ابهام پاییزی در بازگشت یار دوازدهم

0

مرضیه دارابی – خبرنگار: با بسته شدن پرونده هفته بیست و ششم لیگ برتر، حالا تنها ۴ بازی دیگر برای اتمام لیگ بیستم برتر باقی‌مانده است.

پرسپولیس برای قهرمانی پنجم، باید به ترتیب با آلومینیوم‌سازی اراک، ماشین‌سازی تبریز، تراکتورسازی و پیکان بازی کند؛ بعد از آن تکلیف قهرمان و تیم‌هایی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را گرفته‌اند، مشخص خواهد شد. این‌طور که پیش از این اعلام شده، سازمان لیگ در نظر دارد مسابقات فصل جدید لیگ برتر فوتبال را اوایل مهرماه آغاز کند، تاریخ مصوب هم ظاهرا دوم مهرماه است. بنابراین استارت لیگ بیست و یکم از دومین روز پاییز زده خواهد شد.

سهیل مهدی در این باره گفته است: «زمان تقریبی ما برای شروع لیگ اول یا دوم مهرماه بود، امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم. به خاطر اردوها و مسابقات ملی اگر این اتفاق نیفتد، مهرماه را از دست خواهیم داد.»

تعویق و تعطیلی طولانی مدتی که به خاطر کرونا در مسابقات داخلی و بین‌المللی ایجاد شده حالا تقویم شلوغ و فشرده‌ای را پیش روی فوتبال ایران قرار داده است. علاوه بر مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر پیش روست.

در این میان یک سوال مهم وجود دارد و آن اینکه آیا تماشاگران که از آن‌ها به‌عنوان یار دوازدهم تیم‌ها یاد می‌شود، بعد از غیبت طولانی مدت در استادیوم‌ها، بار دیگر قادر خواهند بود که بازی‌ها را از نزدیک تماشا کرده و همراه فوتبال ایران باشند؟

چندی پیش در خبرها آمد که ستاد مقابله با کرونا در ورزش درخواست برگزاری مسابقات فصل آینده لیگ برتر فوتبال ایران با ظرفیت ۲۰ درصدی ورزشگاه‌ها را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرده است.

آخرین باری که فوتبال به خودش تماشاگر دید، پیش از شیوع کرونا بود. بعد از آنکه کرونا رسما به ایران رسید، فوتبال آخرین رشته ورزشی ایران بود که به تعطیلی کشیده شد، البته پیش از آن در تاریخ پنجم اسفندماه سال ۱۳۹۸ بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا در ورزش، تمامی مسابقات ورزش در ایران بدون حضور تماشاگران برگزار شد، فوتبال هم یکی از این رشته‌ها بود.

فوتبال اولین رشته‌ای بود که مجوز برگزاری مسابقاتش را گرفت، اما در بازگشت تیم‌ها به مسابقات، عنصر تماشاگر از فوتبال گرفته شد.

زمانی که فوتبال تعطیل شد، پرسپولیس صدرنشین لیگ برتر بود و در بازگشت دوباره به مسابقات قهرمانی‌اش را مسجل کرد. لیگ بیستم نیز به‌طور کامل بدون تماشاگر آغاز شد و این‌طور که پیداست بدون تماشاگر هم در مردادماه خاتمه پیدا خواهد کرد.

بنابراین جام لیگ‌های نوزدهم و بیستم بدون تماشاگر به تیم‌های قهرمانی اهداشده و خواهد شد.

***

اما بعد از دوری طولانی مدت تماشاگران از ورزشگاه‌ها، حالا صحبت از احتمال برگزاری مسابقات فوتبال با ۲۰ درصد ظرفیت ورزشگاه‌هاست. البته در خیلی از کشورها، تماشاگران به سالن‌ها و ورزشگاه‌ها بازگشته‌اند، آنجا بخش قابل‌توجهی از مردم واکسن کرونا دریافت کرده و با کمترین نگرانی می‌توانند بار دیگر از تماشای مسابقات لذت ببرند.

در ایران اما اکنون پیک پنجم کرونا آغاز شده و همین امر احتمال حضور حتی درصد کمی از تماشاگر را در روز پایانی لیگ برتر بیستم عملا منتفی می‌کند. البته پیش از این مجوز برگزاری میتینگ‌های انتخاباتی در ورزشگاه‌ها صادر شد، اما هنوز هیچ تماشاگر فوتبالی نتوانسته شاهد بازی تیم محبوبش از نزدیک باشد.

لیگ بیست و یکم هم قرار است در ابتدای پاییز آغاز شود. زمانی که مدارس و دانشگاه‌ها نیز قرار است بعد از وقفه‌ای طولانی مدت، از حالت مجازی به حضوری تبدیل شوند. البته این چیزی است که فعلا گفته شده و قطعا تصمیم‌گیری در خصوص تغییرات، منوط به وضعیت کشور در پاییز است و اینکه تا آن‌وقت چه میزان واکسیناسیون در سطح کشور اتفاق خواهد افتاد.

البته واکسیناسیون هرچقدر هم باشد، بعید به نظر می‌رسد که حالا حالاها شاهد حضور نامحدود تماشاگران در ورزشگاه‌ها باشیم. طبیعتا تا مدت‌ها باید پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک رعایت شود چراکه گونه‌های جدید کرونا و گسترش سریع آن در سطح ایران، باعث می‌شود مراقبت همچنان الزامی باشد.

البته هنوز تماشاگران در لیگ قهرمانان آسیا نیز مجوز ورود به ورزشگاه‌ها را پیدا نکرده بودند، اما برای مرحله بعدی همه‌چیز به کشور میزبان سپرده شده است. در همین رابطه نضال بحران سخنگوی کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره حضور تماشاگران در مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، گفته است: حضور تماشاگران در این مسابقات در صورت قبول کشور میزبان بازی ممانعتی ندارد و تماشاگران می‌توانند در ورزشگاه حضور پیدا کنند.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --