این همه عجله چرا؟

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، چهارشنبه هفته قبل اعلام کرد سرمربی تیم استقلال به پرداخت ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده و از هرگونه فعالیت در حوزه فوتبال منع شده است و فعالیتش صرفا پس از اجرای حکم و با اخذ تاییدیه از این کمیته امکانپذیر خواهد بود. پس از اعلام این خبر، همهمه‌‌‌‌ای در فضای مجازی و رسانه‌‌‌‌ای فوتبال راه افتاد و از جایی که فرهاد مجیدی طی این مدت با عالم و آدم درگیر بوده و کم حاشیه نداشته است هر کسی درباره محرومیتش چیزی گفت: یکی پای پرسپولیس را به میان کشید، یکی از شکایت زهره هراتیان خبر داد و برخی حواشی اردوی استقلال در دبی و انتقال قائدی را علت محرومیت وی عنوان کردند. خود باشگاه استقلال دلیل محرومیت سرمربی‌اش را مصاحبه علیه آذری جهرمی اعلام کرد که در نهایت همه اینها از سوی افراد نامبرده رد شد.
و ۳ روز بعد از این اتفاق، سایت رسمی باشگاه استقلال خبر از حضور فرهاد مجیدی در کمیته اخلاق داد و اعلام کرد این مربی با پرداخت جریمه ۵۰۰ میلیون ریالی و گرفتن تاییدیه لازم می‌تواند در تمرینات تیمش حاضر شود. در ادامه این خبر آمده بود: طبق دلایلی که به سرمربی تیم استقلال اعلام شده، مصاحبه مجیدی در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ تحت عنوان«فکر می‌کنم کی‌روش این کمیته فنی را جمع کرده بود و بعد از رفتن او آن‌‌‌‌ها باز دکان خودشان را باز کرده‌اند» باعث محکومیتش شده است!
گرچه که مجیدی با وجود ممنوع‌الکار شدن و قبل از حضور در کمیته اخلاق، تیمش را تمرین داده بود، اما آنچه در موضوع مورد بحث قابل توجه می‌‌باشد این است که چرا مسئولان این کمیته با این همه تاخیر و بعد از گذشت نزدیک به ۲سال تازه الان یادشان افتاده که مجیدی چنین پرونده‌‌‌‌ای دارد؛ آن هم بعد از حرف و حدیث‌‌‌های اخیر و افشاگری سرمربی سابق این تیم از اتفاقات اردوی دبی؟ گفته می‌شود برخی از افراد کادر فنی استقلال در زمان حضور این تیم در امارات در هتل اقدامات غیرقانونی انجام داده‌‌‌‌‌‌‌اند که با شکایت کارکنان آنجا همراه شده و گزارش این اتفاقات به وزارت ورزش و جوانان رسیده است؛ البته پرویز مظلومی، عضو هیات‌مدیره باشگاه استقلال که همراه با این تیم به دبی سفر کرده بود اخبار مربوط به ارسال گزارش به وزارت ورزش را تکذیب کرد، اما همچنان این شبهه مطرح است که چرا باشگاه استقلال در گزارش اولیه خود ضمن رد همه شایعات، محرومیت سرمربی‌اش را به وزیر سابق ارتباطات منتسب دانست؟ آن هم وقتی به گفته خود آذری جهرمی شکایتی از سوی وی صورت نگرفته و مهمتر اینکه دلیل محرومیت از سوی کمیته انضباطی چیز دیگری اعلام می‌شود. این ضدونقیض گویی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها چه مفهومی دارد؟ حتی با فرض اینکه خبر شکایت وزیر از مجیدی صرفا از روی حدس و گمان باشد و محرومیت این مربی بخاطر مصاحبه‌‌‌‌ای باشد که کمیته اخلاق به آن اشاره داشت، اما باز هم این پرسش پیش می‌آید که چه چیزی تا الان جلوی اجرای این حکم را گرفت و چرا اینقدر دیر به پرونده مجیدی رسیدگی شد ؟ تا جایی که بخاطر داریم هیچ حکمی در لیگ برتر با این همه تاخیر اعلام نشده و حتی مواردی داشتیم که ظرف ۲۴ ساعت با فرد خاطی برخورد شده است.
به‌‌‌طور مثال چند سال قبل در جریان حضور پرسپولیس در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا درگیری لفظی بین محمدرضا خانزاده و یک هوادار خارج از زمین رخ داد که کمیته اخلاق در حالیکه طبق نظر کارشناسان حقوقی صلاحیت رسیدگی به این تخلف را نداشت در حکمی سختگیرانه مدافع پرسپولیس را به ۹ ماه محرومیت از فعالیت در فوتبال ایران محکوم کرد. بعدها وقتی مشابه همین رفتار از سوی گادوین منشا با پیراهن استقلال صورت گرفت هیچ محرومیتی برایش در نظر گرفته نشد. و جالب اینجا بود که ابتدا کمیته اخلاق این بازیکن را به‌‌‌طور موقت از حضور در کلیه فعالیت‌های فوتبالی و حتی حضور در لیگ قهرمانان آسیا منع کرده، اما در ادامه اعلام داشت محرومیت منشا از بازی‌های داخلی است و این بازیکن برای حضور در لیگ قهرمانان مشکلی ندارد.
همین منشا زمانی که پیراهن پرسپولیس را بر تن داشت یکبار بخاطر مدل موهایش به کمیته اخلاق فراخوانده شده بود، آن هم در شرایطی که تا یکسال قبل بدون مشکل با همین استایل جلوی چشم ناظران کمیته اخلاق برای پیکان فوتبال بازی می‌کرد!
چند فصل قبل عارف غلامی و سیاوش یزدانی با یگان ویژه درگیر شدند بدون اینکه برخوردی با آن‌‌‌‌ها صورت بگیرد، اما زمانی که علیرضا بیرانوند همان عمل را مرتکب شد ۳ جلسه از همراهی پرسپولیس محروم شد.
موارد از این دست زیاد است از نحوه برخورد با افراد تا تفاوت در زمان و مکان حکم که نمونه‌اش را در ماجرای پرتاب نارنجک به اتوبوس پرسپولیسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در اصفهان یا همین حکم سرمربی استقلال شاهد بودیم. با این سرعت عمل کمیته‌‌‌های فدراسیون فوتبال در بررسی شکایت‌‌‌های مطرح شده علیه مجیدی احتمالا تا ۲ سال دیگر به پرونده شکایت باشگاه پرسپولیس از این مربی رسیدگی نخواهد شد!

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --