احتمال حذف از آسیا وجود دارد؟

0

میلاد اعظمی – خبرنگار: «مجوز حرفه ای» مسئله‌ای که امروز به دغدغه بزرگ هواداران و البته کابوس عجیب برای آنها تبدیل شده است.

ماجرا کسب مجوز حرفه‌ای برای فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا که توسط کنفدراسیون فوتبال قاره صادر می‌شود و احتمال عدم‌کسب مجوز حرفه‌ای توسط پرسپولیس و استقلال این نگرانی را به وجود آورده که ممکن است سرخابی‌‌‌‌‌های تهران فصل‌آینده در لیگ قهرمانان آسیا حضور نداشته باشند.

در این بین صحبت‌‌‌‌ها و اظهارنظرهای ضد و نقیض درباره پایان مهلت کسب مجوز حرفه‌ای و البته رفع نشدن نواقص مورد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا مدتی است که استرس فراوانی را به هواداران پرسپولیس وارد کرده و آنها را نگران کرده که ممکن است برای فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا مجوز نگیرند.
اوضاع و احوال وقتی کمی خطرناک می‌شود که به یاد بیاوریم کنفدراسیون فوتبال آسیا به خاطر عدم رعایت برخی اصول مدنظرش چند سال پیش اجازه نداد باشگاه الاتحاد عربستان که جزو تیم‌های بزرگ عربستان و قاره آسیا حساب می‌شود در لیگ قهرمانان قاره شرکت کند و به راحتی آنها را حذف کرد. وقتی چنین اتفاقی برای اتحاد رخ داده یعنی afc به راحتی می‌تواند نمایندگان ایران را هم به همین دلیل از لیگ قهرمانان آسیا حذف کند.
واقعیت این است که تا امروز فقط باشگاه‌‌‌‌‌های سپاهان، گل‌گهر و فولاد توانستند مجوز حرفه‌ای را دریافت کنند و دیگر باشگاه‌های لیگ‌برتری موفق به کسب این مجوز از طریق کنفدراسیون فوتبال آسیا نشده‌اند. این مسئله نگرانی‌هایی را به وجود آورد و به خاطر همین دست به کار شدیم تا جزئیات جدیدی از این موضوع را به اطلاع شما هواداران برسد.
زمان هست!
بر خلاف اینکه چند روز گذشته از طرف منابع غیر رسمی اعلام شد که مهلت کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برطرف کردن ایرادات باشگاه پرسپولیس و استقلال تمام شده و به علت عدم برطرف شدن ایرادات مجوز حرفه‌ای صادر نخواهد شد اما هم مسئولان سازمان لیگ و هم مسئولان باشگاه پرسپولیس اعلام کردند که چنین اتفاقی رخ نداده و البته همچنان برای برطرف کردن ایرادات زمان وجود دارد.
مدارک پرسپولیس بارگزاری شده
طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا هر باشگاه باید در ۵حوزه مدارک خود را در سامانه این کنفدراسیون بارگذاری بکند تا مسئولان afc پس از بررسی مدارک و نظر خود را برای صدور یا عدم صدور مجوز حرفه اعلام کنند. در مورد پرسپولیس این اتفاق رخ داده است و مدارک مورد نظر بارگذاری شده است، البته ایراداتی هم از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا گرفته شده که باشگاه پرسپولیس باید آنها را برطرف کند.
ایرادات AFC به پرسپولیس چیست؟
کنفدراسیون فوتبال آسیا در ۳ مورد از باشگاه پرسپولیس ایراد گرفته و اعلام کرده که باید این سه مورد برطرف شود. اولین مسئله بدهی باشگاه پرسپولیس به گابریل کالدرون و خواکین است، مورد دوم که از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام شده صورت‌‌‌‌‌های مالی باشگاه و مورد سوم هم بحث مالکیت باشگاه پرسپولیس است که این مورد سوم را می‌شود مهمترین و حساس‌ترین این مورد اعلام کرد.
خیال مدیران باشگاه راحت است
با وجود ایراداتی که وجود دارد، اما خیال مدیران باشگاه از بابت کسب مجوز حرفه‌ای راحت است. آنها معتقدند همانند سال‌های گذشته که ایراداتی وجود داشته و رفع شده، امسال هم ایرادات رفع می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد. ضمن اینکه آنها در تلاش هستند تا طبق قوانین کشورمان و البته طبق مواردی که کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرده ایرادات را رفع کنند و پس از رفع نواقص بتواند مجوز حرفه‌ای را بگیرند.
مسئله مالکیت، اصلی‌ترین مسئله
با وجود اینکه مدیران باشگاه پرسپولیس اعلام کردند تا یکی، دو روز آینده طلب کالدرون و خواکین را پرداخت می‌کنند و درباره صورت‌‌‌‌‌های مالی هم مشکلی وجود ندارد، اما بحث مالکیت ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال که تحت نظر وزارت ورزش است بحث بسیار مهمی است. کنفدراسیون فوتبال آسیا معتقد است که هر ۲ باشگاه نباید توسط وزارت ورزش اداره شوند و اگر قرار است وزارت ورزش ایران مالک باشد، باید یک انتخاب بین پرسپولیس و استقلال داشته باشد. البته مدیران باشگاه پرسپولیس مدارک و گزارش‌‌‌‌‌های لازم درباره روند خصوصی بازی پرسپولیس را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کردند و نگرانی وجود ندارد. آنها معتقدند مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا در جریان روند خصوصی‌سازی و واگذاری باشگاه پرسپولیس قرار دارند و در این خصوص نمی‌تواند ایرادی به پرسپولیس بگیرند.
چراغ سبز AFC به پرسپولیس
هفته گذشته فدراسیون فوتبال آسیا با ارسال ایمیلی حضور پرسپولیس در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را خوشامد گفت و مدارک لازم برای ثبت نام پرسپولیس در این رویداد را خواستار شد. این موضوع برای مدیران باشگاه پرسپولیس چنین معنی داشته که کنفدراسیون فوتبال آسیا مشکلی بابت صدور مجوز حرفه‌ای برای پرسپولیس ندارد و به خاطر همین به پرسپولیس تبریک گفته اما به به نظر می‌رسد که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تمام تیم‌‌‌‌‌هایی که فصل آینده مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را به دست آوردند چنین ایمیلی فرستاده و این موضوع خیلی تواند دلیلی بر صدور حتمی مجوز حرفه‌ای باشگاه پرسپولیس باشد.
جلسات پرسپولیسی‌‌‌‌ها با فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش
در همین خصوص مدیران باشگاه پرسپولیس در هفته گذشته جلساتی را با حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال و همچنین مسئولان وزارت ورزش برگزار کردند تا نهایت همکاری برای کسب مجوز حرفه‌ای توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا با آنها انجام شود. ظاهرا، هم فدراسیون فوتبال و هم مدیران وزارت ورزش این قول را دادند که کمال همکاری را با پرسپولیس انجام می‌دهند.
احتمال حذف از آسیا ضعیف است
درنهایت مدیران باشگاه پرسپولیس معتقد هستند که مشکلی از بابت کسب مجوز حرفه‌ای وجود ندارد و به خاطر همین احتمال حذف پرسپولیس از فصل آینده لیگ قهرمانان به خاطر عدم کسب مجوز حرف‌های بسیار ضعیف است. مدیران پرسپولیس معتقدند تمام نواقصی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به آنها ایراد گرفته قابل برطرف شدن است و این موضوع نمی‌تواند مانع حضور پرسپولیس در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا شود.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --