نمی‌‌دهند؟ گرچه بعید نبود این هم مثل پاداش‌‌‌‌‌هایی آسیایی غیب می‌شد. به راستی استقلال چقدر در این سال‌ها از رقابت‌های آسیایی در آمد داشته و پرسپولیس چقدر؟ یک تیم با وجود از دست دادن ستاره‌هایش، تغییرات فنی و مدیریتی توانسته در لیگ داخلی افتخارات زیادی کسب کند و در آسیا موفق باشد. تیم دیگر هم به امید کسب قهرمانی مرتبا نیمکتش را تغییر داده و هر فصل بهترین ستاره‌‌‌‌ها را خریده. در استقلال هر مدیری که آمد در کنار خودش چندین عضو پولدار و کاردار آورد از برج ساز گرفته تا نماینده مجلس و هر سرمربی که آمد از منصوریان گرفته تا شفر، استراماچونی، فکری و مجیدی هر بازیکن خارجی را که خواستند را جذب کرد. برای درک بهتر این موضوع کافی است نگاهی به اسامی بازیکنانی که استقلال در ۵ فصل اخیر داشته بیندازید آنگاه متوجه خواهید شد.
از قطع نخاع پادوانی تا خسارت گولج
آبی‌پوشان در نقل‌وانتقالات تابستانی لیگ شانزدهم ۲ مدافع خارجی جذب کردند. لئوناردو پادوانی که از مدافعان موفق و گران لیگ بود از سپاهان به جمع شاگردان منصوریان اضافه شد و رابسون جانواریو برزیلی به صورت قرضی آبی‌پوش شد. پادوانی چند فصل قبل در برخورد با مدافع خودی از ناحیه سر دچار آسیب و قطع نخاع شد. پرسپولیس در این فصل یک مدافع و مهاجم اوکراینی به نام پلی یانسکی و پریموف جذب کرد که هر ۲ بازیکن به‌خاطر عملکرد ضعیف شان قبل از پایان فصل جدا شدند. انتونی گولج استرالیایی هم بدون انجام بازی یک جریمه سنگین گذاشت روی دست باشگاه. و فقط این بوژیدار رادوشویچ کروات بود که توانست به سبب عملکرد خوبش تا به الان ماندگار شود.
آبی‌‌‌‌ها و جذب مهاجم سابق یووه
در فصل هفدهم پرسپولیس ۲ بازیکن با کیفیت خارجی به نام بشار اسد و گادوین منشا جذب کند؛ اولی که پدیده‌ای جویای نام بود در پرسپولیس توانست تبدیل به ستاره‌ای اسمی شود و باوجود تمایل گل‌محمدی به‌خاطر مشکلات مالی در فصل قبل جدا شد. ان یکی هم که در پیکان درخشیده و توانسته بود جزو ۳ گلزن برتر لیگ باشد برای پرسپولیس گل‌‌‌‌‌های حساسی را در اسیا زد و در نهایت بعد از یک فصل و نیم به تیم رقیب رفت. استقلالی‌‌‌‌ها هم با هزینه گزاف کاپیتان تیم‌ملی ازبکستان و مرد سال ۲ دوره آسیا را جذب کردند. گرچه که سرور چپاروف بخاطر ممنوعیت استقلال از نقل‌وانتقالات زمستانی نتوانست بلافاصله در ترکیب ابی‌‌‌‌ها قرار بگیرد، اما بعد از حضور قرضی در سپاهان به این تیم بازگشت. ابی‌‌‌‌ها در نیم فصل لیگ هفدهم مهاجم سابق یوونتوس را به خدمت گرفت. مامه بابا تیام بازیکنی که در آکادمی جوانان اینتر رشد کرده برای آبی‌پوشان ۱۲ گل را در ۱۳ بازی زد تا کیفیت بالای خود را نشان دهد. این بازیکن آفریقایی به دلیل تمایل خانواده‌اش به زندگی در امارات با پرداخت مبلغی به باشگاه استقلال رضایتنامه خودش را دریافت کند و به باشگاه عجمان پیوست. استقلال در این فصل یک بویان مقدونیه‌ای را هم جذب کرد. بازیکنی که مصدوم از آب در آمد و فقط چند بازی در ترکیب قرار گرفت.
۶ خارجی برای استقلال در یک فصل
در فصل هجدهم استقلال ریخت و پاش زیادی در جذب بازیکنان خارجی داشت و در حالیکه در نیم‌فصل اول نفراتی چون الحاجی گرو، مارکوس نویمایر و طارق همام را جذب کرده بود هر سه بازیکن را کنار گذاشت و ایاندا پاتوسی، اسماعیل گونزالس و گادوین منشا را جذب کرد. گرو با قراردادی ۳ ساله به مبلغ سال اول ۴۵۰ هزار دلار و نیومایر نیز با قراردادی ۲ ساله به مبلغ سال اول ۴۵۰ هزار دلار به استقلال پیوسته بودند و برای فسخ قرارداد چیزی معادل ۵/۵ میلیارد تومان از استقلال پول گرفتند. گرچه که امار منشا و ایسما هم بهتر از این بازیکنان نبود و اولی یک گل زد و دومی که سابقه حضور در پرتغال، فرانسه و حضور در لیگ اروپا را داشت تنها ۳ گل زد. پاتوسی اما کیفیت خوبی از خودش نشان داد و توانست برای استقلال مثمر ثمر باشد، گرچه که در نهایت آبی‌‌‌‌ها نتوانستند این بازیکن را حفظ کنند. پرسپولیس هم که از نقل‌وانتقالات محروم بود در نقل‌وانتقالات زمستانی توانست فقط ماریو بودیمیر را جذب کند.
از حضور دیاباته تا حاشیه‌سازی‌‌‌‌‌های استوکس
استقلال در لیگ نوزدهم یک مهاجم اسمی و گران از مالی جذب کرد شیخ دیابانه که سابقه بازی در لیگ‌های لوشامپیونه، سری آ، سوپرلیگ ترکیه را داشت و همچنین یک مدافع کروات به نام هرویه میلیچ. این مدافع که سابقه بازی در سری‌آ را داشت در فصل اول حضورش مثل دیاباته توانست برای استقلال تاثیرگذار نشان دهد اما در فصلی که گذشت هر ۲ بازیکن بیشتر در حاشیه بودند تا متن و افت کردند تا از استقلال کنار گذاشته شوند. پرسپولیس هم باوجود تلاش برای جذب بازیکن باکیفیت در نهایت توانست مهاجمان سابق ذوب‌آهن و تراکتور را جذب کند و جونیور براندائویی که معلوم نشد از کجا سر از این تیم در آورد!
فصل پیش هم که خرید خارجی ممنوع بود و حالا که پنجره باز شده، استقلال یک مهاجم فرانسوی خریده که سابقه حضور در لیگ‌‌‌‌‌های مطرح ایتالیا، فرانسه و پرتغال را دارد تا برای این تیم گل بزند و مدافعی که در لیگ‌برتر و چمپیون‌شیپ انگلیس و لیگ‌ فرانسه بوده. به راستی چرا استقلال می‌تواند از اروپا بازیکنان باکیفیت و اسمی بخرد و پرسپولیس باید نهایت توانش جذب بازیکنان درجه چندم باشد؟ استقلال در این ۵ فصل که پرسپولیس قهرمان شده ۱۶ بازیکن خارجی داشته که به ندرت در میان آنها بازیکن معمولی می‌بینم و در عوض با نام‌‌‌‌‌های بزرگی چون تیام، دیاباته، ایسما، یامگا برخورد می‌کنیم، اما پرسپولیس از بین ده بازیکن خارجی که خریده به جرات می‌توان گفت فقط یک بشار رسن و منشا باکیفیت بودند و تا حدودی رادوشویچ. اری پرسپولیس نهایتا می‌تواند از کشورهای همسایه بازیکن بگیرد، اما در همین حوالی یک تیم است که بدون هیچ محدودیتی بهترین‌‌‌‌ها را از اروپا گلچین می‌کند.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --