امید بر مدار کیا

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم‌ملی امید ایران با برتری ۳ بر ۲ مقابل تاجیکستان به مرحله نهایی جام‌ملت‌های زیر ۲۳سال آسیا صعود کرد. ملی‌پوشان کشورمان در حالی میزبان مسابقات را مغلوب کردند که در همان دقایق ابتدایی از حریف عقب افتادند، اما توانستند کامبک بزنند و ۱۰ نفره پیروز شوند. تیم‌ملی در ۲ بازی گذشته خود نیز با برد از میدان خارج شد. این موفقیت در شرایطی به‌دست آمد که مهدوی‌کیا مدت زیادی نیست هدایت تیم‌ملی را برعهده دارد و بدون بازی تدارکاتی لازم و در شرایطی که باشگاه‌‌‌‌ها همکاری لازم را با این مربی نداشتند، توانست صعود تیم‌ملی را رقم بزند.
نتایج و عملکرد خوب شاگردان مهدوی‌کیا در این مسابقات، امیدواری‌‌‌‌ها را به آینده تیم‌ملی افزایش داده و باید دید ملی‌پوشان کشورمان می‌توانند در رقابت‌‌‌‌‌های مقدماتی المپیک هم با اقتدار ظاهر شده و به ۴ دهه ناکامی در راهیابی به فوتبال المپیک خاتمه دهند؟
ایران از المپیک ۱۹۷۶ مونترال نتوانسته به این رقابت‌ها راه یابد و این ماموریت دشوار حالا بر عهده ستاره سابق تیم‌ملی گذاشته شده؛ مهدوی‌کیایی که پس از آویختن کفش هایش عمر و سرمایه خود را وقف کشف و پرورش استعدادهای این مرز و بوم کرد و با راه اندازی آکادمی کیا، شرکت در کلاس‌‌‌‌‌های پیشرفته مربیگری و کسب مدرک A یوفا حالا به مربی با دانش و سرشناس در فوتبال جهان تبدیل شده.
موشک سال‌هاست در فوتبال آلمان و تیم‌‌‌‌‌های پایه هامبورگ فعالیت دارد و چهره شناخته شده در این رده محسوب می‌شود. او از سال ۲۰۱۵ کارش را در تیم نوجوانان هامبورگ آغاز و بعدها به عنوان دستیار در تیم زیر ۱۶ ساله‌ و زیر ۲۱ سال این باشگاه مشغول بوده و حالا قرار است تجربیات چندین ساله خود در آلمان را در اختیار فوتبال ایران قرار دهد.
او با اینکه می‌توانست با مدرکش به راحتی در تیم‌‌‌‌‌های لیگ‌برتری مربیگری کند، اما آنقدر صبر کرد تا به این پختگی و تجربه برسد تا بتواند تبدیل به یک مربی کامل در رده پایه شود.
او نه با پیشنهاد مربیگری و مدیریتی در پرسپولیس وسوسه شد و نه مثل برخی مربیان از راه نرسیده با لابی دنبال تیم گرفتن بود. حتی ۳سال قبل وقتی با پیشنهاد مربیگری در تیم امید مواجه شد، به آن جواب رد داد. آن هم در شرایطی که این سال‌ها افرادی آمدند و رفتند که حتی فاقد مدرک مربیگری بودند و حضورشان صرفا سفارشی بود تا نتیجه آنی شود که در دوره قبل دیدیم؛ یعنی حذف و ناکامی در رسیدن به المپیک.
اما مهدوی‌کیا به قول خودش همان‌طورکه فوتبال را پله‌پله از رده نوجوانان شروع کرد و به تیم‌ملی رسید، در مربیگری هم این کار را تکرار کرد.مرد سال فوتبال آسیا، هیچ‌وقت از یادگیری غافل نبود و از جایگاهش سو استفاده نکرد. جالب اینجاست که باشگاه هامبورگ در ابتدا که از مهدوی کیا دعوت به همکاری کرد او باید ضربات کاشته و سانتر را به بازیکنان نوجوان آموزش می‌داد و در واقع او کارش را از پایین‌تر سطح شروع کرد. گرچه که این یک کار تخصصی است که هر کسی مهارت آن را ندارد، اما این را باید در نظر داشت که یکی مثل مهدوی کیا با آن همه محبوبیت و افتخار در فوتبال آلمان چنین پیشنهادی را قبول کرده که این نشان دهنده تواضع این فرد است. همین تواضع و عشق خالصانه مهدوی‌کیا به فوتبال باعث شده تا او در کارش پیشرفت کند. بی شک اگر سایرین هم مثل مهدوی کیا قبل از ورود به دنیای مربیگری با اصول و مفاهیم این رشته آشنا شده و به دنبال ارتقا سطح دانش خود بودند امروز چندین و چند مربی با سواد و نخبه داشتیم. و فوتبالمان به جایی نمی‌‌رسید که چنان با فقر مربی مواجه باشیم که یکی فردای پایان فوتبالش به نیمکت هدایت شود و آن دیگری را باشگاه‌‌‌‌ها با پرونده‌ای سیاه از ناکامی روی سر خود حلوا حلوا کنند! بدون شک امثال مهدوی‌کیا و هاشمیان می‌توانند الگوی خوبی برای مربیانی باشند که تازه در ابتدای راه مربیگری هستند.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --