آیا مربی استقلال مصونیت دارد؟

0

شیوا دورانگر – خبرنگار: گوش شیطان کر، چشم شیطان کور قرار است امروز کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ماجرای حمله به اتوبوس تیم پرسپولیس در اصفهان را مورد بررسی قرار دهد. با توجه به اینکه خاطیان همان روز دستگیر و به جرم خود نیز اعتراف کردند، انتظار می‌رفت خیلی زودتر از این حکم صادر شود، اما علیرغم اینکه همه‌چیز این پرونده واضح و شفاف است باگذشت یک ماه از این اتفاق شوم، تازه مسوولین مربوطه تصمیم گرفته‌اند در این بار تشکیل جلسه بدهند!
نکته اینجاست که باشگاه پرسپولیس در این مدت با کمک هوادارانش توانست مدارک مهمی را در این زمینه جمع‌آوری کرده و در اختیار کمیته انضباطی و اخلاق قرار دهد که می‌توانست باعث افزایش شفافیت ماجرا شده و شک و تردیدها را برطرف کند. ولی شاهد بودیم بعد از ارسال مدرک توسط پرسپولیسی‌ها که از ارتباط افراد خاطی با یک باشگاه لیگ برتری خبر می‌داد، چیزی بالغ بر یک هفته زمان سپری شد. در حالی که در موارد مشابه بدون اینکه حتی هویت افراد خاطی مشخص شود سریعا رای داده شده بود که از جمله به ماجرای حمله به اتوبوس استقلالی‌ها در مسجدسلیمان می‌توان اشاره کرد. ولی وقتی به اتوبوس پرسپولیس حمله می‌شود از نیروی انتظامی تا مسوولین فدراسیون جوری با ماجرا برخورد کردند که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده و شاید هم برخی‌ها هنوز امید دارند که داعش مسوولیت این حمله را بر عهده بگیرد! البته همین که سرپرست پرسپولیس را به خاطر شکایت از باشگاه عضو سابق فدراسیون احضار نکرده‌اند جای شکر دارد.
به‌راستی چگونه است که وقتی پای پرسپولیسی‌ها در میان است بدون تامل و درنگ جلسه پشت جلسه تشکیل می‌شود و بندها و تبصره‌ها ردیف می‌شود تا از یک خطای کوچک، جنایتی بزرگ بسازند برای جریمه و محرومیت‌های سنگین؟
اگر هوادار پرسپولیس روی سکو فحاشی کند، حکم به کسر امتیاز از این تیم می‌دهند اما هواداران سایر تیم‌ها تحت هر شرایطی مصونیت دارند،حتی اگر شعارهای نژادپرستانه و ضد قومیتی سر دهند. حتی اگر هواداران تیم‌های رقیب را به باد کتک بگیرند و مجروح و ناقص‌العضو کنند. اگر روزی هم مجازات می‌شوند، پرسپولیس هم باید در جرم‌شان شریک باشد، مبادا چینی نازک تنهایی‌های‌شان ترک بخورد!
اگر مربی و بازیکن پرسپولیس به مساله‌ای اعتراض کند، معنی اغتشاش دارد، ولی دیگران مثل نقل و نبات به وزیر، فدراسیون و داوران توهین کرده و حتی افترا می‌بندند، دریغ از یک تذکر خشک‌وخالی. در عوض کافی ست یک پرسپولیسی در پیج شخصی‌اش پستی بزند آنگاه بیاوببین چطور  از کاه، کوه می‌سازند و سرخ‌ها را جوری پرونده دار می‌کنند که دیگر هوس نکنند کلامی بگویند.
از آبدارچی تا رییس فلان باشگاه مختار هر چه دوست دارد علیه پرسپولیس بگوید، ولی زمانی که یک سرخپوش حرفی را در دفاع از تیم خودش یا فوتبال کشور بزند معرکه‌ای راه می‌افتد، آن سرش ناپیدا. افشین پیروانی از حق ندارد از ساکتی که دیگر سمتی در فدراسیون ندارد، به خاطر مشارکت در قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس انتقاد کند و اگر به‌حق بپرسد چرا این مدیران ناکارآمد پول بیت‌المال و تبلیغات محیطی را که حق باشگاه‌ها بوده در جیب یک خارجی ریخته‌اند بلافاصله مواخذه و جریمه می‌گردد، ولی مربی سپاهان تا جایی می‌تواند پیش برود که فدراسیون را به جانبداری از پرسپولیس هم متهم کند. به‌راستی کدام جمله نشر اکاذیب است؟ ازلحاظ دیپلماسی و قدرت زورمان به پرسپولیس و استقلال نمی‌رسد یا اینکه ساکت با بستن قرارداد ویلموتس به فوتبال ایران ظلم کرده است؟ با نویدکیا چون مربی سپاهان برخورد نمی‌شد اما پیروانی چون سرپرست پرسپولیس است حتی حق اعتراض به رای جریمه میلیونی خود را ندارد و حتی تهدید می‌شود که اگر تا فلان تایم، جریمه‌اش را  به‌حساب فدراسیون فوتبال واریز نکند حق نشستن روی نیمکت تیمش را نخواهد داشت!
اصلا چرا راه دور برویم در همین چند روزی که تاریخ دربی حذفی مشخص شده است همه اعضای استقلال از کوچک و بزرگ هماهنگ شده علیه پرسپولیس مصاحبه کرده و قصد دارند بار دیگر قبل از رویارویی با این تیم جو را متشنج کرده تا از الان ناکامی احتمالی خود را توجیه کرده باشند.کمیته انضباطی هم در انفعال کامل نظاره‌گر جوسازی استقلالی‌هاست و فردا روزی که در دربی دوباره تنش ایجاد شد کاسه و کوزه‌ها سر پرسپولیسی‌ها شکسته و آن‌ها را به بدترین شکل نقره‌داغ خواهد کرد.
جالب اینجاست همین فصل قبل کمیته انضباطی، گابریل کالدرون، سرمربی وقت تیم پرسپولیس را فقط بابت اینکه ابراز امیدواری کرده بود نتایج مسابقات در زمین فوتبال تعیین شوند یک جلسه به جرم افترا و نشر اکاذیب محروم کرده بود. این اتفاق در پی شکایت استقلال از این مربی صورت گرفت و او در حالی محروم شد که آبی‌ها حتی هزینه رسیدگی به شکایت را هم پرداخت نکرده بودند و طبق قانون کمیته انضباطی می‌بایست به خاطر این موضوع پرونده را مختومه می‌کرد. اما صالح مصطفوی به‌صراحت عنوان می‌کند که آقایان می‌خواهند جام را تقدیم بقیه کنند و آب که از آب تکان نمی‌خورد هیچ، حتی وقتی پرسپولیس از این مربی شکایت می‌کند هیچ اتفاقی نمی‌افتد تا کار به‌جایی برسد که کمک مجیدی هرروز و هر ثانیه علیه پرسپولیس مصاحبه می‌کند، چون می‌داند مصونیت دارد. همان‌طور که امثال  امیر قلعه‌نویی، جواد نکونام، فرهاد مجیدی و محمود فکری و هاشمی نسب و دیگران بی‌پروا هر چه که خواستند علیه پرسپولیس و فدراسیون گفتند و از تکرار تهمت‌های خود ابایی ندارند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

-- بارگیری کد امنیتی --