افاضلی: آنها ترسو نبودند؛ الهلال در شرایط مسابقه و سرحال‌تر بود

0

شوک درگذشت مدیرمسئول روزنامه پرسپولیس و مرگ نابهنگام یک مرد خوب و شریف در روح و تن‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان بود که موعد بازی بزرگ سرخپوشان در لیگ قهرمانان آسیا رسید.
روزنامه، مرد مهربان، خوشرو و بزرگواری را از دست داد؛ مردی که عاشق پرسپولیس، رسانه و زندگی بود و ساعاتی نگذشته از این اتفاق، شاگردان یحیی گل‌محمدی در یک بازی بد و غافلگیرکننده با ۳ گل در ریاض مغلوب الهلال شدند.
این هم شوک دیگری بود.در این تیم که مدت‌هاست از بازی رسمی به دور است، اثری از قهرمان نبود. الهلال هم این را زود متوجه شد و بر شدت حملاتش اضافه کرد و به نتیجه‌‌‌‌ای که می‌خواست رسید، آن هم در حضور خیل تماشاگرانش در ورزشگاه، درحالی که پرسپولیس نزدیک به ۲ سال است هوادارانش را در هیچ ورزشگاهی ملاقات نکرده است. پرسپولیس آخرین تیم ایرانی‌ای بود که از لیگ قهرمانان آسیا حذف شد. حالا سعودی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ۲نماینده در این رقابت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دارند، اما فوتبال ورشکسته و بی‌نظم و پرحاشیه ما امسال دیگر نماینده‌‌‌‌ای ندارد.
در خصوص این بازی با هومن افاضلی مربی سابق تیم‌‌‌ملی امید و کارشناس فوتبال صحبت کردیم. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با افاضلی را در زیر می‌خوانید:

تیمی که شنبه شب در ریاض به زمین رفت، هرگز آن تیمی که پیش از این دیده بودیم، نبود.
پرسپولیس آماده بازی در این سطح نبود، نه به لحاظ جسمی و نه ذهنی. یک سری چیزها هست که در انجام بازی مداوم به دست می‌آید و پرسپولیس هرگز این شرایط را نداشت و مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از بازی رسمی دور بود. این تیم فاقد آن چیزهایی بود که این بازی احتیاج داشت، اما در مقابل حریفش اینها را داشت. آنها هم از نظر بدنی و هم ذهنی از پرسپولیسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها سرحال‌تر و فِرِش‌‌‌‌‌‌تر بودند. تمرکز بیشتری داشتند، برای اینکه در کوران بازی و مسابقه بودند، اما پرسپولیس این شرایط را نداشت. یکسری فاکتورها محصول در کوران مسابقه بودن به دست آید، مثل شدت در بازی به خصوص در فاز دفاعی که سرخپوشان اصلا این را نداشتند. یک چیز دیگری هم هست که علامت سوال است و باید در طول فصل ببینیم این تیم چقدر بعد از تغییراتی که داشته، می‌تواند قالب تیم قهرمان ظاهر شود. پرسپولیس نسبت به فصل‌‌‌های گذشته اش، تغییرات زیادی را در این ۲ سال تجربه کرده و باید دید آنهایی که الان اضافه شده‌‌‌‌‌‌‌اند و تعدادشان دارد خیلی زیاد می‌شود، می‌توانند در پرسپولیس همان کارایی را داشته باشند که نفرات قبلی داشتند؟ در واقع حالا دیگر ساختار پرسپولیس کاملا عوض شده است و نفراتی که این تیم با آنها در ۵ سال گذشته به قهرمانی رسیده، به شدت کم شدند.

در اظهارنظرهای بعد از بازی دیدم برخی گفته بودند پرسپولیس ترسو بازی کرد؛ اینطور بود؟
نه، من فکر می‌کنم به خاطر اینکه بازی‌‌شان شدت نداشت- نه در حمله و نه در دفاع- شاید اینطور به نظر می‌آمد. وقتی یک تیم در باز پس‌گیری توپ دچار مشکل می‌شود عقب می‌کشد و این اتفاقی بود که برای پرسپولیس رخ داد. آنها ترسو نبودند. وقتی آماده نیستند و در ۵ دقیقه یا ۱۵ دقیقه ابتدایی می‌بینند که تیم مقابل سرحال‌‌‌‌‌‌تر است، استرس می‌گیرند. هر کسی فوتبال بازی کرده باشد، متوجه این قضیه می‌شود. پرسپولیس در ریتم بازی نبود و از نظر بدنی هم شرایط خوبی نداشت، این کاملا مشهود بود و در چنین شرایطی عقب کشید و تیم مقابل جرات پیدا کرد که بر شدت حملاتش اضافه کند.

اگر با برگزاری سوپر جام مخالفت نمی‌‌‌شد، این برای پرسپولیس در مصاف با چنین تیمی شرایط بهتری را ایجاد نمی‌‌‌کرد؟
پرسپولیس سعی کرد بازی دوستانه داشته باشد و با سپاهان بازی گذاشت ولی اینکه شما ۴تا بازی رسمی داشته باشی تا یک بازی رسمی، این خیلی متفاوت است. یک بازی سوپرجام هم مشکل این تیم را حل نمی‌‌‌کرد. سوپر جام هم یک بازی بود، در حالی که تیم مقابل در کوران مسابقه و لیگ‌اش بود، آنها ریتم مسابقه را داشتند و از آمادگی خوبی برخوردار بودند. به عقیده من بخش عمده ضربه‌‌‌‌ای که پرسپولیس خورد، یکی نداشتن ریتم مسابقه بود و دیگری هم سوالی که گفتم در طول فصل جوابش معلوم می‌شود.

مثلا اگر اسکوچیچ بازیکنان ذخیره پرسپولیس در تیم‌‌‌ملی را تحویل گل‌محمدی می‌داد، وضعیت بهتر نمی‌‌‌شد؟
قاعدتا هیچ مربی‌‌‌‌ای این کار را نمی‌‌‌کند و بازیکن ملی را به باشگاهش نمی‌‌‌دهد. من هم در همین شرایط با تیم‌‌‌ملی بودم. هر کسی در تیم‌‌‌ملی باشد، اینطور فکر می‌کند که اگر این بازیکن را بفرستم و در باشگاهش آسیب ببیند و اگر مجبور به استفاده از این بازیکن شوم و نتوانم این کار را انجام دهم چطور باید جوابگوی یک مملکت باشم. وقتی بازیکن در حوزه تیم‌‌‌ملی آمد تا موقعی که اتمام اردو باشد مربی او را به باشگاهش نمی‌‌‌دهد. یک چیز دیگر هم هست که اگر یک‌دفعه اجازه بدهی بروند در شرایط مختلف باشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها متوقع می‌شوند که بازیکن را بگیرند. یکی می‌خواهد به کمپ ترکیه برود، یکی بازی در پیش دارد، یکی می‌گوید چون بازیکنم را بازی نمی‌‌‌دهی بگذار در تمرینات خودمان شرکت کند و توقعات مختلفی وجود دارد و تو نمی‌‌‌توانی اداره کنی.

بازیکنان پرسپولیس زیاد هم کارت گرفتند. این عصبی بازی کردن هم نشات گرفته از عدم آمادگی ذهنی‌‌شان بود؟
همان استرسی که گفتم، آنها در همان شرایط بازی دیدند آمادگی حریف خیلی بالاتر است.

اگر پرسپولیسِ در کوران لیگ که قهرمان ایران بود به مصاف این الهلال می‌رفت می‌توانست شکستش دهد؟
من فکر می‌کنم اواسط فصل، پرسپولیس کاملا در شرایط ۵۰-۵۰ با الهلال بود، می‌توانست ببرد یا حتی ببازد. بازی دو تیم الهلال و استقلال را هم دیدیم، استقلال یک جاهایی حتی از الهلال بهتر بود علیرغم اینکه باخت. نمی‌‌‌گویم در طول بازی آنها بهتر بودند اما در یک بخش‌‌‌‌‌‌هایی بهتر کار کردند. پرسپولیس که قهرمان لیگ بوده اگر در شرایط خوبش مقابل الهلال قرار می‌گرفت یک شانس را داشت که این تیم را حذف کند، اما شنبه‌شب اصلا این شانس را نداشت.

با این شکست پرسپولیس وارد بحران نمی‌‌‌شود؟
فکر نمی‌‌‌کنم. پرسپولیس وارد لیگی می‌شود که سایر تیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هم وضعیت‌‌شان شبیه به خودش هست. همه در شرایط مساوی هستند، شاید حتی پرسپولیس آماده‌‌‌‌‌‌تر هم باشد چراکه خودش را برای لیگ قهرمانان آسیا آماده کرده بود. کم کم معلوم می‌شود که پرسپولیس امسال با پارسال چقدر تفاوت دارد. اگر پرسپولیس دچار بحران هم شود، مربوط به شکست مقابل الهلال نیست، این بازی تمام شده، بلکه به خاطر این است که بازیکنان این تیم با سال‌‌‌های گذشته فرق دارند.

در آستانه لیگ جدید، کدام تیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را مدعی‌‌‌‌‌‌تر می‌دانید؟
باید بگذاریم بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شروع شده و ۴، ۵ هفته بگذرد که قضاوت بهتری داشته باشیم اما با توجه به اتفاقاتی که در تیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها رخ داده من سپاهان، پرسپولیس، استقلال و گل‌گهر را ۴ تیم مدعی امسال می‌بینم.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --