بازی در آفساید

4

جو راه انداخته‌اند و شلوغ می‌کنند تا در گردوخاکی که به راه می‌اندازند، آن کار دیگری را بکنند که هم من می‌دانم و هم تو. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هم می‌دانند. پرونده آن‌ها از سال ۸۱ به این طرف رو است. حالا کسی بخواهد خودش را به کری و کوری بزند، حکایت دیگری است.

استقلال از اشتباهات داوری ۳ امتیاز سود برد
برای بررسی آنچه در این ۲۶ هفته روی‌ داده است به نظرات کارشناسان داوری که در برنامه‌های فوتبال برتر، شب‌های فوتبالی یا خبرگزاری‌های رسمی مطرح شده رجوع می‌کنیم. بدیهی است خود ما با تمام اظهارنظرها موافق نیستیم و اجحاف علیه پرسپولیس در این بخش نیز کم نبود. یکی هم همان خطای شارژ داخل ۱۸ قدم روی عیسی آل‌کثیر در بازی برگشت با سپاهان که می‌شود فیلمش را گوگل و بعد قضاوت کرد. با این وجود ما به همان نظرات بسنده می‌کنیم و به بررسی سود و زیان اشتباهات داوری برای ۳ تیم پرسپولیس، سپاهان و استقلال می‌رویم.
در میان این ۳ تیم، معترض‌ترین، کدام بوده است. معلوم است که استقلال. اصلا کار دیگری غیر از غر زدن و فریب دادن هواداران خود بلد نیستند. زبان آن‌ها دراز است به خاطر پنالتی دربی برگشت بعد از تمام پنالتی‌های که یک عمر در دربی‌ها حق پرسپولیس بود و اعلام نشد. در همان بازی، آن‌ها چندین و چند اخطار باید می‌گرفتند که نگرفتند و سیاوش یزدانی هم باید اخراج می‌شد که نشد. آیا با آن پنالتی و این شرایط می‌توانستند از شکست فرار کنند؟ آن‌ها در هفته هفتم با عدم اعلام پنالتی برای ذوب‌آهن به یک تساوی و یک امتیاز رسیدند.
در هفته هشتم باید با اخراج عارف غلامی جلوی پرسپولیس ۱۰ نفره بازی می‌کردند در حالی که پرسپولیس در فاز حمله بود. آن تساوی را هم یک‌جورهایی مدیون مماشات داور شدند. اصلا از این می‌گذریم. به بازی رفت برابر آلومینیوم می‌رسیم و ۲ پنالتی که برای اراکی‌ها گرفته نشد تا استقلال اینجا هم از اشتباه داوری ۲ امتیاز بگیرد. در هفته نوزدهم برای پیکان پنالتی اعلام نشد و استقلال با یک تساوی، یک امتیاز گرفت. در بدترین حالت، استقلال ۳ امتیاز از اشتباه داوری سود کرده است. یک جاهایی هم علیه آن‌ها اشتباه فاحش شد ولی آن بازی را برده بودند و منجر به کسر امتیاز نشد.
مثلا جلوی سپاهان باید برای آن‌ها یک پنالتی اعلام می‌شد ولی این مساله شکست ۲ بر صفر را با تساوی عوض نمی‌کرد. یا مثلا در پیروزی ۲ بر صفر استقلال برابر شهر خودرو به اعلام کارشناسان باید روی قائدی اعلام خطای پنالتی می‌شد ولی آن‌ها درنهایت ۳ امتیاز آن بازی را گرفتند. استقلالی‌ها روی چنین مواردی مانور می‌کنند و هواداران خود را فریب می‌دهند یا براساس صحنه‌هایی که عالم و آدم حرف دیگری می‌زنند مثل توپی که محمد نادری با بی‌اخلاقی به‌عمد به دست مدافع پرسپولیس زد که همه کارشناسان عدم پنالتی را اعلام کردند.

فاصله ۲ امتیازی سپاهان با صدر به‌جای فاصله ۴ تا ۷ امتیازی
و اما نگاهی به سپاهان بیندازیم. به هفته ۵ می‌رویم. بر اساس کارشناسان که تضییع حق امتیازی سپاهان محرز نشد ولی اگر فرض کنیم علاوه بر پنالتی اعلام نشده، گلی که آفساید اعلام شد و قابل کارشناسی هم نبود، درست بود، یک امتیاز به ضررشان شد. توجه داشته باشید این را با ارفاق و بزرگ‌منشی پرسپولیسی می‌گوییم. ۳ هفته بعد پنالتی مس را اعلام نکردند و ۲ امتیاز تقدیم سپاهان شد. سپاهان در بازی مستقیم برابر پرسپولیس اگر شارژ روی عیسی پنالتی اعلام می‌شد و ترابی آن را گل می‌کرد. خودش می‌باخت و پرسپولیس برنده بود. همین‌جا در رقابت دو تیم ۳ امتیاز به نفع سپاهان شده است. در بازی اخیر با پیکان هم اگر برای پنالتی برای شاگردان تاتار اجماع نبود بر سر آفساید بودن گل سپاهان که اجماع بود و عجیب این‌که این بار از VAR غیررسمی برای صحنه به آن آشکاری خبری نشد.
و اما به اوضاع پرسپولیس نگاه کنیم. دربی را کنار می‌گذاریم چون اگر یک پنالتی برای استقلال اعلام نشد در ۲ بازی رفت‌وبرگشت از ۱۰ نفره شدن استقلال هم جلوگیری شد. پرسپولیس در اولین روز بازی‌ها به تساوی بدون گل با سایپا رسید در حالی که کمال به اشتباه اخراج و پرسپولیس ۱۰ نفره شد. در هفته یازدهم فولاد را بردیم در حالی که کارشناسان گفتند اوت منجر به گل به درستی اعلام نشده بود. ولی در ازای آن یک هفته بعد برابر آلومینیوم بازنده شدیم در حالی که گل آلومینیوم آفساید بود.
در بازی با گل گهر یک پنالتی برای آن‌ها اعلام نشد ولی کاشته منجر به گل سیرجانی‌ها اشتباه داور و گل مردود بود. پرسپولیس در بهترین حالت ضرر نکرده باشد. اگر داوری‌ها مشکل نداشت فاصله اکنون پرسپولیس با سپاهان ۴ تا ۷ امتیاز بود.
این را بر اساس نظرات کارشناسان داوری می‌گوییم.
هر ۲ تیم استقلال و سپاهان درمجموع اشتباهات داوری، امتیازی سود کرده‌اند و پرسپولیس در بدترین حالت روی نقطه صفر قرار می‌گیرد اگر آن پنالتی روی عیسی در بازی با سپاهان را در نظر نگیریم.این تمام واقعیتی است که وجود دارد.

چه کسانی با چه هدفی، مجوز دروغ‌پراکنی علیه پرسپولیس را داده‌اند؟
حالا بروید از خودتان بپرسید ماجرای این همه دروغ بعضی اعضای ۲ تیم خاص چیست؟ ببینید چرا هیچ‌کس و حتی خود میثاقی در برنامه فوتبال برتر این بررسی‌های روشنگرانه را انجام نمی‌دهد. چرا تیم‌هایی که درمجموع از اشتباه داوری سود برده‌اند روی سر تیمی خراب شده‌اند که متضرر نشده باشد، سود هم نکرده است؟!
بروید ببینید چه خبر است با وجود چنین شرایطی مدیر و مربی و بازیکن استقلال و سپاهان با جسارت و بی‌پروا یا در لفافه و با متلک ارکان فوتبال را محکوم می‌کند و کسی به آن‌ها نمی‌گوید که بالای چشم‌شان ابروست. باید دید چرا چراغ سبز دارند که این‌طور رفتار کنند؟ باید کامل کرد که چرا اجازه داده‌شده است این‌طور بر مبنای دروغ و کذب نسبت به پرسپولیس هجمه شود و قرار است در پس این انحراف افکار عمومی چه اتفاقی روی بدهد؟ خب بروید آمار بازی‌ها و کارشناسی‌های داوری را دربیاورید.
در هفته‌ای که گذشت شاهد بودیم که امید نورافکن و محمدرضا خلعتبری دو بازیکن سپاهان درباره پرسپولیس و بهره بردن پرسپولیس از اشتباهات داوری مطالبی را مطرح کرده و هجمه به راه انداختند. گذشته از این‌که اگر این ۲ بازیکن در محاکم قضایی و فوتبالی محکوم نشوند از ضعف عملکرد پرسپولیس خواهد بود، نکته تاسف بار این است که دیدیم نتیجه این داستان، آن شد که ورق در هفته بیست و ششم به سود سپاهان چرخیده شد و آن‌ها از یک شکست گریختند که می‌توانست برای‌شان تبعات حاشیه‌ای داشته باشد و جلوگیری از این امر بیش از یک امتیازیی که از اشتباه داور به دست آوردند برای‌شان ارزش داشت.
آن‌ها داوری فوتبال را با ادعایی پوچ در مسیری قرار دادند. به ۲ بازی اخیر پرسپولیس که این ۲ درباره‌اش نطق کرده بودند و از کمیته اخلاق تا داوران مثل ماست تماشا کردند، نگاهی بیندازیم. در این باره به نظرات اکثریت کارشناسان داوری رجوع کرده و از خودمان حرفی نمی‌زنیم. در بازی با مس، ادعا از سوی مس به کلی رد شد غیر از یک خطا در مرکز زمین که باید برای آن‌ها گرفته می‌شد و عامل موثر به حساب نمی‌آید. در عوض مشخص شد که حامد نورمحمدی باید اخراج می‌شد و مس برابر پرسپولیس ۱۰ نفره بازی می‌کرد پس داوری به نفع حریف پرسپولیس تمام شد. بعد از آن برابر گل‌گهر بازی کردیم و آن شویی که قلعه‌نویی راه انداخت. همه پنالتی اعلام نشده که ممکن بود گل بشود یا نشود را می‌گویند ولی نمی‌گویند خطای اعلامی علیه پرسپولیس که منجر به گل حریف شد اشتباه بود. در واقع اگر اشتباهات داوری نبود در بدترین حالت برای پرسپولیس، نتیجه همان ۳ بر یک بود.

یک جریان هوشمند در حال چیدن پازل قهرمانی در خارج از زمین فوتبال
حالا که گَند ماجرای گل آفساید برابر پیکان درآمد باید چه می‌کردند؟ خب معلوم است یک ماجرایی مثل غیرمجاز بودن بازیکن پیکان و کنعانی‌زادگان راه می‌افتاد که تا راست ماجرا معلوم شود همه یادشان رفته که سپاهان با داور یک امتیاز دیگر گرفته است در حالی که تکلیف اخطارهای او کاملا مشخص است.
آنچه مسلم است این‌که پرسپولیس فقط با یکی، دو تیم یا ائتلاف چند تیم علیه خود روبرو نیست. یک جریان هوشمند و چند بعدی در تلاش است تا پازل‌های خبری ، حاشیه‌ای، آدم‌ها و اتفاقات فوتبال را کنار هم بچیند تا سرنوشت لیگ را در جایی غیر از زمین فوتبال رقم بزند.
مسایل به شکل عجیبی کنار هم چیده می‌شود. در مثال مناقشه نیست ولی پرسپولیس را شیری فرض کنید که تعدادی کفتار یا گرگ دوره‌اش کرده باشند. هر لحظه از یک طرف برایش پنجه‌ای می‌اندازند. وقتی قرار است فشار بیاورند تا داوری بچرخد از چند روز قبل جریانی به راه می‌افتد و فقط چند بازیکن و مربی حرف نمی‌زنند. بخشی از فضای رسانه‌ای و مجازی هم پابه‌پای آن‌ها می‌رود. وقتی افتضاحی به بار می‌آید به سرعت سوژه‌ای جدید هرچند بی‌اساس پرتاب می‌شود تا همه دنبالش بروند.

نمی‌شود جلوی‌شان را گرفت، فقط باید ۱۲ امتیاز را گرفت
در حال حاضر از سوی باشگاه، گل‌محمدی و بازیکنان هم اصرار بیهوده‌ای است که بخواهند جلوی مسایلی مثل داوری را بگیرند. مسایل دیگری وجود دارد که نمی‌شود جلوی آن‌ها را گرفت. مثلا این‌که بازیکنان تیمی که قرار است برابر پرسپولیس بازی می‌کنند با وعده و وعید تطمیع شوند که به قصد مصدوم کردن بازیکن پرسپولیس را بزنند. یا این‌که تیمی که قرار است برابر رقبای پرسپولیس بازی کند، به‌عمد بازیکنی غیرمجاز را استفاده کند. هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی این‌ها را بگیرد. پرسپولیس فقط باید زورش را روی گرفتن تمام ۱۲ امتیاز باقی‌مانده بگذارد.

 

 

4 Comments
 1. فلانی says

  واویلا ازاین همه مظلومیت شما دیگه کی هستین داورا اول بایدتعهدبدن که بهضررشمانگیرن تا داوری بشون بدن کارشناساتون هم ازقبل توجیه میشن چه بایدبگن هرخطای پشت هیجده هم برای شماتوهیجدهه وپنالتی هرازگاهی هم اگه باپانشد بادست توهیجده آبشار میزنین که داورا اصلانمیبینن خداییش شماخیلی بهتون ظلم میشه

 2. پرسپولیسی says

  حرف حساب حواب نداره
  انشالله به امید خدا ۱۲ امتیاز میگیریم و قهرمان میشیم ، خدا جای حق نشسته اینجوری نیست که لای گز سکه بزاری بفرستی تا حق و نا حق کنند بالاخره اوس کریم اون بالا ناظر بر همه چیز هست
  پرسپولیس فقط خدا رو داره و بجز اون به هیچی احتیاج نداره

 3. آرتان says

  اینقدر ناعادلانه مینویسی که فکر نکنم ارزش جواب دادن و منطق جواب شنیدن داشته باشی
  چون خودت هم قاضی هستی و کاغذ و قلم دست خودته چقدر خوب به دروغ مطالب رو به کاغذ آوردی.

 4. مهدی says

  خواهش میکنم حتمأ چاپ کنید،اشتباهات داوری همیشه بوده و هست، ولی پرسپولیس در این چندسال بیشترین منفعت را از اشتباهات داوری برده است و می توان به جرأت و عادلانه گفت اگر اشتباهات داوری نبود، هرگز قهرمان نمی شد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --