احتمال ساده ریاضی یا باگ کامپیوتری

0

میلاد اعظمی – خبرنگار: مراسم قرعه‌کشی فصل جدید لیگ‌برتر فوتبال کشور شنبه عصر برگزار شده پس از آن تیم‌‌‌‌ها رقبای خود را در هفته‌‌‌‌‌های مختلف شناختند آنهم در مراسمی که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد. پس از قرعه‌کشی مشخص شد که دیدار تیم‌های پرسپولیس و استقلال در هفته هشتم فصل بیست و یکم لیگ‌برتر فوتبال کشورمان و به میزبانی استقلال انجام می‌شود. بعد از اینکه قرعه‌کشی به صورت کامل انجام و برنامه مسابقات رسما اعلام شد، شاهد اتفاق عجیبی بودیم.
پس از قرعه‌کشی فصل جدید لیگ‌برتر مشخص شد که برنامه بازی‌‌‌‌‌های پرسپولیس در این فصل عینا در هفته‌های هشتم، یازدهم، دوازدهم و سیزدهم با فصل هجدهم یکی هست و در هفته‌های دهم و یازدهم شباهت‌هایی وجود دارد. این مسئله باعث ایجاد شائبه‌‌‌‌‌هایی بین هواداران پرسپولیس شد و این مسئله مطرح شد که قرعه‌کشی با برنامه قبلی انجام شده و عملا چیزی به اسم قرعه‌کشی نبوده است.
در فصل هجدهم پرسپولیس در هفته هشتم به مصاف استقلال رفت که در آن بازی استقلال میزبان بود. در این فصل پرسپولیس در هفته نهم میزبان پیکان، در هفته دهم میهمان سایپا، در هفته یازدهم میزبان ذوب‌آهن، در هفته دوازدهم مهمان سپاهان و در هفته سیزدهم میزبان تراکتور بود.
در قرعه‌کشی فصل جدید لیگ‌برتر هم پس از اعلام برنامه مشخص شد که پرسپولیس مثل فصل هجدهم در هفته هشتم میهمان استقلال، در هفته یازدهم میزبان ذوب‌آهن، در هفته دوازدهم میهمان سپاهان و در هفته سیزدهم میزبان تراکتور است. نکته جالب اینجاست که برنامه این فصل در هفته نهم و دهم تقریبا مثل فصل هجدهم است با این تفاوت پرسپولیس در هفته نهم فصل جاری باید میزبان تیم هوادار باشد و در هفته دهم میهمان پیکان. یعنی پرسپولیس نسبت به فصل هجدهم هفته بازی با پیکان یک هفته تغییر کرده و به جای سایپا هم هوادار در قرعه‌کشی وجود دارد.
این شباهت عجیب و غریب باعث شد تا هواداران پرسپولیس از روز گذشته به این مسئله معترض شوند و معتقد باشند که عمدی در کار است تا شرایط پرسپولیس در قرعه‌کشی سخت باشد. به هر حال بازی کردن با حداقل ۳ مدعی در ۶ هفته متوالی کار بسیار دشواری است. پرسپولیسی‌‌‌‌ها معتقدند اراده‌ای وجود دارد تا آنها نتوانند امسال به ششمین قهرمانی برسند و این مسئله در همین قرعه‌کشی منظور شده است.
این مسئله یعنی تشابه قرعه پرسپولیس در لیگ هجدهم لیگ بیست و یکم باعث شد تا با سهیل مهدی، مسئول برگزاری مسابقات سازمان تماس بگیریم و از او در خصوص علت این مسئله سوال بپرسم.
«مهدی در این خصوص گفت: این یک موضوع کاملا اتفاقی است و قرعه‌کشی به صورت کامپیوتری و رندوم انجام می‌شود.»
وی ادامه داد: «این طور نیست که قرعه‌کشی به صورت دستی باشد و بشود قرعه‌‌‌‌ها را دستکاری کرد. قرعه‌کشی لیگ کاملا روی یک الگوریتم ثابت و مشخص است و امکان ندارد که بشود در آن دستکاری کرد. اگر تشابهی در برنامه بازی‌‌‌‌ها وجود دارد، کاملا اتفاقی است.»
ما برای اینکه بتوانیم جواب دقیق‌تری در این خصوص بگیریم به سراغ مهدی کرامتی، مسئول آی‌تی سازمان لیگ رفتیم تا در این مورد توضیح کامل را بدهد.
کرامتی در همین خصوص گفت: «این موضوع می‌تواند یک مسئله کاملا تصادفی و البته ریاضی باشد. واقعیت این است که ۳، ۴سال است که کمیته مسابقات نخواسته نوع جدول قرعه‌کشی و برنامه بازی‌ها را تغییر بدهد و شاید دلیل این اتفاق باشد.»
وی ادامه داد: «با توجه به وجود تیم‌های جفت در لیگ ما، باید طوری قرعه‌کشی انجام شود که مثلا پرسپولیس و استقلال پشت هم میزبان نباشند. به خاطر همین تیم‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال و تیم‌‌‌‌‌های همشهری که به نوعی دربی را برگزار می‌کنند به صورت جفت در جدول قرعه‌کشی می‌شوند.»
مسئول آی‌تی سازمان لیگ افزود: «احتمالا عدد پرسپولیس و استقلال در قرعه‌کشی فصل هجدهم و فصل جدید یکی بوده که اینطور در بازی‌های پرسپولیس تشابه وجود دارد. به هر حال این یک مسئله ریاضی است و ما نمی‌توانیم به صورت دستی در آن دخالت کنیم. به خاطر همین مسئله که گفتم یعنی برنامه‌ریزی دقیق بازی‌‌‌‌ها و برای اینکه تیم‌‌‌‌‌های جفت باهم میزبان نباشند با توجه به جدول ثابت و وجود تیم‌های ثابت همشهری این اتفاق رخ می‌دهد. شاید اگر خیلی ریز تر به جدول مسابقات نگاه کنیم مثلا بازی‌‌‌‌‌های سپاهان یا ذوب‌آهن هم در فصل جاری مثل فصل هجدهم باشد.»
کرامتی خاطرنشان کرد: «قطعا هیچ عمدی در این مسئله وجود ندارد. در قرعه‌کشی فصل جاری عدد پرسپولیس مثلا ۹ درآمد و می‌توانسته هر عددی بین ۱ تا ۱۶ باشد و این یعنی کاملا یک اتفاق رندم و شانسی است. شاید اگر مثلا عدد پرسپولیس ۱۰، ۱۲ یا ۶ می‌شد برنامه کاملا فرق می‌کرد و شاید مثلا با برنامه فصل پیش یکی می‌شد. چون در لیگ هم تیم‌های همشهری و به اصطلاح جفت زیاد است خیلی دست و بال ما باز نیست و چنین اتفاق‌هایی کاملا طبیعی است.»
وی در پایان گفت: «ما قرعه‌کشی را با یک جدول ثابت و به صورت کامپیوتری انجام می‌دهیم به همین دلیل امکان ندارد که بشود در آن تقلبی انجام داد یا دستکاری کرد. همان‌طور که گفتم این یک مسئله کاملا اتفاقی و رندوم است.»
به نظر می‌رسد که توضیحات سهیل مهدی و مهدی کرامتی در این خصوص قانع‌کننده باشد و اگر عدد پرسپولیس در قرعه‌کشی چیز دیگری در می‌آمد، برنامه‌‌‌‌ها فرق می‌کرد.
البته با توجه به تمام اقداماتی که علیه پرسپولیس در تمامی سال‌‌‌‌ها در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال صورت می‌گیرد باید به هواداران بابت شک کردن به این برنامه حق داد ولی وقتی مسئله را از باب فنی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این یک اتفاق بوده و ممکن بود هر طور دیگری هم رخ دهد.
هرچند در نهایت نمی‌شود منکر تمام اتفاق‌‌‌‌‌هایی که در حق پرسپولیس در سال‌های اخیر شده، شویم و نگوییم که از طرف سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال چه اجحاف‌‌‌‌‌هایی در حق پرسپولیس در تمام موارد در این سال‌ها شده، اما باز هم پرسپولیس در ۵ سال اخیر قهرمان بلامنازع فوتبال ایران بوده و هیچ چیزی نتوانست مانع رسیدن پرسپولیس به اهدافش شود.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --