بدون جنجال، بدون شکست

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم‌ملی فوتبال کشورمان در دومین دیدار خود در مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی با یک بازی خوب و حساب شده موفق شد تیم‌ملی عراق را با ۳ گل در هم بکوبد. این برای دومین بار در ۳ ماه گذشته است که شاگردان اسکوچیچ، تیم عراق را در یک بازی رسمی شکست می‌دهند. این پیروزی‌ها در شرایطی رقم می‌خورد که تیم‌ملی در ۱۰ سال اخیر نتوانسته بود این حریف را شکست دهد و بعد از آخرین برد کشورمان با مربیگری افشین قطبی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ هرگز قادر به شکست دادن عراقی‌ها در بازی‌های رسمی نشده بود.
خوشبختانه اما تیم‌ملی بعد از روی کار آمدن اسکوچیچ، علاوه بر شکستن طلسم عراق موفق شد، به ناکامی مقابل بحرین در خاک این کشور خاتمه دهد و به نهمین برد متوالی‌اش با این مربی کروات دست یابد. نتایج خوب تیم‌ملی علاقمندان به فوتبال را به صعود به جام‌جهانی بسیار امیدوار کرده است. این در شرایطی است که تا همین چند ماه پیش به خاطر نمایش ضعیف تیم ویلموتس و شکست‌هایی که برابر بحرین و عراق به دست آمد کمتر کسی امیدی به آینده تیم‌ملی داشت. و به همان اندازه هم به اسکوچیچ و توانایی‌هایش. حتما خوب به خاطر دارید که چه جو روانی سنگینی بعد از انتخاب وی شکل رفت و برخی‌ها چقدر از این مربی کروات بد گفتند. حتی به او تهمت دلالی زدند اما اسکوچیچ با عملکرد بی‌نقص خود کاری کرد که برای منتقدانش جای هیچ حرفی باقی نماند. گرچه هنوز عده‌ای محدودی سعی دارند تلاش و زحمات این مربی را کم‌ارزش جلوه دهند و می‌گویند اسکوچیچ با نسل پرستاره‌ای که کیروش به ارث گذاشته است توانسته نتیجه بگیرد یا تیم‌ملی به‌واسطه خلاقیت فردی بازیکنانش پیروز می‌شود و … درواقع این افراد سعی دارند این‌طور عنوان کنند که مربی کروات تیم‌ملی فاقد دانش است و نتایجی که به دست آورده اتفاقی است. بماند که خود کیروش با همان تیم پرستاره از بردن عراق عاجز بود و با آن باخت مفتضحانه به ژاپن و بدون هیج جام و نشانی غزل خداحافظی را خواند.
این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که او با وجود نداشتن تدارکات مناسب و بدون برگزاری بازی‌های دوستانه توانسته است تیم خوب و یکدستی را جمع‌آوری کند. تیمی که اسکلت اصلی‌اش را لژیونرها و ستاره‌های لیگ برتری تشکیل داده‌اند‌.
در اردوی فعلی تیم‌ملی شاهد حضور نفرات جوانی ازجمله میلاد سرلک، صابر حردانی، سیاوش یزدانی، یاسین سلمانی، محمد کریمی، زبیر نیک نفس و عارف آغاسی هستیم. و حتی در فهرست اولیه نفراتی چون مهدی عبدی، ارسلان مطهری، احمد زنده روح، فرشید اسماعیلی، شهریار مغانلو و … بودند که نشان می‌داد اسکوچیچ به‌خوبی همه بازیکنان لیگ را زیر ذره‌بین داشته است. تا جایی که در فهرست نهایی نیمی از لیست تیم‌ملی را نفرات شاخص لیگ در فصلی که گذشت شامل هستند. به‌راستی آیا کیروش هم این‌قدر به بازیکنان داخلی اهمیت می‌داد؟ او کی و چه وقت ۱۰ بازیکن از لیگ دعوت می‌کرد؟ کیروشی که حتی به خودش زحمت نمی‌داد مسابقات داخلی را به تماشا بنشیند و حتی لژیونرهای سکونشین را هم به ستاره‌های آماده لیگ ترجیح می‌داد.
اگر نگاهی به آخرین لیست کیروش که مربوط به جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات بود بیندازیم خواهیم دید از تیم آن روزهای ایران نفراتی چون بیرانوند، نیازمند، کنعانی زادگان، محمدی، نوراللهی، امیری ، ترابی، طارمی، قدوس، جهانبخش، انصاری فر و آزمون امروز در تیم‌ملی حاضر هستند که برخی از این نفرات آن زمان در ترکیب تیم‌ملی بازی داده نمی‌شد. به‌طور مثال احمد نوراللهی ، جهانبخش و صادق محرمی به‌ندرت بازی گرفته می‌شدند و این بازیکنانی چون رامین رضاییان، امید ابراهیمی، احسان حاج صفی، وریا غفوری، پژمان منتظری، روزبه چشمی، مسعود شجاعی و اشکان دژآگه بودند که ترکیب تیم‌ملی را تشکیل می‌دادند. اما با روی کار آمدن اسکوچیچ شاهدیم که بیشتر این نفرات که سن آن‌ها بالا رفته است دیگر جایی در تیم‌ملی ندارند و این مربی کروات به دنبال پوست‌اندازی و پدید آوردن نسلی نو در تیم‌ملی است و همان‌طور که شاهد آنیم بازیکنان جوان زیادی در طی این مدت به تیم‌ملی دعوت ‌شده‌اند. بنابراین نباید با بی‌انصافی تلاش‌های سرمربی فعلی تیم‌ملی را زیر سوال برد. حتی با فرض پرستاره بودن تیم‌ملی باید گفت بازی گرفتن از این همه مهره اسمی و مدعی هنر می‌خواست که اسکوچیج و دستیارانش داشتند. صدالبته که در دانش کیروش و تاثیرگذاری او در طی دوران ۸ ساله حضورش در ایران شکی نیست. اما اسکوچیچ در بردهای امروز تیم‌ملی اگر شریکی هم داشته باشد آن دستیارانش هستند نه کیروش و نه حتی برانکویی که یک نسل طلایی را در پرسپولیس پرورش و به تیم‌ملی تحویل داد که بیرانوندش امروز لژیونر و مرد شماره یک تیم‌ملی است، طارمی‌اش در پرتغال آقای گل است، نوراللهی‌اش در مرکز زمین میدان‌داری می‌کند و ، محرمی‌اش تبدیل شده به یک دفاع بین‌المللی. نتایج این تیم‌ملی،چه خوب و چه بدش پای اسکوچیچ است; اسکوچیچی که اهل گروکشی نیست و به فوتبال‌مان از بالا به پایین نگاه نمی‌کند و به شاگردانش یاد داده برای برد به هر حربه‌ای متوسل نشوند. همین‌که دیگر کسی در زمین برای داور شاخ و شانه نمی‌کشد یعنی اسکوچیچ خوب بلد است چطور ستاره‌هایش را کنترل کند و از آن‌ها در خدمت تیم استفاده کند. اسکوچیچ غرور و اقتدار را به تیم‌ملی بازگردانده و حالا فوتبالدوستان امیدوارند فوتبال‌مان دوباره به‌روزهای اوج برگردد و در آسیا بدرخشد.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --