از نظر شما، ریخت‌وپاش چند صفر دارد؟

0

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران چندی پیش آغاز شد و تیم‌ها، عملکردهای متفاوتی از خود بر جای گذاشتند. برخی سیاستِ حفظ بازیکنان را در اولویت قرار دادند و برخی دیگر با بودجه‌ای به نظر نامحدود، ستاره‌های فصل گذشته لیگ برتر فوتبال ایران را به شهر خودشان بردند.
سپاهان، یکی از تیم‌های پر خبرِ این فصل از نقل و انتقالات فوتبال ایران بود. تیمی که در روز پایانی لیگ بیستم، کورس قهرمانی را به پرسپولیس واگذار کرد و در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ نیز حضور نداشت. اما محرم نویدکیا در مصاحبه‌ای جالب، مدعی شد «وجدانِ راحتی برای ریخت‌وپاش نکردن سپاهان در نقل و انتقالات این فصل از فوتبال ایران دارد!»
این در حالی است که سپاهان در این فصل از نقل و انتقالات، علاوه بر جذب کریستوفر نت اتریشی که در ادامه یادداشت به بررسی عملکرد و قیمت او می‌پردازیم، مسعود ریگی، شهریار مغانلو و فرشاد احمدزاده را نیز به خدمت گرفت. حال سوال اینجاست که منظور از «ریخت‌وپاش نکردن» چیست؟ اصلا «ریخت‌وپاش در بازار نقل و انتقالات»، از منظر باشگاه سپاهان در بازه قیمتی چند میلیارد تومان قرار می‌گیرد.
مقصود از این یادداشت، نه توهین به شخصیت محرم نویدکیای دوست‌داشتنی است و نه زیر سوال بردنِ عملکرد او. اتفاقاً برعکس، محرم نویدکیا، یکی از قابل‌احترام‌ترین و باشخصیت‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال این مرز و بوم است و چه خوب که پرسپولیس، پس از سال‌ها نفرت پراکنیِ عده‌ای معلوم‌الحال در اصفهان بر ضد این تیم و هوادارانش، دوباره آقای محبوبِ نصف جهان را به‌عنوان رقیب، این بار در قامت سرمربی می‌بیند. او بارها و بارها از ارتش سرخ و عملکردش تمجید کرده و برخلاف سایر رقبای متوهم، دستاوردهای پرسپولیس در فوتبال ایران و آسیا را به درستی نتیجه «درست فوتبال بازی کردن» دانسته است.
اصلا همین که در روز خداحافظی‌ات، پس از کوله باری از تجربه و افتخارات، در پاسخ به خبرنگاری که تو را هم ردیفِ علی کریمی قرار می‌دهد، بگویی «لطفاً علی کریمی را نه‌تنها با من، بلکه با هیچ بازیکن دیگری مقایسه نکنید»، نشان از شخصیت بالایت دارد. در این شکی نیست. اما ظاهراً محرم نویدکیای محبوب و محجوب در قامت سرمربی سپاهان، در شرایطی که همه می‌دانیم چه کسانی عنان کار را در این باشگاه به دست دارند، تحت تاثیر افراد به خصوصی قرار گرفته است.
این فرافکنی‌ها و اظهارنظرهای جالب‌توجه، فقط وجهه محرم نویدکیا را خراب می‌کند و بس. اتفاقی که ما هم دوست نداریم هرگز رخ دهد. در همین رابطه، عملکرد سپاهان اصفهان در نقل و انتقالات تابستانی لیگ برتر فوتبال ایران را، بدون جانبداری از تیم محبوب‌مان بررسی می‌کنیم.
خروجی‌ها، کمرنگ‌تر از ورودی‌ها
سپاهان در فصل آینده از لیگ برتر فوتبال ایران، پیام نیازمند را در اختیار نخواهد داشت. سنگربان این تیم پس از آنکه لژیونر شدن را انتخاب و در ورزشگاه خالی از تماشاگر نقش‌جهان با سپاهانی‌ها خداحافظی کرد، راهی پورتیموننزه پرتغال شد. اما باشگاه اصفهانی برای جانشینی دروازه‌بان جوانش، دست به خرید یک بازیکن اتریشی که از قضا ارزانقیمت هم نیست، زد تا کریستوفر نت ۳۱ ساله با سابقه بازی در تیم‌های اتریشی و همچنین تیم دوم هوفنهایم، برای فصل آینده روی خط دروازه این تیم بایستد.
احسان حاج صفی، دیگر جداشده سپاهان بود. بازیکنی که هرگز درخشش فصول گذشته را در ترکیب این تیم نداشت و بسیار بیشتر از قبل، درگیر حواشی خارج از زمین فوتبال برای این تیم شد. حاج صفی، راهی آ .اِک آتن شد و به نظر می‌رسد سپاهانی‌ها برای جایگزینی این بازیکن، فرشاد احمدزاده را زرد پوش کرده‌اند. به‌هرحال، با توجه به سبک بازی ۲ بازیکن و کیفیت عملکردشان در فصل گذشته، این جایگزینی را می‌توان پروژه‌ای موفق برای تیم سپاهان در نظر گرفت؛ چراکه فرشاد احمدزاده در لیگ فصل قبل، یکی از ستاره‌ها بود و این در حالی است که احسان حاج صفی، فصل خوبی را پشت سر نگذاشت.
مهدی ترکمان و محمد محبی نیز سایر بازیکنان جداشده از ترکیب این تیم بودند؛ درحالی که شهریار مغانلو، مسعود ریگی و نیما میرزا زاد به جمع بازیکنان این تیم برای فصل آینده اضافه شده‌اند.
شهریار مغانلو، صید بزرگ
یکی از بازیکنان ورودی سپاهان، شهریار مغانلو است. بازیکنی که یکی از پر سروصداترین نقل و انتقالات این فصل فوتبال ایران را رقم زد. شهریار مغانلو که سکونشین تیم سانتاکلارا پرتغال بود، فصل گذشته رال در ترکیب پرسپولیس به میدان رفت و یکی از بازیکنان تاثیرگذار ارتش سرخ در راه صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و رسیدن به قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران لقب گرفت. با توجه به قرضی بودن حضور شهریار مغانلو در پرسپولیس، مسوولان این باشگاه برای تمدید قرارداد شهریار به مدت یک فصل دیگر با مسوولان سانتاکلارا مذاکراتی را صورت دادند که صدالبته این مذاکرات شکست خورد. با توجه ادعای یکی از مدیران باشگاه پرتغالی در مصاحبه با ما، سانتاکلارا پس از درخشش شهریار مغانلو حاضر به تمدید قرارداد قرضی شهریار مغانلو نشد و در عوض، پیشنهاد خرید دائمی را به طرف ایرانی داد.
ابتدا باشگاه پرسپولیس پیشنهاد ۲۵۰ هزار دلاری را به سانتاکلارا برای دریافت رضایتنامه این بازیکن ارائه کرد. پیشنهادی که هرگز با موافقت مدیران باشگاه پرتغالی روبه‌رو نشد و بر اساس ادعای مدیر باشگاه سانتاکلارا، پیشنهاد پرسپولیس تا قیمت ۵۰۰ هزار یورو نیز بالا رفت. البته این پیشنهاد نیز توجه طرف مقابل را جلب نکرد و در پاسخ، آن‌ها مدعی شدند یک تیم قطری و «رقیب پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران»، حاضر به پرداخت بیش از ۶۰۰ هزار یورو هستند. اتفاقی که کاملاً برای شهریار مغانلو و پرسپولیس، دور از تصور بود.
از طرفی، با توجه به تفاوت در پرداخت دستمزد پرسپولیس و سپاهان به شهریار مغانلو، این بازیکن رغبت شدیدی به تغییر تیم نشان داد و به همین سبب بود که فشاری از جانب خودِ شهریار به باشگاه پرتغالی برای دریافت رضایتنامه با مبلغ پایین‌تر وارد نشد. اتفاقی که برخلافش، در ماجرای بازگشت مهدی ترابی افتاد. او مدعی شد در ایران فقط برای پرسپولیس بازی خواهد کرد و فشار مضاعفی به باشگاه قطری برای دریافت رضایتنامه وارد کرد.
درهمین حین، محمد محبی جوان که در این فصل نیز تاثیرگذاری زیادی برای سپاهان نداشت، وارد معامله شد و مدیران سپاهان مدعی شدند پولی برای انتقال شهریار مغانلو پرداخت نکرده‌اند. طبق ادعای آن‌ها، معاوضه محمد محبی با شهریار مغانلو در شرایطی انجام شده که آن‌ها هیچ رقم اضافی برای به خدمت گرفتن مغانلو پرداخت نکرده‌اند. حالا سوال اینجاست که «آیا محمد محبی، که نه بازی ملی مثال‌زدنی در کارنامه داشته و نه در تیم معتبر بین‌المللی بازی کرده است، بیش از ۶۰۰ هزار یورو می‌ارزیده که مسوولان سانتاکلارا حاضر به معاوضه او با بازیکن به زعم خودشان گران‌قیمت شده اند؟!
پر واضح است که نه… البته سپاهان نشان داده که در نقل و انتقالات، قادر است کارهایش را بدون پرداخت «پول» به پیش ببرد و با توجه به فعال بودنِ شرکت فولاد مبارکه در حوزه صادرات و واردات، این ماجرا دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. اما آنچه که در ماجرای پیوستن شهریار مغانلو به سپاهان واضح به نظر می‌رسد، یک انتقال گرانقیمت، نه‌تنها از منظر دریافت رضایتنامه، بلکه پرداخت دستمزد حضور این بازیکن در ترکیب سپاهان برای فصل آینده است.
حفظ آقای گل، چقدر آب‌خورده است؟
سجاد شهباز زاده که در فصل گذشته لیگ برتر فوتبال ایران موفق شد کفش طلای این رقابت‌ها را به چنگ بیاورد، پس از جدایی شهریار مغانلو از پرسپولیس، تا یک‌قدمی پیوستن به این تیم نیز رسید اما سپاهان هر طور که بود، این بازیکن را با چنگ و دندان حفظ کرد تا فصل آینده نیز با حضور کیروش استنلی، شهریار مغانلو و سجاد شهباز زاده، پرقدرت‌ترین خط آتش را در بین تیم‌های لیگ بیست و یکم در اختیار داشته باشد.
بدون شک سجاد شهباززاده نیز ارزانقیمت به پای سپاهانی‌ها نمانده است. بازیکنی که هم باتجربه‌تر از سایرین است و هم کیفیت بسیار بالاتری نسبت به آن‌ها دارد.
اصفهان، مقصدِ جدید فرشاد
یکی دیگر از بازیکنان ورودی سپاهان برای فصل آینده، فرشاد احمدزاده است. بازیکنی که سابقه به میدان رفتن در پیراهن پرسپولیس را نیز در کارنامه دارد و فصل گذشته نیز تحت هدایت جواد نکونام، موفق شد با پیراهن فولاد خوزستان قهرمانی جام حذفی فوتبال ایران را تجربه کند. او نیز یکی از گرانقیمت‌ترین بازیکنان شاغل در لیگ برتر فوتبال ایران به‌حساب می‌آید. علاوه بر این‌ها، حفظ سروش رفیعی را نیز در نظر بگیرید. سپاهان، با خرید چنین بازیکنان گران‌قیمتی، بازیکنانی را برای فصل آینده در ترکیب تیمش حفظ کرده که بیشترین دستمزد دریافتی را در این میان دارند.
طبق گفته اکثر مدیران حاضر در فوتبال ایران، یکی از تیم‌های صنعتی با ارائه پیشنهادهای بسیار بسیار گرانقیمت در کنار تقدیم حواله و سهام به بازیکنان حاضر در سایر تیم‌ها، توازن بازار نقل و انتقالات را بر هم می‌زند که همین مورد، نگه‌داشتن ستاره‌ها در ترکیب تیم فصل گذشته‌شان را که از قضا آنجا بسیار هم خوش درخشیده و به افتخاراتی دست یافته‌اند، سخت کرده است. بنابراین، دور از تصور نیست که منظورشان از «یک تیم صنعتی»، کدام است!
معمای مسعود ریگی به سود سپاهان
بدون شک یکی از بهترین هافبک‌های دفاعی در فصل گذشته فوتبال ایران، مسعود ریگی بود. بازیکن سابق استقلال که بازی‌های بسیار باکیفیتی در ترکیب آبی پوشان پایتخت از خود به نمایش گذاشت، ناگهان به سپاهان پیوست تا این تیم برای فصل جدید، پر مهره‌تر از فصل قبل باشد. مهره‌هایی که کیفیتشان به‌مراتب بالاتر از مهره‌های جداشده این تیم است.
طبق گفته مدیران استقلال، این بازیکن درخواست مبلغی بیش از ۱۰ میلیارد تومان برای فصل آتی داشته که با توجه به درخشش او در فصل گذشته، دور از ذهن هم نیست. اما مقصودمان از اشاره به صحبت‌های مدیران این باشگاه که از قضا در برنامه زنده تلویزیونی به زبان آورده شد، اعتماد به صحبت‌های این افراد نیست. هرچه که باشد، مدیران دولتی در فصول اخیر نشان داده‌اند هرگز نمی‌توان به صحبت‌هایشان اعتماد کرد. صدالبته که در این روزگارِ وا نفسای فوتبال ایران، به بازیکنان هم نمی‌توان خرده گرفت که چنین درخواستن‌های سنگینی را داشته باشند. مبالغی که هرگز در یک فوتبالِ ایده‌آل و با مدیریت آرمانی، یک دهم‌شان نیز حقِ برخی بازیکنان نیست.
به‌هرحال، وقتی مشتری دست‌به‌نقدی تحت عنوان «تیم‌های صنعتی» برای پرداخت چنین مبالغی وجود دارد، طبیعی است که مجال بازارگرمی برای این بازیکنان بیش‌ازپیش فراهم شود.
سخن پایانی
در این یادداشت، هدفمان از بررسی نقل و انتقالات باشگاه سپاهان، خرده گرفتن به بازسازی یک پروژه تقریباً فراموش شده تحت عنوان «سپاهان کهکشانی» نیست. هواداران فوتبال در ایران، حق طبیعی‌شان است که از بازی تیم‌های محبوب‌شان لذت ببرند و این لذت نیز به جز با در اختیار داشتن ستاره‌ها و تماشای هنرنمایی آن‌ها در مستطیل سبز، میسر نیست. اصلاً مدیریت در فوتبال یعنی همین. اگر تیمی پر هوادار است، حقش در اختیار داشتن بازیکنان باکیفیت نیز هست. با بازیکنان درجه چندم که نمی‌توان جام برد. می‌توان؟
پرسپولیسِ برانکو، یک استثنا بود. تیمی که با دستان خالی به چهارمین قهرمانی متوالی هم رسید و با تنها ۱۱ نفر، به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید. تیمی که پنجره نقل و انتقالاتی‌اش به سبب سوء مدیریت بسته شد؛ اما با دستان خسته‌اش، روی بخار پنجره‌های بسته، حکم صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا را امضا کرد. داستانی شبیه به این، فقط در کتاب‌هایی با درون‌مایه حماسی به چشم می‌آید؛ نه در زمین فوتبال. اتفاقی که صدالبته برانکو ایوانکوویچ و شاگردانش آن را در مستطیل سبز رقم زدند. قطعاً لازم به ذکر نیست که اگر آن تیم، بازیکنانی در حد فینال آسیا داشت، سرنوشت جور دیگری رقم می‌خورد و تماشای رقص ژاپنی‌ها در استادیوم آزادی، در پایان سهمِ ارتش سرخ نمی‌شد.
مقصودمان از این یادداشت، زیر سوال بردن عملکرد نقل و انتقالاتی سپاهان نیست و با سند و مدرک اثبات کرده‌ایم که برخلاف ادعای برخی، سپاهان اتفاقاً یکی از پرخرج‌ترین تیم‌های فوتبال ایران در فصل نقل و انتقالات بود. این‌گونه مصاحبه‌ها و بی‌خبر نمایی‌ها، فقط و فقط وجهه محرم را خراب می‌کند و بس. لذت بردن از هدایت یک تیم پرستاره، حق محرم است و کسی هم به چنین موردی معترض نیست. اما لطفاً همان محرم دوست‌داشتنی بمان. بدون مصاحبه، بدون جنجال…

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --