با ما همان باشید که با دگرانید

0

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس از همه سوی تحت‌فشار است. در میان مشکلاتی که وجود دارد، ماجرای کمیته انضباطی فدراسیون خودش داستانی شده است.
فدراسیون فوتبال و کمیته‌های آن از جمله انضباطی و اخلاقی، به سوالات درباره عملکرد خود و تناقض‌هایی که احساس می‌شود یا پاسخگو نیستند یا پاسخ مناسبی ارائه نمی‌دهند.
*کمیته انضباطی مستقل است یا تحت‌فشار
در حال حاضر با توجه به تعدد مواردی که وجود دارد، اولین و مهم‌ترین سوال این است که آیا کمیته انضباطی استقلال عمل دارد و اقداماتی که باید انجام دهد و نمی‌دهد یا اقداماتی که در مورد پرسپولیس در پیش‌گرفته است، حاصل کار خود آن‌هاست یا از جایی در فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش یا خارج از این‌ها تحت‌فشار است که این‌گونه عمل کند؟
این سوال از آن جهت مطرح می‌شود که به دانش، سلامت و صداقت اعضای کمیته باور داریم. اگر غیر از این بود، دلیلی برای این سوال نبود ولی حالا چون این موارد را با نحوه عملکرد نمی‌توانیم جمع ببندیم و ناخودآگاه این سوال مطرح می‌شود که آیا این کمیته مجبور است حتی فراتر از چارچوب‌ها به پرسپولیس سخت بگیرد و از کنار خطاهای بزرگ‌تر و بعضا فاجعه‌بار دیگران بگذرد؟
*جای ما بودید درباره خودت آنچه نظری داشتید
در ادامه سوال بالا، البته باید گفت؛ اگر اجباری هم باشد، توجیه‌کننده وضعیت کنونی نیست. درواقع این اعضا مجبور به ماندن در آن پست نیستند. نگارنده این مطلب به‌عنوان فردی که برای دست نزدن به بعضی کارها، قید پست و جایگاه را در این فوتبال زده است، با خاطرآسوده این موضوع را مطرح می‌کند. سوال دیگر این است که مقام‌های فدراسیون و کمیته انضباطی خود را جای ما بگذارند و بعد رد باره اتفاقاتی که روی می‌دهد نظر بدهند. مثلا وقتی می‌بینند کمیته انضباطی خیلی راحت از کنار بعضی مسایل می‌گذرد و به موارد ضعیف‌تر ورود سخت می‌کند، چه قضاوتی درباره چنین کمیته‌ و اعضای آن دارند، آیا در مورد عدالت و مساوات ایشان قسم می‌خورند؟ اگر حاضر هستند بی‌چون‌وچرا می‌پذیریم، فقط آن را انجام بدهند و دیگر پاسخ سوالات دیگر را مطالبه نمی‌کنیم.
*پاسخ سوال پرسپولیس چه شد؟
عجیب است که این روزها خطاهای دیگران از روی صبر بررسی می‌شود تازه اگر بررسی شود ولی در مورد پرسپولیس، حداقل با توجه به توضیحات بخش حقوقی باشگاه، اعمال احکام با اما و اگر همراه هست.
مثلا در ماجرای محرومیت یحیی گل‌محمدی، به بندی اشاره شد که شامل بازیکن و مربی می‌شود که اخراج شده باشد. روخوانی ماده ۵۵ هم این اظهارنظر را تایید می‌کند. اگر کمیته انضباطی و استیناف این را قبول ندارند، خب توضیحی می‌دادند به‌ویژه که دست به مصاحبه بعضی اعضاء هم خیلی خوب است. اگر هم درست گفته‌اند چرا این اتفاق افتاده است؟
باشگاه درباره نحوه مهلت دادن به حامد لک برای ارسال لایحه هم توضیحاتی داد. واقعا دلیل مهلت ۲ روزه و این همه تعجیل در روزهای بحرانی و تعطیلی اجباری تهرآنچه بود. الآنچه فاجعه‌ای رخ داده است که نمی‌شود موضوع را طبق روال معمول دنبال کرد؟ چرا این همه عجله برای رساندن پرونده و حکم به قبل از رقابت‌های این فصل؟ وقتی می‌بینیم بعضی اتفاقات از سوی عوامل بعضی تیم‌ها این‌قدر روند رسیدگی کند دارد و در مقابل برای بررسی پرونده‌ای از پرسپولیس که آن باشگاه‌ها هم ذینفع هستند، باید چه تصوری درباره اتفاقات جاری در فوتبال ایران داشته باشیم.
احیانا پاسخ به پرسپولیس و هوادارانش که بر اساس سیاست مشت آهنین نیست؟
*به پشتوانه کدام اصل حقوقی؟
آن‌چه حامد لک انجام داد را تایید نمی‌کنیم. این عدم تایید از دو منظر است. یکی این‌که وی به‌عنوان بازیکن حرفه‌ای باید بداند که این فوتبال با مجموعه رفتارهای غیرحرفه‌ای ارکان تاثیر گذار آن، همین است و او باید حواسش را جمع کند. دوم این‌که او خوب می‌داند این‌ها یک سلسله اتفاقات از پیش طراحی شده است. اتفاقاتی که از ماجرای حمله به اتوبوس پرسپولیس در اصفهان تا این فحاشی برنامه‌ریزی شده علیه بازیکن میهمان را شامل می‌شود. او می‌داند در نتیجه عدم برخوردهای مناسب وارد این فضاها می‌شوند و او نباید دم به تله بدهد، اما این‌ها که از مسوولیت فدراسیون و کمیته انضباطی نمی‌کاهد. دانستن این حقایق که به معنای توجیه آن‌ها نیست.
واقعا چه اتفاقی روی می‌دهد که فدراسیون آن‌طور با خبری بیانیه‌گونه، حامد لک را مورد خطاب قرار می‌دهد ولی نه سایت فدراسیون و نه مقامات آن درباره تخلف میزبانی سخن نمی‌گویند؟ هیات فوتبال آذربایجان شرقی را مورد خطاب قرار نمی‌دهند که توضیح بدهد. درست با همان کیفیت تا حداقل این پیام داده نشود که این رفتارها در دیگر بازی‌ها تکرار نشود؟
مگر اصل کلی در فوتبال این نیست که نباید تبعیض قومیتی وجود داشته باشد؟ آیا آنچه شاهدش هستیم در همین راستا است یا برخلاف آن؟
آیا ازنظر فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی همه تیم‌ها در محضر قانون در جایگاه برابر قرار دارند؟ بر اساس کدام اصل کلی در علم حقوق، عکس‌العملی که اگر خفیف‌تر از عمل نبود، شدیدتر هم نبود مستوجب برخورد سخت‌تر است؟ آیا هیچ منطقی، این مساله را می‌پذیرد؟
آیا بعد از مستنداتی که در روزهای اخیر منتشر شد، شکی وجود دارد که با یک اقدام هدفمند روبرو هستیم که اصلا یا شاید به تراکتور هم مربوط نشود. پیدا کردن افرادی از این دست در شبکه‌های اجتماعی کاری ندارد؟ آیا کمیته انضباطی این احتمال را نادیده می‌گیرد که مثلا فلان مدیر باشگاه با تطمیع چنین افرادی بخواهد علیه رقیب نزدیک به خود اقدام کند؟ آیا ممکن نیست فلان مدیرعاملی که سابقه او روشن است و معلوم شد افراد مرتبط با او، آن حمله را به اتوبوس پرسپولیس انجام دادند، چنین اقداماتی کرده باشد.
آیا عدم توجه به این موارد موجب رشد فساد، تبانی و اقدامات خشونت‌بار در فوتبال ایران نخواهد شد؟ با این دست فرمان به جایی نمی‌رسیم که در سال‌های آینده مثلا اتوبوس یک تیم برای کشتن اعضای یک تیم دست‌کاری شود؟ شاید چنین اظهارنظری، تندروی تلقی شود ولی به نظر در این مسیر در حال حرکت هستیم.
*ماجرای فرودگاه و حمله به اتوبوس چه شد؟
راستی ماجرای حمله به اتوبوس پرسپولیس چه شد؟ ممنوعیت آن افراد از ورود به ورزشگاه‌ها در ایامی که هیچ‌کس نمی‌تواند به ورزشگاه برود تمام برخوردی بود که انجام شد؟ به نظر کمیته انضباطی، این حکم بازدارنده است یا مشوق چنین رفتارهایی؟ خب به این سوال پاسخ بدهید. هر تیمی هواداران فراوانی دارد که در طول عمرشان شاید یک بار هم به ورزشگاه نروند. آیا با هیات فوتبال برخورد شد. با مستنداتی که همه در شبکه‌های اجتماعی دیدند، دیگر ابهامی درباره ارتباط این افراد با یک باشگاه خاص و مدیران ارشد آن باقی نماند، نتیجه چه بود؟ واقعا پیگیری این موضوع مهم‌تر از عکس‌العمل لک به آن عمل برنامه‌ریزی‌شده بود؟ راستی چرا کمیته انضباطی بررسی نمی‌کند که چرا از عوامل هیات فوتبال تا فدراسیون، هیچ‌کس به درخواست حامد لک برای دور کردن آن فرد توجه نکرد؟ چرا ابعاد مهم‌تر اتفاقات اصفهان و تبریز نادیده گرفته می‌شود و فقط بخشی جذابیت دارد که به‌واسطه آن بتوان با پرسپولیس برخورد کرد.
الان آنچه حامد لک انجام داد بدتر بود یا آنچه بازیکنان استقلال در فرودگاه رقم زده بودند. فدراسیون فوتبال تفاوت رفتار خود را بررسی کند. تغییر رییس بهانه خوبی برای تغییر رویکرد نیست چون شاهدیم عوامل تاثیرگذار و قانون همان است. از سوی دیگر در طول فصل فدراسیونی که برابر آن رفتارها، واکنش موثر نداشته است تا به پرسپولیس می‌رسد، می‌خواهد سرسخت‌تر و جدی‌تر از هر زمانی باشد؟

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --