باد، او را خواهد برد

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس بالاخره باخت، تا پس از مدت‌‌‌‌ها رقبا هم رنگ خوشی را ببیند. شوخی که نیست قهرمان لیگ بعد از ۹ ماه باخته است، چه فرصتی از این بهتر برای عقده‌گشایی. به هرحال معلوم نیست باخت بعدی چه زمانی باشد و اگر این انتظار تا پاییز سال آینده ادامه پیدا کند که حسادت برخی‌‌‌‌ها را خواهد کشت، پس بگذارید تا می‌توانند شادمان و سرمست باشند و خود را با یک مشت دروغ‌‌‌‌‌های تکراری تسکین دهند.
اصلا حالا که خوب نگاه می‌کنیم، می‌بینیم چه خوب شد پرسپولیس باخت! و برخی‌‌‌‌ها بعد از مدت‌ها توانستند عرض‌اندام کنند. اگر تا حالا فکر می‌کردید که پرسپولیس ۱۰ نفره معجزه می‌کند و کامبک می‌زند یا با پنجره بسته و دسته خالی در قهرمانی دبل می‌کند و فینالیست آسیا می‌شود باید بگوییم یکی دیگر از معجزات این تیم، شفا دادن لال‌‌‌‌ها بعد از باخت است. اگر باور ندارید سری به فضای مجازی و رسانه‌‌‌‌ها بزنید، تا ببینید آنهایی که ۵ سال است از سرافکندگی حرفی برای گفتن نداشتند چطور قفل زبانشان باز شده. البته همین که هنوز پرسپولیس لقلقه زبان رقباست و حرفی از بردهای خود نمی‌‌زنند، یعنی فهمیده‌اند این نتایح کاذب و زودگذر است و به این فصل هم امیدی نیست. وگرنه به جای زیرسوال بردن موفقیت‌‌‌‌‌های گذشته پرسپولیس، از آینده تیم خود می‌گفتند‌.
نه اینکه از گذشته فراری باشیم، اتفاقا این روزها که دوست و دشمن فرصت را غنیمت شمرده تا گل‌محمدی و شاگردانش را با یک باخت به حاشیه ببرند، بیشتر از هر وقتی از مرور گذشته استقبال می‌کنیم. به شرطی که قرار نباشد مثل همیشه حقایق سانسور شود و تخیلات خودمان را به خورد ملت دهیم.
اگر قرار باشد کوتاه و مختصر شرح حالی از این ۵ فصل بنویسم می‌توان اینگونه شروع کرد که پرسپولیس در اوج دعواهای مدیریتی و در حالیکه ۲ سرمربی را در یک نیم‌فصل روی نیمکت دید به دست برانکو افتاد و این مربی کروات در نخستین فصل مربیگری اش قهرمانی را روی اشتباهات پرشمار داوری از دست داد. در سال دوم که استقلال طبق لیست منتشره از سوی سازمان لیگ گرانترین و پرستاره تیم را بسته بود و با ۸ بازیکن میلیاردی رکورد زد با اقتدار در فاصله چند هفته مانده به پایان لیگ قهرمان شد. در فصل هفدهم که پرسپولیس به زعم مدیرعامل باشگاه گسترش فولاد در حد خرید یک آبنبات چوبی پول داشت، استقلال نه تنها داریوش شجاعیان را با رقمی نجومی جذب کرد که نفرات سرشناسی چون منتظری، جباری، شهباززاده، جباروف، بیت سعید و … را خرید تا باز هم گرانترین تیم لیگ لقب بگیرد، اما استقلال با این همه ستاره اسمی باز هم در کسب جام ناکام بود. آبی‌پوشان حتی در فصلی که پرسپولیس از نقل‌وانتقالات محروم بود و ۱۳ بازیکن بیشتر نداشت با شفر و یک، دو جین ستاره اسمی و اضافه کردن۶ خارجی نتوانست قهرمان شود.
حتی بعدها وقتی که برانکو را فراری دادند قلعه تسخیر ناپذیر پرسپولیس فرو نریخت و در فصلی که یک نیمه اش با کالدرون گذشت و یک نیمه‌اش با گل‌محمدی، باز هم جام در اردگاه سرخ‌‌‌‌ها ماند. پرسپولیس فصل گذشته در حالیکه درگیر دعواهای مدیریتی بود و برخی ملی‌پوشانش را از دست داده بود برای پنجمین فصل متوالی توانست قهرمان شود، کاری که استقلال سال‌هاست با ستاره‌‌‌‌‌های گران‌قیمت و مهاجمان بین‌المللی‌اش نتوانسته انجامش دهد.
نیاز به یادآوری دوباره نیست اگر تکرار کنیم که پرسپولیس در دوران مسعود سلطانی‌فر، ۶ مدیرعامل و ۴ سرمربی را به خود دید. از دسته گل طاهری در ماجرای محرومیت پرسپولیس با شکایت ریزه اسپور و مفقود شدن پاداش آسیایی در زمان گرشاسبی تا شاهکارهای عرب و رسول پناه و دیگرانی که باعث شدند سرخ‌‌‌‌ها در این سال‌ها ۸ ملی‌پوش را از دست دهند؛ ملی‌پوشانی که امروز عصای دست اسکوچیچ هستند و وصف آوازه‌شان قاره اروپا را پر کرده. اگر تنها اگر فقط یک طارمی در پرسپولیس مانده بود این تیم تا به الان یک جام آسیایی آورده بود. از بیرانوند، صادق محرمی و شجاع و حتی علیپوری که آقای گل لیگ بود چیزی نمی‌‌گوییم. پرسپولیس در دوران مدیریت سلطانی‌فر نه تنها حمایتی نشد که فصل به فصل تضعیف شد. در همین فصلی که گذشت وقتی استقلال با کمک هیات‌مدیره متمولش ستاره هایش را با چند برابر کردن رقم قراردادشان توانست حفظ کند از بالا دستور آمد که پرسپولیس باید سقف نقل‌وانتقالات را رعایت کند تا علیپور، شجاع، ترابی و بشار یک به یک رفتنی شوند. محدودیت‌‌‌‌‌های مالی باعث شد تا در پنجره تابستانی اخیر، ۳ بازیکن دیگر از پرسپولیس کوچ کنند. در حالیکه سرخ‌‌‌‌ها بخاطر مشکلات مالی توان حفظ بازیکنان خود را نداشتند، استقلالی‌‌‌‌ها در آستانه جذب سومین خارجی هستند.
به قول علی فتح‌ا… زاده جای بابای مسعود یا سلطانی‌فر خالی‌. کجاست که ببیند وزیر جدید هم راه او را ادامه می‌دهد و با بلاتکلیف گذاشتن مدیریت پرسپولیس و محدود کردن این تیم از نظر مالی از همین اول فصل چطور عرصه را بر سرخ‌‌‌‌ها تنگ کرده.
فقط امیدواریم فردا روزی که استقلال باز هم قهرمانی را به از دست داد جناب شوالیه دوباره وزیر را به حمایت از پرسپولیس متهم نکند و یادش بماند که چه‌‌‌‌ها در مدح سجادی گفته بود. به هرحال پیری و فراموشی است. مثل آن روزها که یادش رفت در ستایش سلطانی‌فر چه گفته‌‌‌‌ها بود. بد نیست چند نمونه اش را یادآوری کنیم.
فتح‌ا…‌زاده: وزیر ۵۰ میلیارد داده، شعار هم می‌شنود
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال مرداد ماه ۹۶ در واکنش به شعارهایی که هواداران این تیم در ورزشگاه علیه سلطانی‌فر دادند گفته بود: به وزیر می‌گویم که تو مظلوم واقع شده‌ای که ۵۰میلیارد می‌دهی و فحش می‌شنوی. وزیر دوره ما ۳ میلیارد می‌داد. البته ۲ هفته پیش هم که ۵۰۰ هزار دلار به استقلال دادند. به اندازه یک سال پولی که ما از وزارت ورزش می‌گرفتیم را در یک نوبت به آقایان دادند. یک سال بعد؛ فتح ا…زاده: نباید بی عرضگی خودمان را گردن وزیر ورزش بیندازیم. هر کسی می‌تواند علایق و تمایلاتی داشته باشد. در این مدت ندیدم که وزیر میان هیچ کدام از تیم‌ها فرقی بگذارد. همه‌چیز عادلانه است و اگر غیر از این باشد، اولین نفری خواهم بود که اعتراض می‌کنم. قرار بود حکم سرپرستی من امضا شود، وزیر آنفولانزا گرفت و مشکوک به کرونا بود و حتی تست داد. با این حال وزیر روز جمعه با تب و حال بد آمد و حکم من را داد، زیرا باید کاری انجام می‌دادم که نباید عقب می‌افتاد‌.
فتح ا…زاده در مصاحبه اخیرش به نکته جالبی اشاره داشته که استقلال در آخرین دوره مدیریت من با وجود قهرمانی در لیگ‌برتر و رسیدن به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا روی هم فقط ۶۲ میلیارد هزینه کرد، ولی مدیران پس از او ۹۰۰ میلیارد تومان خرج کردند. این خودش به تنهایی گویای همه چیز است و جای هیچ توضیح اضافه‌ای را باقی نمی‌‌گذارد. حال خودتان ببینید به کدام تیم بیشتر می‌خورد فرزند بابا مسعود باشد!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --