افزایش ۸۰۰ هزار دلاری برای ۳۱ ساله ذخیره!

0

این‌که یک بازیکن مطالبات خود را با ابزارها و اهرم‌های قانونی که دارد مطالبه کند، امری نیست که بتوان به آن ایراد جدی وارد کرد، حتی اگر این روش کمی غیرمتعارف باشد. بوژیدار رادوشوویچ از این منظر دست بالا را دارد. در ادامه این مطلب دلایل دست بالای این دروازه‌بان کروات را بیشتر واکاوی خواهیم کرد و از آنجا که به نظر می‌رسد. از این پس با سریال رادو روبرو باشیم از هواداران دعوت می‌کنیم با ادامه این مطلب برای اطلاع از مواردی که این بار رونمایی خواهد شد، همراه باشند. به هر حال وقتی یک بازیکن خارجی ناگهان این‌طور برخورد می‌کند نشانه آن است که یک‌سری مسایل هم در تیم وجود دارد.
*ادبیات جدید بوژیدار از تیم می‌آید یا قرارداد؟
این برای اولین بار نیست که رادوشوویچ بازگشت خود به تمرینات را منوط به دریافت مطالبات کرده است ولی اولین بار است که چنین ادبیاتی را به کار می‌گیرد و این اصلاً نشانه خوبی نیست و می‌تواند نشان از وجود بعضی شکاف‌ها در مجموعه پرسپولیس باشد که باید بررسی شود. رادوشویچ در زمانی که برانکو ایوانکوویچ به عنوان هموطنش سرمربی پرسپولیس بود و حاشیه امنیت بیشتری داشت با چنین ادبیاتی و این‌گونه طلبکارانه و از بالا به پایین صحبت نمی‌کرد.
این‌که او عنوان می‌کند مدیریت باشگاه باید از او عذرخواهی کند تا بازگردد، حرف کمی نیست. باید مشخص شود که این رویکرد از چه مساله ای نشأت می‌گیرد. ناشی از پشتوانه‌ای در تیم و فضای کلی آن است یا خروجی قراردادی است که ممکن است شکل و شمایل قراردادی مانند آنچه با کارگزار بسته شد داشته باشد که پرسپولیس را کت‌بسته برابر طرف دیگر قرارداد قرار می‎دهد.
*بار قبل از کادرفنی ناراحت بود حالا از مدیران
بوژیدار رادوشوویچ چندی پیش هم برای گرفتن طلب خود چنین رویکردی داشت و همان‌طور که گفتیم اصولا این بخش از عملکرد او زیاد مورد نقد در این مطلب نیست چون به هر حال روشی است که در پرسپولیس درست یا غلط با رفتارهای متقابل جا افتاده است. مساله اصلی به کنش‌های دیگر بوژیدار برمی‌گردد. بار قبل سنگ صبور او مدیران باشگاه بودند و او ناراحت و گلایه‌مند از رفتارهایی بود که می‌گفتند مدعی وقوع آن‌ها از سوی عوامل تیم است. می‌گفتند او از سنگینی رفتارها ناراحت است و حالا به نظر جریان تغییر کرده است و او این بار از مدیران شاکی است و البته این بار از بیان آن ابایی ندارد.
*ناراحتی به خاطر آپشن ۱۸هزار دلاری؟
و اما دلیل این ناراحتی او چیست؟ بوژیدار حالا با این اظهارنظر دیگر نمی‌تواند بگوید که همه‌چیز مربوط به تاخیر در پرداخت‌ها می‌شود؟ دیگر پای مسایل دیگری در میان است. شاید همه‌چیز فقط آن نباشد که ما در این مطلب می‌آوریم و در این صورت خود او باید بگوید موضوع از چه قرار است.
و اما آنچه به ما گفته‌شده است یک اختلاف ۱۸ هزار دلاری معادل ده درصد قرارداد سال قبل او است که منوط به رضایت سرمربی می‌شد. کالدرون عنوان کرده بود برای امضای این مورد باید تا آخر فصل صبر کرد و حرفش هم درست بود. این برای آن مقطعی بود که وی بیرانوند را کنار گذاشته و رادو، پیوسته کلین شیت کرده بود ولی خب یک نیم‌فصل از رقابت‌ها هنوز باقی بود. رادو در زمان یحیی و فنایی آن عملکرد را نداشت ولی همچنان بی حاشیه بود. به هر حال منابع از باشگاه می‌گویند شرط رضایت مربی حاصل نشد و این رقم به او تعلق نگرفته است. این مساله با این‌که او یک روز از کادر فنی ناراحت است و روز دیگر از مدیریت، جور درمی‌آید. البته خود او باید بگوید مدیریت باشگاه باید به خاطر این مساله از او عذرخواهی کند یا مورد دیگه‌ای پیش آمده است که وی آن را توهین تلقی کرده است.
*قرارداد ۳ ساله ۸۰۰ هزار دلاری به‌جای آپشن چند هزار دلاری
پافشاری رادو برای آن ۱۸ هزار دلار در حالی است که خودش می‌داند به خاطر آن کلین شیت‌ها و دستپاچگی مدیریت وقت باشگاه خیلی بیشتر از آن به دست آورد. همان قرارداد ۳ ساله‌ای که با شرایط عجیبی نصیبش شد. رادو نباید فکر کند اهالی فوتبال همه مثل مدیران آن زمان هستند و رای و نظر دیگری ندارند. او قرارداد شیرینی به دست آورد که اصلا فکرش را هم نمی‌کرد. قراردادی که با هیچ یک از قواعد متعارف دنیای فوتبال سازگاری ندارد. هیچ جای دنیا مرسوم نیست که یک بازیکن ذخیره که وارد دوره میانسالی ورزشکاران می‌شود باگذشت هرسال قرارداد کاهشی نصیبش می‌شود و نه افزایشی!
قرارداد او برای۳ سال به ترتیب ۲۱۰هزار، ۲۷۰ هزار برای سال آینده و ۳۲۰ هزار دلار برای سال سوم عنوان شده است. این رقمی نیست که در ۳۱ سالگی دروازه‌بانی کروات بسته شود. او خیلی بیشتر از آن ۱۸ هزار دلار به خاطر آن کلین شیت‌ها و البته حاشیه نساختن برای دروازه‌بان اصلی که مزیت بزرگ او بود، به دست آورد و به همان نسبت باید جانب انصاف را رعایت کند.
*افزایش تورمی در قرارداد ارزی؟
آنچه در تمدید قرارداد ۳ ساله بوژیدار در پرسپولیس اتفاق افتاد هیچ توجیهی ندارد و چیزی در حد فاجعه بود حتی با پیش‌فرض جدایی قطعی بیرانوند. همان‌طور که عنوان شد در یک قرارداد ۳ساله با بازیکنی که ۳۱ ساله است شما با روند کاهشی قرارداد روبرو خواهید بود. در بهترین حالت رقم قرارداد ثابت می‌ماند. در این ماجرا عدم اشراف به قواعد آشکار را به شکل فاجعه‌بار شاهد هستیم. هیات مدیره وقت پرسپولیس که معمولا در تمام این موارد در حاشیه امنیت باقی می‌ماند و مورد نقد قرار نمی‌گیرد هم در این وضعیت دخیل بوده است و البته باید بررسی شود که آیا جریان مالی مشکوک و خارج از عرف و قانونی در میان بوده است یا نه.
نکته دیگر این است که در نظر گرفتن درصدی برای افزایش رقم قرارداد برای قراردادهای ریالی بر اساس تورم قابل پیش‌بینی است و همچنین کاهش ارزش ریال که امری مرسوم شده است. با این اوصاف در نظر گرفتن همین فرمول برای قرارداد ارزی مسخره و نابخردانه تلقی می‌شود. بوژیدار اگر در ایران ادامه زندگی بدهد تورم از افزایش نرخ ارز سر نمی‌زند و اگر در کرواسی زندگی کند که دلار همان است که هست. این افزایش رقم دیگر معنایی ندارد. برانکو ایوانکوویچ هم رقم قرارداد را افزایش نمی‌داد که بوژیدار داد.
*پولی که بوژیدار به خاطر رفتار بد دروازه‌بان ایرانی می‌گیرد
همه آن‌هایی که نگارنده این مطلب را می‌شناسند می‌دانند که بوژیدار را دوست داریم و با این‌که او نسبت به اعضای تیم با توجه به ارزش پایین ریال برابر ارزهای خارجی مبلغ سنگینی می‌گیرد از حضور او دفاع کردیم چون خاطرات بدی از بی‌جنبه بودن اکثر دروازه‌بان‌های ایرانی وقتی رقیب نداشته باشند یا دشمنی و کارشکنی در حق هم وقتی رقیب باشند، داریم. ماجرای سوشا با نیلسون و ماجراهای بین حقیقی و معمارزاده که همه ما را خسته کرده بود ازجمله این موارد بود.
در واقع نوع تربیت ما ایرانی‌ها و نحوه آموزش فوتبالیست‌ها در ایران ما را ناچار می‌کند بودجه کلانی هزینه کنیم چون دروازه‌بانی مانند بوژیدار شعور آن را دارد که برای دروازه‌بان اول مشکل ایجاد نکند و در عین حال اگر قرار باشد سالی یک بار هم دروازه‌بانی کند، خود را برای هر زمانی که باشد آماده نگه می‌دارد.
البته بازهم یادآوری می‌کنیم که باید دید بوژیدار دقیقا از چه مسایلی ناراحت است و ممکن است، همه‌چیز آن نباشد که گفته می‌شود.
*یحیی حالا طرفدار بوژیدار
مدت‌ها قبل به‌خوبی می‌شد ردپای یک جریان به هم متصل در بعضی رسانه‌ها و فعالان حوزه هواداری شبکه‌های اجتماعی را دید که گاهی بی‌مقدمه هم که شده به این موضوع ورود می‌کردند که چرا پرسپولیس باید این همه پول برای یک دروازه‌بان خارجی ولی ذخیره بدهد. ظاهر این حرف قشنگ و درست بود ولی باطن آن مشکل داشت. این برای زمانی بود که مشخصا نگاه قالب در کادر فنی این بود که تمایل به حضور بوژیدار وجود نداشت. این مساله را مدیران وقت باشگاه هم گواهی می‌دهند. در واقع اگر آن قرارداد ۳ ساله نبود، احیانا بوژیدار در آخر فصل گذشته از پرسپولیس جدا شده بود. البته در همان مقطع این مساله مطرح بود که دروازه‌بانی مثل لک اگر احساس نکند که باکمی ضعف و تعلل روی نیمکت خواهد رفت افت می‌کند. از سوی دیگر، اگر دروازه‌بان دوم ایرانی سطح بالا داشته باشید برای تخریب دروازه‌بان اول تلاش می‌کند. به نظر یحیی حالا با پذیرش این موارد نظر خود را عوض کرده است. او که نشانه‌ها حکایت از عدم اصرارش بر ادامه کار بوژیدار داشت یا حداقل این‌طور به نظر می‌رسید، حالا با توجه به آنچه از باشگاه به گوش می‌رسد اصرار بر حفظ این دروازه‌بان دارد و ما حق را به او می‌دهیم. فرض کنیم حامد لک فقط برای یک بازی محروم یا مصدوم باشد و آن یک بازی فینال جام حذفی، نیمه‌نهایی لیگ قهرمانی یا مثلا بازی آخر لیگ باشد که قرار است تکلیف قهرمان را مشخص کند.
*دریافتی ۵۷ درصدی با این ۲۱ هزار دلار
و اما سوال این است که تکلیف رادوشوویچ چه می‌شود. مدیران پرسپولیس هر چند به شدت از موضعگیری این دروازه‌بان ناراحت هستند و شاید برخورد مناسب را برای زمان مقتضی گذاشته‌اند ولی برای این‌که در آینده در صورت اتفاقات ناگوار، مسوول ناکامی تیم معرفی نشوند در حال اقدام برای بازگرداندن این دروازه‌بان هستند و به نظر این بار هم او برگردد تا ببینیم بار بعدی که بار سوم خواهد بود چه می‌شود.
از طرف باشگاه مطرح می‌شود نه تنها مشکلی برای پرداخت وجود ندارد بلکه ده درصد رقم هم آماده‌شده است. البته به نظر دریافتی رادو از نظر درصدی، عقب‌تر از تیم بود چون او با دریافتی ۱۰ درصدی به درصد دریافتی تیم نزدیک می‌شود. اعضای تیم فوتبال پرسپولیس روز بازی با ذوب‌آهن معادل ۵ درصد دریافتی داشتند. مسوولان باشگاه می‌گویند به رادو گفته‌شده بود که پرداختی به او چون ارزی است، دو سه روز بعد انجام می‌شود. می‌تواند بماند و پول را بگیرد و برود یا این‌که نماینده معرفی کند تا وقتی در کرواسی است پول را از باشگاه تحویل بگیرد ولی ناگهان این بساط به راه افتاد. البته این‌که روال پرداخت نسبت به توافق صورت گرفته در قرارداد چگونه است مطلب مستندی دریافت نکردیم، ولی به هر حال رفتار او نشان می‌دهد دست پیش را دارد. به هر حال شنیده‌ها حکایت از آن دارد که دریافتی او با ۲۱هزار دلار کنونی به ۵۷ درصد خواهد رسید.
*یا باشگاه باید عذر بخواهد یا رادو
از مجموعه صحبت‌ها این‌گونه برمی‌آید که بوژیدار خواهد آمد. در این صورت تکلیف یک چیز باید روشن شود. با او باید همه را متقاعد کند که باشگاه باید از او عذر بخواهد یا این‌که باشگاه باید او را وادار به عذرخواهی کند. این روال سرهم‌بندی کردن مسایل و بیان مطالبی مثل این‌که سوء‌تفاهمی پیش آمده بود که رفع شد، باید جمع شود و هر کس آن را مطرح کند از دو حالت خارج نیست یا به هوادار دروغ می‌گوید یا ضعف و ایراد خود را می‌پوشاند. رادو حرفی زده و حالا یا باید عذرخواهی بشنود یا عذرخواهی کند.
*دست پرسپولیس در پوست گردو
در این میان شاید نکته پایانی را دوباره بتوان به موضوع قرارداد عجیب ۳ ساله اختصاص داد. قراردادی که به نظر در آن امکانی برای فسخ از سوی باشگاه وجود ندارد. به نظر این ادعا هم درست باشد که برای آن بندهایی مربوط به جریمه یا فسخ در صورت غیبت بازیکن هم دیده نشده است که بوژیدار این‌طور با فراغ بال عمل می‌کند و رجز هم می‌خواند!
مشکل یکی دو تا هم نیست. اگر آنچه گفتیم اتفاق افتاده باشد. او بدون فسخ قرارداد هم می‌تواند تا ۳ سال در خانه‌اش بنشیند برای سلامتی ورزش کند و پول آنچنانی از پرسپولیس بگیرد. اگر هم این صحت نداشته باشد بازهم در صورت معوق ماندن دریافتی می‌تواند این کار را بکند و باز تا ۳ سال پول بگیرد. اگر هم فسخ کند و به تیم دیگری در همان گرواسی برود که بازهم رقم قراردادش یک‌چیزی در مایه‌های همان قرارداد بودیمیر می‌شود و پرسپولیس باید برای ۲سال و نیم آینده پول او را پرداخت کند، به همین سادگی و به همین قشنگی.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --