الشارجه حریف پرسپولیس در لیگ قهرمانان زیر ذره بین “پیروزی” //بحران زده‌های مرموز +گربه سیاه استقلال مقابل سرخپوشان بازی خواهد کرد

0

سرخپوشان ایران در دومین دیدار از رقابت‌های این فصل لیگ قهرمانان آسیا در خانه تیم شارجه به مصاف این تیم خواهند رفت. از این رو نگاهی به سابقه این باشگاه و شرایط این تیم داشتیم.

الشارجه تیمی که در هفته‌های ابتدایی این فصل با قرار داشتن در صدر جدول بازی های لیگ امارات امیدوار شده بود تا برای اولین بار در طول دوران فعالیت خود به ۲ قهرمانی پیاپی در لیگ امارات دست پیدا کند با چند هفته ناکامی اکنون به مکان پنجم جدول بازی‌ها رسیده است و شکست برابر التعاون عربستان، بحرانی که به نظر می رسید کنار رفته باشد را به آن بازگرداند. این تیم البته منتظر نتیجه دادن اقدام های اخیر خود است که جذب بازیکن بنفیکا از جمله آن ها بود و در عین حال منتظر هستند تا سوپر ستاره مصدوم‌شان هم به میادین بازگردد. تغییرات اخیر تیم شارجه را کمی از آن تیم با شکست‌های پیاپی در ابتدای زمستان دور کرد اما پرسپولیس فرصت خوبی برای گرفتن امتیاز دارد.

-اولین و آخرین قهرمان امارات

باشگاه الشارجه یا همان الشارقه در سال ۱۹۶۶ با نام الاُروبا تاسیس شد و پس از آن در چند مرحله با دیگر باشگاه ها ادغام گردید. اول بار در سال ۱۹۷۴ بود که الاروبا و باشگاه الخلیج با هم یکی شدند که اولین قهرمانی در لیگ سطح اول امارات و در اولین دوره آن، در همین مقطع رقم خورد. آن ها در حال حاضر آخرین قهرمان لیگ هم هستند. عنوانی که به نظر نمی رسد در این فصل تکرار شود. البته چند سال بعد از اولین قهرمانی بود که نام تیم به الشارجه تغییر کرد. در سال ۲۰۱۷ نیز اعلام شد ۲ باشگاه الشعب و الشارجه در هم ادغام می‌شوند، این مساله همزمان با حضور سرمربی کنونی باشگاه بود.

-پایتخت فرهنگی امارات

امارت شارجه یکی از ۷ امارت متحد است که در میان آن ها دارای پیشینه به حساب می‌آید و به جهت این سابقه و بناهایی که در آن وجود دارد، پایتخت فرهنگی امارات تلقی می شود. آن‌ها متفاوت از آنچه هستند که در دوبی روی می‌دهد. جالب این که بعضی شهرهای این امارت خارج از محدوده اصلی آن، در ساحل دریای عمان قرار دارند در حالی که بخش اصل در ساحل خلیج فارس قرار گرفته است. از مرکزشهر دوبی تا  مرکز شهر شارجه حدود ۲۸ کیلومتر فاصله است.

  • در رده چهارم عنوان‌‌داران لیگ امارات

الشارجه در حال حاضر تنها نماینده امارت خود در لیگ فوتبال امارات است. این لیگ در سال ۱۹۷۳ بنا نهاده شد و در حال حاضر با یک نام جعلی حاصل از تحریف تاریخ و واقعیت بین المللی جغرافیایی، نامگذاری شده است. این مساله در سال های گذشته سر و صدای زیادی به پا کرد که در جریان آن شاهد بازگشت خلعتبری از لیگ این کشور پس از انعقاد قرارداد روی داد و به این ترتیب به پرسپولیس ملحق شد.

الشارجه اولین قهرمان لیگ امارات است و این عنوان را تاکنون ۶ بار به دست آورده است که آخرین آن ها بعد از سال ها وقفه در فصل گذشته رقابت ها رقم خورد. این تعداد قهرمانی در ۴۵ دوره برگزاری لیگ فوتبال امارات با نام‌ها و کیفیت‌های مختلف بوده است. آن ها از جهت کسب افتخارات در این لیگ بعد از باشگاه های العین، الشباب‌الاهلی و الوصل در جایگاه چهارم قرار دارند.

الشارجه آخرین قهرمانی خود را با ۱۷ پیروزی، ۸ تساوی و فقط یک شکست با ۵۷ گل زده و ۳۰ گل خورده به دست آورد.

این تیم در ورزشگاه ۲۰ هزار نفری که در مالکیت باشگاه قرار دارد بازی های خود را برگزار می‌کند.

-محبوبیت سرمربی با قهرمانی پس از ۲۲ دوره دوری از قهرمانی

سرمربی این تیم برای هواداران آن بسیار محبوب است. او عضویت یکی از موفق‍ ترین تیم های ملی امارات را هم در کارنامه کاری خود دارد. البته اکثر طرفداران این تیم را باید اهالی شارجه دانست که روی شهر و امارت خود تعصب دارند و آن را در قالب فوتبال نشان می دهند.

عبد‌العزیز العنبری یکی از بازیکنان وفادار به این باشگاه بوده است. بر اساس آخرین آمار از عزل و نصب ها روی نیمکت تیم های اماراتی، او تنها سرمربی اماراتی الاصل در لیگ فوتبال این کشور است. از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۰ برای این تیم بیش از ۲۲۴ بازی انجام داد و در حدود یک چهارم از بازی ها گلزنی کرد. جدای از این موارد محبوبیت او از این جهت است که پس از تصدی پست سرمربیگری این تیم، آن را پس از سال ها وقفه در فصل ۲۰۱۸-۱۹ به قهرمانی رساند و در همان سال ۲۰۱۹ قهرمانی سوپر جام را نیز برای این باشگاه به ارمغان آورد.

قهرمانی الشارجه با العنبری بعد از ۲۳ فصل از آخرین قهرمانی و ۲۲ دوره دوری از این عنوان، اتفاق افتاد و این طولانی‌ترین زمانی بود که این باشگاه شاهد قهرمانی در لیگ نبود. همین موفقیت ها او را در زمره کاندیداهای سرمربیگری تیم ملی کشورش حداقل در رسانه های آن کشور، قرار داد ولی حالا همین مربی باید برای حفظ موقعیت خود تلاش ‌کند چرا که در هفته های اخیر شرایط خوبی را پشت سر نگذاشته است.

  • کابوس الشارجه و دور شدن از صدر با شکست‌های پیاپی پیاپی

الشارجه در فصل گذشته رقابت های لیگ امارات توانست بعد از ۲۲ فصل دوری از قهرمانی لیگ امارات، بار دیگر این عنوان را از آن خود کند. آن ها این فصل را هم با هدایت عبدالعزیز العنبری تنها سرمربی اماراتی سطح اول فوتبال آن کشور خیلی خوب شروع کردند و به نظر می‌رسید با ادامه آن شرایط برای دومین سال پیاپی قهرمان شوند ولی ورق برای آن ها برگشت.

قرعه‌کشی لیگ قهرمانان در حالی اتفاق افتاد که این تیم صدر جدول رقابت ها را در اختیار داشت. این تیم با از دست دادن ستاره برزیلی خود این عنوان را به نزدیک‌ترین رقیب خود شباب‌الاهلی واگذار کرد و ۴ شکست پیاپی از هفته یازدهم تا چهاردهم و در طول حدود یک ماه شیرازه این تیم را چنان از هم پاشید که فاصله امتیازی زیادی را ایجاد  کرد. آن ها در این مدت در یک بازی دوستانه هم شکست خوردند تا کابوس‌شان کامل شود. آخرین شکست این تیم در لیگ امارات هم برابر تیم انتهای جدولی خورفکان در نهم بهمن رقم خورد. تیمی که با ۹ شکست تنها پیروزی خود را برابر رقیب این هفته قهرمان ایران رقم زده است که به خوبی بیانگر حال و اوضاع تیم العنبری بود. البته قبل از این شکست ها روند امتیاز دادن های الشارجه آغاز شده بود چنان که آن ها در ۱۰ بازی آخر خود در لیگ امارات به ۳ تساوی و ۴ شکست دست پیدا کرده اند.

  • ادامه نزول با تساوی و شکست

آن ها با پیروزی بر تیم الاتحاد کلبا در چارچوب دیدارهای هفته نوزدهم لیگ امارات به نظر از بحران خارج شده بودند ولی در آخرین بازی لیگ به یک تساوی مقابل العین رسیدند که همین تساوی با توجه به نتایج دیگر تیم ها آن ها را از مکان سوم جدول به مکان پنجمی سوق داد و پس از آن نیز شکست خانگی برابر التعاون عربستان را به دست آوردند.

آنچه مسلم است این که الشارجه از نظر روحی و روانی در شرایط نامطلوبی به سر می برد اما آن سوی دیگر سکه، انگیزه‌های آن‌ها برای فرار از موقعیتی است که در آن گرفتار شده اند.

این اتفاقات در حالی برای الشارجه روی می دهد که تا همین چندی قبل ، بعضی کارشناسان فوتبال امارات، این تیم را یکی از بهترین تیم های چند فصل اخیر معرفی می کردند به ویژه که در لیگ شروع توفانی داشتند و در ۹ بازی اول خود به ۲۳ امتیاز رسیده و از نزدیک ترین رقیب خود ۳ امتیاز پیش افتاده بودند.

  • توفان تورنادو در شارجه با مصدومیت کورونادو

توفان تورنادو در تیم شارجه پس از آن اتفاق افتاد که ایگور کورونادو در بازی با عجمان در آذرماه گذشته دچار آسیب دیدگی شد. این بازیکن ۲۷ ساله برزیلی نقش کلیدی در حملات و گلزنی های تیم خود داشت و بسیار هم مورد توجه و تعریف بود. کارشناسان فوتبال امارات بر این باور هستند که پایه گذاری بیش از حد بازی این تیم روی حرکات و تفکرات این بازیکن باعث شد تا با حذف وی، اعتماد به نفس تیم شارجه نزول چشمگیری یافته و متقابلا اعتماد به نفس تیم های مقابل را افزون شود. حتی بعضی از رقبای سرمربی این تیم فرصت را مغتنم شمردند تا موفقیت‌ها و قهرمانی تیم شارجه را به نام این بازیکن تمام کنند. این در حالی است که شارجه قبل از این اتفاق، بازی های خوبی را بدون این بازیکن هم انجام داد و نباید تصور کرد که آن تیم فقط در این بازیکن خلاصه شده بود. هر چند قابل کتمان نیست که غیبت او کیفیت فوتبال این تیم اماراتی را پایین آورده است.

این هافبک گلزن و گلساز، از ۱۵ سالگی در آکادمی‌های فوتبال انگلیس آموزش دید و در تابستان ۱۳۹۷ از تیم پالرمو به الشارجه پیوست و به نظر می‌رسد، همین خرید عالی، قهرمانی تیم شارجه در لیگ امارات را تضمین کرد. او  با شماره ۱۰ پشت مهاجمان بازی می کرد و بهتر از آن ها گل می زد.

طبق آمار ارایه شده در سایت‌های اختصاصی فوتبال، او فصل گذشته در تمام ۲۶ بازی لیگ امارات برای شارجه به میدان رفت. کارنامه او در این ۲۶ بازی ، ۱۷ گل زده و ۹ پاس گل اعلام شد که نقش کلیدی او را در بازی تیمش نشان می‌دهد. بدون آنچه که وی انجام داد تیم شارجه سایه موفقیت را هم نمی دید چون ۲۶ گل از ۵۷ گل تیم حاصل کار او بود.

او در این فصل می رفت تا آمار بهتری را ارایه کند چنانکه در ۷ بازی لیگ، ۷ گل زد و یک پاس گل داد ، اما در همان بازی با عجمان از ناحیه عضله دچار پارگی کامل شد. در آن زمان اخبار انتشار یافته در رسانه‌های اماراتی، حکایت از دوری ۲ ماه این بازیکن داشت که در روز بازی با پرسپولیس این ۲ ماه به پایان می رسد اما هنوز خبری درباره زمان بازگشت این بازیکن به طور دقیق منتشر نشده است.

گفتنی است او در همین فصل جاری رقابت ها در ۳ بازی لیگ کاپ امارات هم به میدان رفته بود که در آن مسابقات آمار۳ گل زده و ۲ پاس گل را به خود اختصاص داد. بدون تعارف و بزرگنمایی، تیم شارجه بدون این بازیکن یک تیم کاملا متفاوت بوده است. در این فصل تیم شارجه در ۷ دیداری که او حضور داشت به ۴ پیروزی و ۳تساوی دست پیدا کرد. آخرین بازی او در لیگ به هفته دهم بر‌می گردد. جالب این‌که تیم شارجه در این مدت ۳ بازی برابر النصر، فجیره و خورفکان را بدون او با پیروزی پشت سر گذاشت ولی بعد از مصدومیت این بازیکن، در لیگ امارات به ۴ شکست و یک پیروزی و یک تساوی رسید تا به نظر برسد این تیم درگیر مسایل دیگری هم شده است و تاثیر عدم حضور این بازیکن نیز نه فقط فنی، بلکه روحی و روانی است. کادر فنی پرسپولیس باید به این نکته توجه لازم را داشته باشد تا مانند بازی با الدحیل دچار اشتباه‌های استراتژیک نگردد، به ویژه که حریف بیکار ننشسته و اقداماتی را انجام داده است که قطعا به این تیم کمک خواهد کرد.

  • تلاش برای خروج از بحران با کایو و مندس

البته بد این تیم را گفتیم، خوبش را هم بشنویم که تصور نشود با تیم دست و پا بسته ای روبرو هستیم هرچند اعتقاد داریم برای پرسپولیس این فرصت وجود دارد که در بهترین زمان ممکن با شارجه روبرو شود و امتیاز خارج از خانه بگیرد. هرچند التعاون که زودتر برابر این تیم قرار گرفت خوش اقبال‌تر از ما بود. نباید نادیده گرفت که تیم عربستانی هم به راحتی در امارات برنده نشد که این می تواند ناشی از سندرم بازی‌های اول هم باشد که دشواری ها و احتیاط‌های خاص خود را به همراه دارد. اصلی که پرسپولیس رعایت نکرد و بهایش یک شکست در روز اول بود البته در زمانی که هم امکان و هم زمان جبرانش را داریم.

تیم شارجه سلاح های دیگری هم در اختیار دارد. یکی از بازیکنان موثر آن‌ها وینگر ملی‌پوش کیپ وردی و ۳۰ ساله به نام رایان اسحاق مندس است. آمار او کم از کورونادو ندارد و در این فصل لیگ امارات ۸گل و یک پاس گل به نام خود ثبت کرد. او سابقه بازی در کایزر اسپور، ناتینگهام فارست و لیل فرانسه را دارد. بدون تردید او زهردارترین بازیکن حال حاضر تیم شارجه است. در ۲ بازی اخیر گل نزد ولی با وجود ناکامی تیم، در ۶ بازی قبل از این ۲ دیدار با ۵ گل و یک پاس گل، کارایی خود را نشان داد.

تیم اماراتی یک ملی‌پوش کیپ وردی موفق دیگر هم داشت که به طرز عجیبی بعد از مصدومیت کورونادو گلزنی او هم متوقف شد. ریکارد گومژ هافبک ۲ پا و کیپ وردی تا قبل از این دوره، بالغ بر ۶ گل زده بود ولی در هفته های اخیر ناکام بود و حالا به الاتحاد کلبا منتقل شده است. محدودیت استفاده از خارجی ها در لیگ قهرمانان، احتمالا دلیل این انتقال بود.

الشارجه به جای این بازیکن، اقدام به خرید بازیکن شناخته شده بنفیکا به نام کارلوس لوکاس فرناندز (کایو) کرد. او که در همین فصل برای بنفیکا گل هم زد سابقه بازی در العین و کاشیما‌آنتلرز را دارد. عملکرد او در جی لیگ عالی نبود اما بد هم ظاهر نشد. ایرانی ها البته او را با ۲ گلی می شناسند که در بازی ۶تایی آسیایی استقلال به آبی پوشان زد. این بازیکن ۲۵ ساله برزیلی در دومین بازی خود برای تیم اماراتی اولین گلش را زد و بعد از ۴بازی در لیگ آن کشور، ۲ گله است. برابر التعاون بازی کرد و با توجه به اینکه کم‌کم  در حال جا افتادن است، باید مراقب او بود تا اتفاقی مانند آنچه در بازی با الدحیل از ناحیه معز‌علی و ماریو مانژوکیچ اتفاق افتاد، روی ندهد. الشارجه با مشکلات روبرو شد ولی در حال خروج از آن است. یک لحظه غفلت مدافعان و هافبک های پرسپولیس از هر یک از این بازیکنان باعث می‌شود بخت به این بازیکنان و حتی محمد خلفان رو کند و همه چیز وارونه شود.

  • از ۱۶ امتیاز در ۶ مسابقه تا ۱۲ امتیاز در ۱۰دیدار

شارجه در حال حاضر از ۱۶ بازی این فصل ، ۸ پیروزی ، ۴ تساوی ، ۴ شکست و ۲۸ امتیاز در کارنامه دارد که ۵ پیروزی و ۱۶ امتیاز آن فقط برای ۶ بازی اول بوده است. آن ها در هر بازی به صورت میانگین ۲ گل زده اند که البته با مصدومیت کورونادو دچار افول شدند و لی به هر جهت از این نقطه نظر در جایگاه چهارم قرار دارند. به طور میانگین در هر بازی هم صاحب ۶ ارسال کرنر می شوند.

-تلفات خارجی اماراتی ها به خاطر سهمیه بندی لیگ قهرمانان

در فوتبال امارات یکی از مشکلات اساسی تیم های این کشور فاصله بسیار زیاد کیفیت بازیکنان داخلی به ویژه غیر ملی پوش با خارجی هاست.

در واقع تیم های اماراتی می توانند با پول زیاد، بازیکنان خارجی به خدمت بگیرند که گاهی معادل تمام هزینه ای است که بعضی تیم های داخلی برای کل دستمزد یک فصل بازیکنان خود هزینه می کنند.

بازیکنی مثل کایو بنابر اعلام رسانه های اماراتی برای انتقال قرضی هزینه ای ۵/۱ میلیون دلاری به بار آورد که شاید فقط رقم پرداختی به بنفیکا بود.

آن ها می توانند خارجی های با کیفیت تری جذب کنند، اما آنجا که تعادل به ضرر آن ها برهم می ریزد عدم موازنه قوا به دلیل مصدومیت استفاده از خارجی ها در لیگ قهرمانان است.

گفته می شود، تیم الشارجه بیش از ۴۰ بازیکن تحت قرارداد دارد که ۱۱ نفر آن ها خارجی هستند. اما اثری از بسیاری از آن ها حتی در لیگ داخلی این کشور دیده نمی شود.  بعضی منابع البته اعداد مختلفی را ارایه می کنند. در حال حاضر بازیکن سهمیه آسیایی شارجه برای لیگ قهرمانان اوتایک شوکوروف هافبک وسط و ۲۳ ساله ازبک با سابقه بیش از۳۰ بازی ملی است.

او در بازی با التعاون حاضر بود. آن ها برای این بازی ۲ خارجی دیگر هم داشتند که کایو و مندس بودند. از رزنده که در لیگ امارات برای این تیم بازی می کند، خبری نبود و شاید سهمیه سوم برای بازگشت کورونادو حفظ شده است.

ابراهیم فتاحی

انتهای پیام///

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --