اطمینان خاطر به یحیی در شب دربی

0

«بازی سرنوشت‌ساز فرا رسید.» این جمله را بسیار شنیده‌ایم. جملات و حرف‌ها را گاهی از روی عادت بیان می‌کنیم و ذهن‌مان چندان درگیر بار معنایی و محتوایی آن‌ها نیست. گاهی نیز یک باور به یک عادت فکری بدل می‌شود که مرتب می‌تواند تکرار شود.
این‌که دربی یک بازی خاص است و متفاوت از بازی‌های دیگر با هر درجه اهمیت، به‌طور مشخص توصیفی از احساسی را که جامعه نسبت به این بازی دارد، بیان می‌کنیم ولی در جمله ابتدای این مطلب درباره سرنوشت سخن می‌گوییم.
کاربرد آن وقتی که مثلا قهرمانی لیگ یا صعود در جام‌حذفی، منوط به آن باشد امری طبیعی است. با وجود این به کار گیری آن در جایی مثل زمان کنونی شاید جای بحث داشته باشد.
اگر در چنین مقطعی، یکی از ۲تیم از این جمله استفاده کند، معنایش این است که در جای دیگری مشکلاتی دارد که این بازی می‌تواند تغییرات بنیادین ایجاد کند. اگر جایگاه مربی و بقا و عدم بقای او در گرو این مسابقه باشد، این بازی می‌تواند سرنوشت آن تیم و مربی را عوض کند. اگر یک تیم در چنین زمانی از مسابقات سرنوشتش غیر از حالتی که گفته شد، نزد هواداران و برای ادامه بازی‌ها در گرو دربی قرار بگیرد یعنی دچار بحران درونی است.
این‌ها را گفتیم تا پرسپولیس را چنین تیمی نخواهید. پرسپولیس را تیمی نخواهیم که بعضی درباره‌اش بگویند چون دربی را واگذار کند، موقعیت مربیان و بازیکنانش نزد هواداران به شکلی خواهد شد که دیگر نتوانند خود را جمع کنند. پرسپولیس نباید تیمی باشد که درباره‌اش بگویند چون ببازد، مدیرانش دست بالاتر را برابر یحیی خواهند گرفت و شاید مقدمات تغییرش فراهم آید یا برعکس بگویند که چون پیروز شود، سرمربی دست بالاتر را برابر هیات مدیره خواهد داشت.
آنچه سرنوشت پرسپولیس حد اقل در این فصل معلوم می‌کند، نه نتیجه دربی که وجود چنین فضاهایی است. البته بنا بر این است که اصلا چنین مسایلی وجود نداشته باشد. در واقع سرنوشت تیمی اگر در گرو یک بازی باشد یعنی بنیان‌های داخلی آن به قدری سست است که نمی‌توان روی آن هیچ حسابی باز کرد.

*به دنبال بی‌ثباتی در پرسپولیس
در روزهای گذشته بعضی بدشان نیامد که شایعاتی را علیه پرسپولیس راه بیندازند و به افکار عمومی بقبولانند که اگر پرسپولیس برابر استقلال متحمل ناکامی شود، مقدمات برکناری فراهم خواهد شد. افرادی با اهداف گوناگون ممکن است دست به رواج این شایعه زده باشند ولی وجه مشترک همه آن‌ها، این است که تمام یا بخشی از پرسپولیس را بی‌ثبات می‌خواهند. ممکن است واقعا به دنبال تضعیف سرمربی، به‌عنوان رکن نتیجه‌گیری شوند و ممکن است از طریق او به دنبال ایجاد تغییرات در بخش مدیریتی باشند حالا یا برای تسویه حساب شخصی یا برای باز کردن فضا برای ورود خود یا عوامل وابسته به خود.

*از توهین به یحیی تا شایعه برای پرسپولیس
با توجه به ممنوعیت ورود مربیان خارجی، در حال حاضر یحیی گل‌محمدی یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای پرسپولیس است. این‌که می‌گویند نفر دیگری وجود ندارد. سخنی اشتباه است و البته یک جور توهین به یحیی است. یعنی چون گزینه‌ای نیست، یحیی سرمربی شده است و این درست نیست. پرسپولیس، انتخاب‌های خوب دیگر هم داشت ولی یحیی با توجه به سوابق و عملکرد دارای بیشتترین امتیازات بود و این وضعیت هنوز وجود دارد. چرا باید به ادعای بعضی توجه کرد که پرسپولیس به خاطر یک یا چند بازی آن هم بعد از قهرمانی و حضور در فینالی که اتفاق‌هایی افتاد، باید خود را وارد بی‌ثباتی کند؟
بحث‌هایی که درباره یحیی و احتمال جدایی مطرح می‌شود اصلا عقلانی نیست و در حد همان شایعات حاشیه‌ساز ارزیابی می‌شود.

*نمایندگان هیات‌مدیره به دیدار یحیی رفتند
روزگذشته، جعفر سمیعی، همراه با غلامعباس علی علیپور در محل تمرین حضور پیدا کردند. همراهی یک عضو هیات‌مدیره، بیشتر این احساس را ایجاد می‌کرد که هیات‌مدیره پیش افتاده است تا ماجرا را پایان دهد. ماجرایی که با مصاحبه‌های کادرفنی شروع شده بود و بعد شایعات در گرفت که صحبت از تغییرات در کادر فنی است. درحالی‌ که از سوی دیگر شنیده می‌شود شاید به خواست بعضی اعضای هیات مدیره، تغیراتی در ترکیب آن به وجود آید. به هر حال دیروز سمیعی و علیپور به تمجید از یحیی پرداختند و علیپور البته اشاره‌ای هم به شایعات و آن‌ها را رد کرد.
به هر حال خارج از عقل و منطق هم به نظر می‌رسید که مدیران باشگاه بخواهند خود و پرسپولیس را وارد داستان‌های سخت و پیچیده کنند. به ویژه همین حالا هم بخشی از جامعه هواداری، وزارت ورزش و جوانان را متهم می‌کند که با یک برنامه‌ زمان‌بندی در تضعیف مرحله به مرحله پرسپولیس، نقش داشته است.

*برانکو و هیات مدیره وقت هم دل و قلوه نمی‌دادند
این دربی هم می‌آید و می‌رود. قطعا متفاوت از بازی‌های دیگری که می‌آیند و می‌روند. واقعا مسابقه‌ای نیست که برای برنده و بازنده‌اش به این راحتی‌ها تمام شود ولی بالاخره می‌گذرد. آنچه می‌ماند قهرمانی و افتخار دیگری است که باید کسب شود و همه برای عدم تصاحب ان از طرف پرسپولیس، بسیج شده و عزم خود را جزم کرده‌اند اما می‌دانید چه کسی می‌تواند این شانس را از خود پرسپولیس بگیرد؟ فقط خود پرسپولیس می‌تواند اگر تمام مجموعه یکدل و رو راست نباشد. آن‌ها که نمی‌توانند بروند. اگر امروز شایعاتی از آن دست که گفتیم مجال مطرح شدن و جدی گرفته شدن پیدا می‌کنند برای این است که یک چیزهایی در خود مجموعه درست نیست. آن حس و اعتماد و احترام و سلسله مراتبی که باید در مثلث کادر فنی، مدیرعامل و هیات مدیره وجود داشته باشد، وجود ندارد. بدون تعارف وجود ندارد. خودمان را که نمی‌توانیم فریب بدهیم. یک مسایلی را اعتماد متقابل حل می‌کند. بعضیموارد را احترام متقابل و گاهی ممکن هیچ یک از این ۲ نباشد ولی سلسله مراتب، نظم و حرفه‌ای جای آن را پر می‌کند. آیا هیات مدیره فکر می‌کند در گذشته همیشه این‌طور بود که هیات‌مدیره‌های وقت برانکو را بخواهد یا قبول کند. آیا یحیی گل‌محمدی فکر می‌کند همیشه این طور بود که برانکو با هیات مدیره راحت باشد یا همه آن‌ها را قبول داشته باشد. گاهی چنین نبود ولی اصلا فکرش را به این سمت نمی‌داد. باید این‌ها را یاد بگیرند. پرسپولیس وقتی مسایل درونی را سر و سامان داد وقتی به یک قوام و انسجامی در این بخش رسید آن‌گاه عبور از موانع امکان‌پذیر می‌شود.
این‌جا قرار است همه چیز برای پرسپولیس و به خاطر هوادار باشد.

انتهای پیام/

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --