استراحت بازیکنان یا تقدیم نتیجه به سپاهان 

0

احتمال قهرمانی پرسپولیس در لیگ بیستم آن‌قدر زیاد است که حواشی عجیب و تکاپوی سایر تیم‌ها و دست‌اندرکاران‌شان هم نمی‌تواند مانع موثری در رقم خوردن پنجمین قهرمانی متوالی شاگردان یحیی گل‌محمدی باشد.

هرچند همین نقطه اتکا هم باعث نشده که برخی از تلاش برای شکل گرفتن نتایجی خارج از زمین بازی و ایجاد حاشیه‌ها دست بردارند. در مراسم قرعه‌کشی نیمه‌نهایی جام حذفی یکی از خبرنگاران از ناصر عبداللهی سرپرست استقلال سوال کرد؛ «آیا در دیدار هفته آخر مقابل سپاهان، آبی‌ها به ترکیب اصلی تیم‌شان استراحت خواهند داد؟» سوالی که بازهم شائبه تبانی استقلالی‌ها با یک تیم لیگ برتری را مطرح می‌کند و قوت بخشیدن به فرضیه یک پیروزی پرگل! برای شاگردان محرم نویدکیا. اتفاقی که در اولین دوره لیگ در سال ۸۱-۸۰ هم رخ داد. در بهار آن سال پرسپولیس تیم دوم لیگ برتر بود و استقلال برای قهرمانی تنها به یک امتیاز نیاز داشت. ملوان توانست استقلال را در انزلی شکست بدهد و قهرمانی به پرسپولیس در تهران به سرخپوشان رسید. پس از آن این‌طور عنوان شد که باندبازی بعضی بازیکنان استقلال برای باخت عمدی صورت گرفته تا به مرحوم منصور پورحیدری ضربه بزنند.

در روزی که قرار است پرسپولیس مقابل پیکان قرار بگیرد و با یک‌برد یک ‌بر صفر هم قهرمانی لیگ بیستم را به خود اختصاص ‌دهد در میدانی دیگر سپاهان هم نیم‌نگاهی به قهرمانی دارد و به امید برهم خوردن برخی معادلات خواب حضور روی سکوی قهرمانی می‌بیند، اما به‌شرط باخت یا تساوی پرسپولیس و البته برد پرگل خودش در دیدار برابر استقلال؛ تیمی که در فصول اخیر هم با اتهام تبانی مواجه بوده هرچند تبانی‌هایش بیشتر با هدف رقم خوردن قهرمانی آبی‌ها صورت گرفته است. استقلال در آخرین هفته از لیگ برتر دیگر تغییری در رتبه سومی‌‌اش در جدول ایجاد نخواهد شد و سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان را کسب کرده است. با این وصف به نظر می‌رسد که اگر قرار بر تبانی هم باشد مشابه همان دیدار هفته آخر فصل ۸۱-۸۰ خواهد بود البته باهدف باخت استقلال به سپاهان با تعداد گل‌های بیشتر تا در صورت رقم خوردن تساوی پرسپولیس مقابل پیکان، سپاهان با جبران اختلاف گل‌هایش بتواند در صدر بنشیند. هرچند پرسپو‌لیس لیگ بیستم خیلی درگیر مسایل حاشیه‌ای و باندبازی‌ها نیست اما اتفاقات فوتبال را هم نمی‌توان پیش‌بینی کرد و برخی اتفاقات رخ داده را هم نمی‌توان کنترل کرد.

۶  اتهام تبانی 

استقلالی‌ها در فصل ۸۴ – ۸۳ در حالی قهرمان شدند که برخی این قهرمانی را حاصل تبانی با شموشک مطرح کردند. شموشک در آن فصل تیمی بود که در خانه‌اش شکست نمی‌خورد و فولاد صدرنشین را هم در همان قلعه‌ عقاب‌ها شکست داد. ۳ هفته مانده به پایان لیگ برتر، استقلال در نوشهر به دیدار شموشک رفت اما این بار یک گل عجیب شکست خورد و داستان قهرمانی عوض شد. رامین محرم‌نژاد در خط دفاع توپ را لو داد و همان گل عنایتی سبب پیروزی استقلال شد و همان زمان شایعات زیادی اطراف تبانی پیچید. فصل بعد امیر قلعه‌نویی این بازیکن را به استقلال آورد و محرم‌نژاد بدون حتی یک دقیقه بازی سال بعد از استقلال رفت.

در فینال جام حذفی در فصل ۸۷-۸۶ هم اتفاقی مشابه رخ داد و در دیدار رفت که در گیلان برگزار شد، تیم پگاه موفق شد با نتیجه یک‌بر صفر استقلال را شکست دهد، اما در بازی برگشت، تیم امیر قلعه‌نویی موفق شد ۳ بر صفر پگاه گیلان را شکست داده و قهرمان جام حذفی شود. استقلال در حالی برنده این بازی شد که ابراهیم تقی‌پور، مدافع پگاه گیلان در این بازی بسیار ضعیف کار کرد و به‌نوعی روی هر ۳ گلی که تیمش دریافت کرد نقش داشت. تقی‌پور فصل ۸۷-۸۸ را به دعوت قلعه‌نویی در تیم استقلال بازی کرد. این داستان‌‌ همان ماجرایی است که محمد مایلی‌کهن بار‌ها در موردش حرف زده است.

فصل ۸۸-۸۷ در فاصله۳ هفته مانده به پایان لیگ بر‌تر استقلال با اختلاف یک امتیاز از ذوب‌آهن پیش بود که ۲ دیدار پشت سر هم را با تساوی پشت سرگذاشت و با توجه به پیروزی‌های ذوب‌آهن ۳ امتیاز پیش افتاد. فولاد با ذوب‌آهن بازی داشت و استقلال با پیام مشهد قبل از بازی امیر قلعه‌نویی مصاحبه‌های زیادی کرد که فولادی‌ها را تهییج کند به بازی کردن در دیداری که اهمیتی برایشان نداشت. از سوی دیگر به منصور ابراهیم‌زاده خبر دادند که یکی از بازیکنانش ممکن است در بازی مقابل فولاد بازی خودش را نکند، او شاهین خیری هافبک دفاعی‌ ذوب‌آهن و بازیکن سابق استقلال بود که در آن بازی ذخیره شد‌. نیمکت‌نشینی که به تاکتیک تیمی ذوب‌آهن ضربه زد. درسال پایانی حضور دروازه‌بانان خارجی عیسی اندوی هر توپی که می‌آمد را گل خورد تا بازی ۴-۱ به نفع فولاد شود. استقلال قهرمان شد و مجید جلالی سرمربی فولاد به گفته قلعه‌نویی مردانه بازی کرد و قابل تحسین بود. این‌‌ همان سالی بود که چندستاره لیگ برتری موفق نشدند در نیم‌فصل دوم جلوی استقلال بازی کنند. آن‌ها یا ۳ اخطاره می‌شدند یا به دلیل مشکلات مالی و مصدومیت بازی نکردند. محمد نوری صبا، مهدی کریمیان برق شیراز ابراهیم توره پرسپولیس و… مثال‌هایش بودند و از این بین کریمیان و توره سال بعد به سپاهان قلعه‌نویی رفتند.

فصل ۸۸-۸۷ پرسپولیس در رشت به مصاف پگاه گیلان رفت. ابراهیم توره، بازیکن آن سال پرسپولیس که به‌نوعی مهره کلیدی تیم هم به شمار می‌رفت زمانی که داور بازی را متوقف کرد، بی‌جهت به توپ ضربه زد و با دریافت کارت زرد از حضور در دربی محروم شد. مربی آن سال استقلال قلعه‌نویی بود. البته قلعه‌نویی سال بعد در استقلال نماند و به سپاهان رفت و ابراهیم توره نیز به سپاهان قلعه‌نویی. این اتفاق باعث شد تا باز نام قلعه‌نویی بر سر زبان‌ها بیفتد و این اتهام هم هیچ‌گاه ثابت نشد.

فصل ۹۱-۹۰ علی‌اصغر مدیر روستا، سرمربی برکنار شده شهرداری تبریز، چند هفته پس از برکناری، طی یک مصاحبه جنجالی گفت که میثم بائو، مهاجم تیمش، با دریافت کارت زرد عمدی، کاری کرده است که در مقابل تیم سابقش بازی نکند. مدیر روستا این نکته را هم گفت که بائو فصل آینده به تیمی خواهد رفت که قلعه‌نویی هدایت آن را بر عهده خواهد داشت. حرف‌های مدیر روستا وقتی به حقیقت تبدیل شد که ژنرال آبی‌ها سرمربی استقلال شد و میثم بائو را به عنوان اولین خرید به استقلال برد.

فصل ۹۲-۱۳۹۱ استقلال در بازی رفت مقابل سپاهان اصفهان اسیر بازی خوب زرد‌پوشان شده است. اما این استقلال است که برخلاف جریان بازی به گل می‌رسد. توپ به خسرو حیدری می‌رسد و او به سمت دروازه سپاهان حمله‌ور می‌شود حسن اشجاری، بازیکن تیم سپاهان در آن صحنه در پست خود حضور ندارد و فضای مناسب را برای حیدری خالی کرده است و احمد جمشیدیان نیز در حالی که می‌توانست به توپ برسد ناگهان مکث می‌کند تا خسرو حیدری بدون هیچ مزاحمی با دروازه‌بان سپاهان تک‌به‌تک شود و گل تیمش را به ثمر رساند.  حسن اشجاری در نیم‌فصل و احمد جمشیدیان در پایان فصل به استقلال تهران می‌پیوندند. البته در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی همان سال احمد جمشیدیان پنالتی خود را به وسط دروازه و آغوش سید مهدی رحمتی می‌فرستد اما این پنالتی نتوانست مانع از فینالیست شدن سپاهان شود. در همان فصل نقل و انتقالات، امیر قلعه‌نویی غیر از احمد جمشیدیان خرید جنجالی دیگری نیز داشت. محمدمهدی نظری، بازیکن سابق فجر سپاسی که در دیدار مقابل استقلال عملکرد بسیار ضعیفی داشت و یک موقعیت تک‌به‌تک را نیز خراب کرد. او در اواسط بازی به علت بازی ضعیف تعویض شد و سرپرست فجر سپاسی نیز او را به کم‌کاری متهم کرده بود.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --